Icehojos miesto teismo salėje, teisėjams ir pareigūnams lieka tik gūžčioti pečiais prieš minią reporterių. Kaltinamosios 96-erių Irmgardos Furchner vieta tuščia, senolė pabėgo. Būdama 18-kos metų ji dirbo sekretore Štuthofo koncentracijos stovykloje okupuotoje Lenkijoje. Toje pačioje, kurioje pragariškas gyvenimo sąlygas ir žudynes savo knygoje „Dievų miškas“ aprašė ir lietuvių rašytojas Balys Sruoga. Moteris kaltinama bendrininkavusi nužudant beveik 12 000 kalinių.
Tačiau bylos nagrinėjimo dieną, užuot prisistačiusi į teismą, ji išėjo iš senelių namų, kuriuose gyvena, sėdo į taksi ir išvažiavo nežinoma kryptimi.
„Tyrimo tikslas išsiaiškinti, kiek atsakovė prisidėjo prie stovyklos valdymo ir kaip už tai gali būti baudžiama. Mums reikėjo išsiaiškinti, kokį vaidmenį jį vaidino stovyklos veikloje“, – sako advokatas Wolf Molkentin.
Praėjus kelios valandoms policija moterį galiausiai rado ir sulaikė. Visgi teismas buvo atidėtas. Dabar sprendžiama, ar bėglei skirti ikiteisminį įkalinimą. Nacių medžiotojai tuo nesidžiaugia, nuteisti už karo nusikaltimus atsakingus vokiečius laiko lieka vis mažiau. Daugelis jų labai seni.
„Kaip koncentracijos stovyklos sekretorė, ji kaltinama padėjusi stovyklos vadovams sistemingai žudyti žydų kalinius, lenkų partizanus ir sovietų karo belaisvius“, – teigia adovkatas.
Pastaruoju metu Vokietijoje įvyko net keletas teismų, kur nuteisti senyvo amžiaus vokiečiai, prisidėję prie nacių karo nusikaltimų. Vienas jų buvęs SS'ininkas Oskaras Groeningas, kuriam būnant 96-erių buvo skirta 4-erių metų įkalinimo bausmė. Tiesa, jos vykdymo pradžios vyras nesulaukė, nes mirė.