Kolona automobilių šiandien per pietus suko ratus po Druskininkus. Už vairo – kurorte stovinčios sanatorijos „Belorus“ darbuotojai. O ant įstaigos tvorų – plakatai, visur pridėta degančių žvakių. Taip sanatorijos darbuotojai protestuoja prieš Europos Sąjungos pritaikytas sankcijas Lukašenkos valdžiai. Kaip papildomas paketas pernai gruodžio viduryje įšaldytos įstaigos sąskaitos. Sanatorija priklauso Aliaksandro Lukašenkos administracijai. Čia daugiausia gydomi vaikai iš Baltarusijos.
„Mes norime parodyti visai Lietuvai, Lietuvos vadžiai, kad mes nesutinkame su ta situacija, kokia dabar yra. Mes norime dirbti mūsų sanatorijoje, mes norime, kad ji išliktų ir toliau teiktų savo sveikatinimo paslaugas“, – sako darbo tarybos pirmininkas Vladislav Šaruckij.
Sanatorijoje dirba beveik 400 darbuotojų ir didžioji dauguma jų – 350 – lietuviai. Tiesa, žmonės kol kas be pinigų nesėdi. Lietuva pritaikė išimtį ir leido pravesti algas už gruodžio mėnesį. Tačiau įstaigos darbuotojai bijo ateities: nežino, kas jų toliau laukia.
„Man didžiausias nerimas yra, kad po karantino aš negalėsiu grįžti į darbą. Tuo pačiu liks ir mano įsipareigojimai neįvykdyti kai kuriems bankams“, – pasakoja marketingo specialistas Povilas Dakinevičius.
„Dirbu aš čia seniai, apie 20 metų. Mes čia Druskininkuose ir Lietuvoje gyvename kartu su žmona ir mano sūnumi. Mano sūnus čia mokosi gimnazijoje“, – teigia gydytojas Jurij Tarodaj.
Tai pirmas atvejis Lietuvoje, kai taip pritaikomos europinės sankcijos.
„Kokios gali būti sankcijos prieš medicininę įstaigą, kai yra pandemija? Mes nenorime nieko turėti su politika. Mes dirbame kaip medikai ir mes čia reabilituojame vaikus“, – kalbėjo J. Tarodaj.
„Kai yra naikinama gydymo įstaiga, tai yra protui nesuprantamas dalykas. Mums kaip medikams tas dalykas… Karo metais buvo saugojamos gydymo įstaigos“, – sako gydytojas Algis Šukevičius.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė ,,Belorus” darbuotojams siūlo išeiti iš darbo, registruotis Užimtumo tarnyboje ir ieškotis kito. Žmonėms žada išmokėti dviejų vidutinių atlyginimų dydžio išmokas.
„Visi darbuotojai turi suprasti, kad perspektyvos gauti atlyginimus tokioje įstaigoje arba išsaugoti savo darbo vietas yra tikrai pakankamai miglotos. Inicijavome papildomas priemones, kurios galėtų padėti tiems žmonėms“, – pasakoja ministrė Monika Navickienė.
„Mums tai netinka, nes mes norime dirbti šitoje įstaigoje, kur mes dirbome daug metų ir dėl to, kad mums čia patinka dirbti“, – teigia V. Šaruckij.
Užsienio reikalų ministras sako, kad vilties, jog sankcijos sanatorijai artimiausiu metu bus panaikintos nėra.
„Sankcijos yra įvestos dėl priežasties. Valstybė siekia, kad režimas pasitrauktų iš Baltarusijos. Daugiau nebeprievartautų ir nebemuštų opozicijos narių. Toks mūsų yra mūsų politinis tikslas. Reikia suprasti, kas iš tikrųjų yra kaltas dėl tų sankcijų. Tai ne dėl Lietuvos veiksmų jos yra įvestos. Įvestos dėl Lukašenkos veiksmų“, – kalbėjo ministras Gabrielius Landsbergis.
„Belorus“ sanatorijos darbuotojų kompensacijoms yra numatyta skirti 700 tūkstančių eurų.