• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Belgijos ginkluotųjų pajėgų štabo viršininkas Michelis Hofmanas įspėja, kad po Ukrainos Rusija gali užpulti Moldovą ir Baltijos šalis.

Belgijos ginkluotųjų pajėgų štabo viršininkas Michelis Hofmanas įspėja, kad po Ukrainos Rusija gali užpulti Moldovą ir Baltijos šalis.

REKLAMA

Apie tai, kokia yra Rusijos strategija, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala ir atsargos pulkininkas Vaidotas Malinionis.

Ar Rusijai apsimoka kovoti su NATO valstybėmis?

L. Kojala: NATO esminis tikslas yra atgrasymas. Atgrasymas turi būti kredibilus, kitaip tariant, priešas turi suvokti, kad NATO valstybės turi pakankamus pajėgumus efektyviai gintis nuo pirmojo centimetro.

Nes Rusijos veikimo logika, kurią buvo galima pastebėti ir sovietmečiu, yra tokia, kurioje ieškoma silpnumo vietų. Ir jei užčiuopiama, kad priešas gali būti silpnas, nepasirengęs, tada tai gali kelti provokacijas ir sudaryti problemų, kalbant apie NATO rytinį sparną.

Vokietijos gynybos ministras akcentuoja, kad šaltojo karo metais fronto linija ėjo tiesiai Berlynu. Nes ten buvo NATO pajėgos, kurios siuntė labai aiškų signalą Sovietų Sąjungai, kad bet koks bandymas pulti Vakarų Vokietiją sulauks deramo atsako.

REKLAMA
REKLAMA

Dabar tokį patį signalą reikia siųsti čia – į NATO rytinį flangą, Baltijos šalis. Kitaip rizika, kad Kremlius tai suvoks kaip silpnumą ir bandys provokuoti dabar ar šiek tiek vėliau, natūraliai išaugs.

REKLAMA

Kodėl Rusija nebando atkovoti buvusių Sovietų Sąjungos šalių, kurios nepriklauso NATO?

L. Kojala: Tai yra saliami taktika, kai pjaustai po truputėlį dešrą ir galiausiai jos nebelieka. Tai gali būti įvairios provokacijos. Diskutuokime apie įvairius agresijos scenarijus: mes matome, kad NATO šalių kritinė infrastruktūra yra pažeidžiama, ir jau ne vieną sykį tai yra nutikę. Ar tai yra NATO 5-ojo straipsnio klausimas? Vyksta atvirta diskusija.

REKLAMA
REKLAMA

NATO jau yra pasakę, kad didelio masto kibernetinės atakos galėtų reikšti 5-ojo straipsnio aktyvavimą. Kitaip tariant, grėsmių spektras yra įvairialypis, ne vien tiesioginis karinės invazijos scenarijus, bet ir daugybė kitų, kuriuose gali būti hibridinis elementas.

Jis gali labai stipriai išbalansuoti, ypač pažeidžiamesnes NATO valstybes, kurios neturi pakankamai pajėgų vienos pačios užtikrinti savo saugumą.

Gal pagrindinė priežastis yra, kad Putinas mato, jog NATO stengiasi išvengti konflikto, dėl to ir gali taikyti į Baltijos valstybes?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V. Malinionis: Teorija sako, kad karas tai yra galimybių ieškojimas. Matome Rusiją, kuri mobilizavosi karui, o kai tokia valstybė mobilizuojasi pilnai karui, ji nebeturi kelio atgal. Net jei Putinas norėtų ir sutiktų suvynioti viską atgal į 2022 m. vasario 23 d., jis jau to negalės padaryti, nes tai yra viena kryptis – jie pralaimi arba mes pralaimime.

O prioritetų, ką jie pirmiau puls, mes nežinome. Bet, kad jie pasinaudos mūsų nepasiruošimu, tai tikrai. Čia reikia žiūrėti rimtai. Tokio suvokimo, kad Rusija nebeturi kitokio pasirinkimo, jie nesupranta iki galo.

Tai yra grėsminga, todėl, kad Rusija kaip diktatūra labai greitai priima sprendimus, o Vakarai kaip demokratijos, nors ir turėdami žymiai didesnį potencialą gynybai, yra labai lėti sprendimų priėmėjai ir tai mums gali pakenkti.

Visą pokalbį išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše.

tv3.lt

visa es padeda Rusijai
visa es padeda Rusijai
priimdama ,slėpdama ,naxaliavu laikydama usrajinos "pabėgėlius" ,nusipirkusius "durniaus pažymas" dezertyrus.
Otai kad alia "puls" Balt.salis ,tai baisiausia yra valdziagyviams ir verkslininkams ,nes reikes bėgti palike priwogtus turtus (jei spės)
Knisat savo propaganda zmonem smegenis jau uzp.sot juodai eikit gazdint elektros stulpu ar gal jie labiau prades bijot arba eikit na.ui
man poch tegu puola, parodysiu kur koncervai g y ve na
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų