Autolaužyne Panevėžyje vairuotojai atsisveikina su savo nebetinkamais eksploatuoti automobiliais. Kas mėnesį jų čia atgabenama šimtais, tačiau pastarąjį mėnesį čia buvo tik trejetas automobilių, kurių savininkai primygtinai prašė išduoti mašinos utilizavimo pažymą, kad galėtų gauti Vyriausybės nustatytą 1 tūkst. eurų kompensaciją kitam automobiliui.
„Per mėnesį tik 3 asmenys pridavė automobilį, prašydami pažymos, kad būtinai eis pirkti naujo, kad gautų kompensaciją. Antplūdžio nebuvo ir nemanau, kad bus“, – sako „Automera“ vadybininkas Jonas Pipiras.
Prašyti kompensacijos naujo automobilio pirkimui, atsikračius senojo, galima jau visą mėnesį. Tačiau vairuotojai jų negraibsto. Iš numatytų 5 milijonų eurų kol kas išmokėti teks vos 150 tūkstančių. Mat per mėnesį vyriausybinė agentūra sulaukė vos 154 prašymų, nors valdininkai yra pasirengę net 30 kartų didesniam prašytojų ratui.
„Tai naujiena, tokie kvietimai Lietuvoje pirmą kartą. Užima laiko sunaikinti automobilį, įsigyti naują, mažiau taršų, jį išsirinkti užima laiko. Žmonės po truputį pamažu teikia prašymus. Turim, ką turim“, – pasakoja Aplinkos projektų valdymo agentūros atstovė Austėja Jonaitytė.
Kompensacijas į savo banko sąskaitas jau gavo pusė jų paprašiusių, kitiems jas žadama pervesti per mėnesį. Vos vienas prašymas buvo atmestas, mat jo techninė apžiūra buvo pasibaigusi, anksčiau nustatytos spalio 17 dienos. Du trečdaliai kompensacijų prašytojų nusipirko benzinines mašinas.
„Apie 5 proc. sudaro elektromobiliai, 30 proc. yra hibridiniai, visi kiti benzininiai“, – teigia A. Jonaitytė.
Kad lietuviai neskuba graibstyti kompensacijų naujam automobiliui, ekspertų vertinimu lemia griežtos sąlygos tiek utilizuojamam, tiek vietoje jo perkamam kitam automobiliui. Utilizuojamos mašinos techninė apžiūra turėjo baigtis ne vėliau šių metų spalio 17 dienos, mašiną būtina išregistruoti iš „Regitros“ ir kompensacijos galima prašyti tik tuo atveju, jei seną mašiną turėjote ne mažiau nei metus. Būtina sąlyga kompensacijai – įsigyti mažai taršų automobilį, ne senesnį kaip 6 metų, o tokius ne visi lietuviai įperka.
„Yra nustatytas 130 g/km CO2. Tai atitinka 1,4-1,6 variklį. Galingesni varikliai, jų CO2 yra ženkliai didesni“, – kalbėjo asociacijos vadovas Vladimir Jankoit.
„Tie žmonės, kurie turi neeksploatuojamą automobilį, yra įstrigę su juo, neturi pinigų naujam automobiliui. Priemonė orientuota į tuos, kurie laiko geldas ir nori jas nurašyti“, – sako Seimo Aplinkos komiteto narys Simonas Gentvilas.
Senų mašinų supirkėjai perspėja nemėginti savarankiškai ardyti automobilio, norint pasipelnyti iš detalių ir dar gauti kompensaciją. Atliekų tvarkytojai tokių mašinų grasina nepriimti ir pažymų neišduoti.
„Žmonės dėl nežinojimo išardo savarankiškai transporto priemones, atveža tik kėbulus. Arba prašo atvažiuoti ir paimti kėbulą, traktuoti, kaip transporto priemonę. Tvarkytojas turi teisę atsisakyti priimti tokią mašiną“, – pasakoja asociacijos vadovas Vladimir Jankoit.
Teisės aktai ardytojams leidžia nepriimti išardytų mašinų, kurios neturi veikimui būtinų pagrindinių agregatų.
„Turi būti pagrindiniai veikimo mechanizmai – variklis, pavarų dėžė, kuri prie variklio. Jei asmeniui reikalingos dalys, pavyzdžiui, automobilio srauto matuoklis, gali demontavimo įmonė grąžinti, akumuliatorius gali būti pakartotinai naudojamas“, – teigia V. fJankoit.
Lengvinti sąlygų, norint gauti kompensaciją, Aplinkos ministerija nesirengia, tačiau žada jas dalinti dar keletą artėjančių metų, mat iš viso joms numatė išleisti 30 mln. eurų. Beje, ministerijoje svarstoma kitąmet tūkstantį eurų mokėti ne tik perkantiems mašinas, bet ir paspirtukus, viešojo transporto bilietus.