Energetikos ministras TV3 žinių „Dienos komentare“ aiškino, kad tokią galimybę Vilnius turėjo ir ankščiau, tačiau tam reikia atitinkamų teisės aktų.
Kodėl ši žiema Europoje bus sunki? Kas dėl to kaltas ir ką Lietuvos Vyriausybė gali padaryti, kad mums ji būtų lengvesnė?
Žiema Europoje bus sunki, tačiau manau, kad Lietuvoje ji bus šiek tiek lengvesnė nei Europoje. Jei kalbame apie Europą, tai tam turime keletą priežasčių – pirmiausia Europa yra visiškai priklausoma nuo rusiškų dujų, nuo jų tiekimo, o rusiškos dujos po truputį užsisukinėja.
Nuo vakar dienos „Nord Stream 1“ uždarymo rusai tiekia tik 20 proc. numatyto kiekio dujų į Europą. <...> Reikia suprasti, kad kainos pakilo tiek, kad vakar rusai už 20 proc. kiekio dujų gauna daugiau pajamų, nei gaudavo už 100 proc.
Sekantis aspektas – visa eilė branduolinių reaktorių, pavyzdžiui, Prancūzijoje, yra uždaryti ir tai taip pat sudaro didžiulį elektros trūkumą Europoje. Vietoje to, kad elektra iš Prancūzijos tekėtų į Vokietiją, šiai dienai Prancūzija dar importuoja elektrą. To rezultatas – trūksta elektros, trūksta dujų, todėl galima tikėtis, kad ši žiema bus labai sunki.
O kodėl mums ji bus lengvesnė?
Mes turime terminalą, o tai reiškia, kad dujų mes tikrai turėsime. Taip pat turime alternatyvų – tas pats Vilnius ilgą laiką galėjo būti šildomas tiek mazutu, tiek dujomis. Kadangi šiuo metu dujos labai brangios, tai Vilnius šią žiemą galėtų būti šildomas mazutu.
Tai gerokai pigiau, jei žiūrėti į dabartines dujų kainas – tai dvigubai.
O kas trukdo tai padaryti?
Tikriausiai reikės visą teisės aktų rinkinį tam parengti ir judėti į priekį. Aš manau, kad tai netrukus mes aptarsime tiek Vyriausybėje, tiek ir su energetinėmis įmonėmis, Vilniaus šilumos tinklais. Būtent jie šitam ruošiasi, daro skaičiavimus, kuriuos mes kaip tik iš jų gavome, tai turbūt tas variantas yra galimas.
Vilniečiams ši žiema nebus sunkesnė, nei buvo praėjusi?
Ministerija deda visas pastangas, mes dirbame ir su įmonėmis, ir su Vilniaus šilumos tinklais, ir su reguliatoriumi tam, kad tą klausimą išspręstume. Tai mūsų pareiga ir mes dirbame, kad tai būtų padaryta.
Visą pokalbį išgirskite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.