Vieno Marijampolėje esančio prekybos tinklo parduotuvėje vadinamojo vaikiško šampano lentyna prieš pietus – pilnutėlė. Prekybininkai svarsto – Helovino šventimui gal kas nors dar panorės.
„Dar laukiam, gal pasirūpins šventiniam stalui, jei tėvai norės. Helovinui, ar patys tėvai norės“, – sako parduotuvės direktorė Jūratė Stankevičienė.
Vakarop lentyna jau tuštinama. Nenupirkti buteliai kraunami į vežimėlį ir vežami į sandėlį. Bus gražinti tiekėjams, nes nuo rytojaus įsigalioja draudimas pardavinėti šį vaikams skirtą gėrimą.
Seimas sutiko, kad šią prekę šalyje reikia drausti tam, kad vaikai, nuo mažens kilnodami taures, esą neįgautų įpročio jų kilnoti ir vėliau, tik skysčiai būtų jau su laipsniais.
Marijampolietė Vilma, auginanti tris vaikus, neslepia, kad visą laiką per kiekvienos atžalos gimtadienį pirkdavo ir butelį vaikiško šampano.
„Tuoj gimtadienis bus, galvojau irgi pirkti. Bet jau nebus.“
Moteris sako nemananti, kad vaikus pratino prie alkoholio.
„Vaikas, jei norės, jisai suaugęs pats nuspręs, ko jam reikia, o ko – ne“
Vaikų švenčių organizatoriai pasakoja, kad dažniausiai šampano buteliai stovėdavo ant 8-9 metų vaikų stalo.
„Kai jau dauguma draugų ateina ir jie tai pastebi – o, bus šampano. Tai jau gersim tą šampaną šiandien. Ir visi ne tiek tą žvakutės pūtimą akcentuoja, bet laukia, kada iššaus tą šampaną“, – teigia žaidimų kambario savininkė Vitalija Agurkienė.
Anot prekybininkų, vaikiškas šampanas turėdavo paklausą ištisus metus.
„Didžiausia prekyba prieš šventes. Na, kas kaip švenčia. Gal gimtadienį, gal kažkokį dar suėjimą. Įvairiai. Bet pirkdavo, tikrai pirkdavo“, – kalbėjo J. Stankevičienė.
Kai kurie šalies prekybos centrai vaikišką šampaną iš lentynų išėmė anksčiau, nelaukė paskutinės dienos iki draudimo.
„Vaikiškas šampanas iš mūsų lentynų dingo palaipsniui. Mes labai gerbiame įstatymus, tam ruošėmės ir kad nebūtų paskutinę dieną, paskutinę valandą, tai iš anksčiau padarėme, kad jo neliktų“, – pasakoja prekybos tinklo atstovė Indrė Baltrušaitienė.
Kalbinti žmonės mano, kad su vaikiško šampano draudimu valdžia persistengė. Juolab kad parduotuvių lentynos – pilnos nealkoholinio alaus ir kitokių rūšių gėrimų.
„Katras norės, tas ir gers. Vaikučiams toks kaip žaidimas, kaip limonadas, pažiūrėkit, irgi gazuotas.“
„Yra tekę tikrai. Nieko prieš jį neturiu. Kas nenorės. tas jo tiesiog negers. Ir vaikams nelabai daro įtakos.“
„Ir tas šampanas kiekvienoje šventėje, Dieve. Tie vaikai irgi nori kažkaip. Nuo senų senovės gi tas šampanas eina.“
Taip pat yra uždrausta pardavinėti žaislus ar kitas prekes, kurios imituoja alkoholinius gėrimus.