Stulbina ir tai, kad jų gauti šiandien – ne ką sudėtingiau nei internetu nusipirkti batus. Viename vaizdo įraše, praradęs savikontrolę, per gatvę laksto nuo narkotikų apsvaigęs vyriškis. Panašių video internete daug ir jie kelia šiurpą. Nuo narkotikų apsvaigę žmonės elgiasi agresyviai ir neadekvačiai – atrodo, lyg patys nevaldytų savo kūno. Anot gydytojų, taip organizmą veikia naujos psichoaktyvios medžiagos.
„Būna taip, kad žmonės vartoja tas medžiagas ir kartą, ir du, ir vargo nemato, ir staiga ištinka krizė – tai čia tokia kaip loterija“, – sako toksikologas Robertas Badaras.
Priklausomų žmonių bendruomenėje gyvenantis 36 Marius su priklausomybe kovoja jau 20 metų. Vyras pasakoja, kad vartojo įvairius narkotikus, taip pat ir naujuosius.
„Esu bandęs, jausmas toks, kad tiesiog tirpsta smegenys, bet aplinkiniai daug aktyviau vartojo tuos nupurkštus tabako gaminius, tai iš tikrųjų tai veikia destruktyviai smegenis ir žmonės praranda ryši su aplinkiniu pasauliu“, – teigia jis.
Marius pasakoja, kad mesti narkotikus savarankiškai bandė daug kartų, bet prie jų vis grįždavo. Anot vyro, dabar, reabilitacijoje, bandydamas kapstytis iš ligos duobės, jis iš naujo pažįsta save.
„Dabar vyksta pažintis su pasauliu, jausmais, vidiniu aš, ir net sunku pasakyti, koks tas nevartojantis aš, tikslą įgyti stuburą, apsiginkluoti žiniom ir išbūti tiek, kiek reikės“, – tikina jis.
Pasak toksikologo Roberto Badaro, žmonės apsinuodiję naujaisiais sintetiniais svaigalais į ligoninę patenka nuolat. Gydytojas vardija baisias narkotikų pasekmes.
„Psichozė, raumenų pažeidimo sindromas, centrinės nervų sistemos pažeidimo sindromas, širdies ritmo sutrikimai ir insultai“, – kalba jis.
Anot muitinės kriminalinės tarnybos, sintetiniai svaigalai į šalį dažniausiai patenka iš Vakarų Europos – Anglijos, Nyderlandų ar Vokietijos, tačiau atkeliauja paprastai – kaip pašto siuntos.
„Šiemet iš 160 ikiteisminių tyrimų, kuriuos jau pradėjome dėl narkotikų kontrabandos, 157 pradėti dėl narkotikų pašto siuntose, taip kad didžioji dalis tyrimų dėl pašto siuntų“, – sako tarnybos atstovas Gediminas Kulikauskas.
Sulaikytos įtartinos siuntos keliauja į laboratorijas ir yra ištiriamos. Viena tokių laboratorijų priklauso Teismo ekspertizės centrui. Impregnuojamos įvairios medžiagos, kai nešikliai, šiuo atveju laiškai, dokumentai ir iš klasikinės pusės – tabakas.
Teismo ekspertizės centro ekspertas pasakoja, kad dabar narkotikų tiekėjai ypač gudrūs – svaiginančiomis medžiagomis apipurškia ne vien tabaką ar kitas džiovintas žoles kaip anksčiau, o popieriaus lapus – laiškus ir dokumentus.
„Šiemet susiduriame su tokia situacija, kad turbūt mušam rekordus, į mūsų centrą atvyksta vis daugiau šių medžiagų, ekspertai vos spėja atlikti darbą ir pateikti specialisto išvadą“, – aiškina teismo ekspertizės centro atstovas Artur Lyskoit.
Anot Narkotikų, tabako ir alkoholio departamento, rinkoje nuolat cirkuliuojančių skirtingų narkotinių medžiagų – arti tūkstančio. Dominuoja sintetiniai kanabinoidai, imituojantys kanapes, ir katinonai – imituojantys amfetaminus bei kitus stimuliantus.
„Populiariausios lieka 3–4 grupės medžiagų“, – atskleidžia departamento atstovės Rima Mačiūnienė.
Visada nauja atėjusi medžiaga turi kelis aspektus pavojaus – nežinoma jos koncentracija, nežinomas jos poveikis sveikatai ir visuomenės saugumui.
Priklausomų žmonių reabilitacijos centro „Aš esu“ vadovas, kunigas Kęstutis Dvareckas sako, kad ne visada net žino, kaip gydyti į centrą ateinančius priklausomus nuo naujųjų psichoaktyvių medžiagų, žmones.
„Neatrasta tokia žemė, specialistai dirbantys ieško naujų būdų kaip žmonėms pagelbėt. Pirma kas krenta į akis trumpi stažai, antrą, kad kas ateina, ateina jau su psichiniais sutrikimais, su papildomu medikamentiniu palaikymu“, – tikina K. Dvareckas.
Lietuvoje nuo 2010-ųjų įsigaliojo griežtesnė naujųjų medžiagų kontrolė – dauguma panašių į klasikines medžiagas formulių priskiriamos tai pačiai narkotikų grupei ir kontroliuojamos taip pat griežtai. Anot Narkotikų, tabako ir alkoholio departamento, ateityje daugiau dėmesio ketinama skirti prevencinėms priemonėms: šviesti žmonės, tam kad žinotų narkotikų pasekmes ir jų tiesiog nebandytų.