Parlamentarai svarstys siūlymą pirmenybę pirkti lietuvišką medieną suteikti tik mūsų šalies įmonėms.
Įmonė „Venta“ Šiauliuose gamina kėdes. Tačiau įmonė skundžiasi, kad šiemet tapo labai sunku įvykdyti užsakymus ir kaltina šiemetinį statybų ir remontų bumą, dėl pandemijos stringantį žaliavų tiekimą ir žaliavų brangimą.
Pasak tiekimų skyriaus vadovės Rasos, viskas ypač pabrango sausį, po Naujų metų pradėjo kilti kainos. Porolono kaina pakilo 30-40 proc., medienos taip pat panašiai.
Gamybos vadovas Tomas sako ieškąs resursų viduje ir optimizuojantis procesus, kad gaminys pasigamintų su didesniu našumu, kuo mažesnėmis sąnaudomis.
Didžiulė įtampa apėmusi ir didžiąsias baldų įmones. SBA koncerno „Klaipėdos baldų“ darbuotojai skundžiasi susiduriantys su didžiuliais iššūkiais įvykdyti užsakymus – trūksta medienos, ji brangsta, brangsta ir pervežimai.
„Fanera 15 proc. buvo, sekantį pusmetį augimas viršys 50 proc. Nemažas kiekis žaliavų brangsta, didžiausias iššūkis sutvarkyti visą tiekimo grandinę, laiku pristatyti žaliavas į gamyklas. Fanera pirmus 5 mėnesius kaina buvo stabili, fiksavom augimą iki 15 proc., nuo sekančio pusmečio planuojamas augimas viršys 50 proc.“, – sakė „SBA Home“ pirkimų vadovas Orestas Preikšaitis.
Kai kurie didieji šalies baldų, medienos plokščių fabrikai dėl žaliavų, pavyzdžiui, dervų, stygiaus nerimauja, kad gali tekti mažinti gamybos apimtis ar net iš viso stabdyti darbus. Baldų plokščių gamykla Kazlų Rūdoje, priklausanti IKEA koncernui, gegužę buvo sustojusi beveik dvi savaites.
Tiesa, įmonės atstovai aiškina, kad įmonė nedirbo planuotai, dėl kasmetinės profilaktikos ir plokščių tiekimą tęsė iš sandėlių. Anot medienos pramonės asociacijos vadovo, šiuo metu didžiausiame pavojuje atsidūrė lentpjūvės. Pristigus medienos žaliavos joms gresia veiklos stabdymai.
„Įmonės gal kažkiek prisiubagaus privačiuose miškuose, gal pas vienus kitus yra veikiančios ilgalaikės sutartys, kažkiek bus. Bet didžioji dalis įmonių, Lietuvoje veikiančių lentpjūvių, lieka be žaliavos. Jų likimas labai neaiškus. Neturint žaliavos turėtų stoti. Savininkai svarsto scenarijus, kad įmonės turės nutraukti veiklą ir užsidaryti“, – sakė „Lietuvos medienos“ direktorius Raimundas Beinortas.
Pasak ekonomisto Žygimanto Maurico, iššūkiai kyla dėl smarkiai brangstančių žaliavų, dėl jų trūkumo kai kurių. Atsiranda grėsmės, kad vienos kitos įmonės gali būti priverstos laikinai stabdyti veiklą dėl milžiniškos paklausos ir ribotos pasiūlos netgi tos pačios medienos.
O kad Lietuvoje medienos stygius sumažėtų, pramonės atstovai reikalauja vyriausybę stabdyti lietuviškos medienos eksportą, ką jau daro aplinkinės valstybės.
„Politinės valios vieną kartą susitvarkyti, kaip susitvarkiusios visos kitos valstybės, šitam valios neužtenka“, – sakė R. Beinortas.
Dar šį mėnesį opozicijos atstovai Seimui pateiks įstatymo projektą Lietuvos įmonėms suteikti pirmenybę medienos aukcionuose. Tačiau Aplinkos ministerijos atstovų nuomone, toks projektas gali pažeisti laisvos prekybos principus Europos Sąjungoje. Lietuvos medienos ir baldų pramonėje dirba apie 60 tūkstančių žmonių ir sukuria apie penktadalį Lietuvos eksporto.
„Medienos sektorius Lietuvos ekonomikai yra itin svarbus. Lietuvoje baldų ir medienos pramonė sudaro didelę dalį ekonomikos. Tai didžiausia pramonės šaka“, – mano Ž. Mauricas.
Įtampa, tvyranti tarp Lietuvos ir Baltarusijos, medienos pramonės atstovams taip pat kelia didžiulį susirūpinimą. Jau dabar iš Baltarusijos ir Rusijos medienos eksportas sustojo, gamintojai nerimauja, kad nesustotų ir kitų žaliavų tiekimas.