Kai kurie prekybininkai pripažįsta, kad metai įtempti dėl trūkinėjančių tiekimo grandinių, brangstančių žaliavų, transportavimo kaštų, o tai atsiliepia ir galutinei produkto kainai. Tiesa, net ir kylančios kainos atbaido ne visus pirkėjus – žmonės sako geriau paišlaidaus prieš šventes nei sutaupytus pinigus leis praryti infliacijai.
Parduotuvėse tvyranti šventinė nuotaika vilnietę Justiną suviliojo ieškoti Kalėdinių dovanų artimiesiems. Moteris sako, kad dovanų sąrašą turi jau seniai, o dabar belieka jį išpildyti.
„Manau, apie 100 eurų užtektų visai šeimai apdovanoti. – O šventiniam stalui? – Čia gal truputėlį daugiau išeitų šventiniam stalui, bet dažniausiai jisai pas mus suneštinis“, – sako ji.
Kai kurie gyventojai tikina, kad šiemet taupyti neišeis, mat ir kainos didesnės nei pernai, ir pinigų laikyti kišenėse nesinori, kad jų neprarytų auganti infliacija:
„Daugiau – kažkur apie 200 eurų, jeigu taip paskaičiuoti. Nes daug anūkų turiu tris, jiems dovanų reikės nupirkti.“
„Na, anūkams 100 eurų, žmonai – dar 100 eurų. Ir viskas. – O maistas, stalas? – O maistas, tai brangus.“
„Uoj, jeigu dovanoms, tai apie 100 eurų, dabar jau visiems čia.“
„Bus gal truputį brangesnės – liūdnesnės, kaip sakant.“
„Kai kurie dalykai jau tikrai brangiau atrodo nei buvo pernai. Tie patys žaislai vaikiški, papuošimai.“
Kalėdines prekes, dekoracijas ir kitus šventinius atributus prekybininkai pradėjo užsakinėti iškart po praėjusių metų švenčių. Taip buvo siekiama išvengti didžiulio chaoso tiekimo grandinėse. Tiesa, nors prekės atkeliavo laiku ir sandėliai lūžta nuo įvairiausios šventinės atributikos, prekybininkai kalba apie brangstančias prekes. Jau kuris laikas tiekėjai nuogąstauja dėl išbrangusių žaliavų.
„Iš tiekėjų girdime, kad brangsta gamybos kaštai, brangsta žaliavos, transportavimas kartais. Deja, tai atsiliepia ir kainoms, nors dedam visas pastangas. Kalbant apie Kalėdines prekes, konkrečiai kalėdines dekoracijas, apie 10–15 procentų galima fiksuoti tą kainų išaugimą šiemet“, – kalba „Maxima LT“ atstovė Rima Aukštuolytė.
Jai antrina ir „Iki“ atstovė Vaida Budrienė: „Yra tam tikros kategorijos, kurios yra pabrangusios. Yra ir kategorijos, išlaikiusios praėjusių metų lygį. Tai yra papuošimai Kalėdiniai, eglučių žaisliukai.“
Tiesa, net ir brangstanti šventinė atributika ar maisto produktai tautiečių per daug negąsdina. „Swedbank“ Finansų Instituto vadovė Jūratė Cvilikienė tikina, kad šiais metais šventinis laikotarpis nebus kuklesnis nei pernai. O tai lems augančios pajamos ne tik dirbantiesiems, bet ir senjorams. Pasak ekspertės, lietuviai dosniau pravers pinigines, o prie to prisidės i ir įsisukusi infliacija.
„Pinigai nuvertėja – man reikėtų juos išleisti dabar. Ir daugelis renkasi leisti. Tad infliacija nėra tokia, kokia mus gąsdina. Daugeliui ji vis tiek yra mažesnė nei augančios pajamos. Aš manau, kad ji gali paskatinti šios dienos sindromą“, – teigia „Swedbank“ Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė.
O kiek šiemet tautiečiai planuoja išleisti gražiausioms metų šventėms rodo „IKEA“ atliktas tyrimas. Pasirodo, šiųmetės Kalėdos yra optimistiškesnės nei pernai. Dauguma apklausoje dalyvavusių Lietuvos gyventojų tikisi švęsti gausesniame šeimos ir draugų rate nei pernai, kuomet šalį kaustė karantinas. Ir artėjančioms Kalėdoms vienas iš dešimties respondentų teigia – išleis daugiau pinigų nei pernai.
„Jeigu žiūrėtume išlaidų krepšelį, tai maždaug trečdalis sako, kad šventiniam stalui skirs apie 60 eurų, dar panaši proporcija teigia, kad skirs iki pusantro šimto eurų. O absoliuti dauguma dovanoms skirs nuo 60 iki 200 eurų“, – tikina „IKEA“ atstovė Renata Dantė.
Tiesa, prekybininkai pripažįsta, kad pandemija kaip reikiant pakoregavo ir apsipirkimo įpročius. Tautiečiai į parduotuves eina rečiau – kai kurie vengia spūsčių ir kontaktų, kiti neturi galimybių paso. Kai kuriose parduotuvėse srautai yra sumenkę 10 ar netgi 20 procentų.