Plačiau apie tai atsargos pulkininką kalbino žurnalistas Vladimiras Laučius.
Britų žvalgyba skelbė, kad jiems iš anksto buvo žinoma, jog Vladimiras Putinas planuoja civilių žudynes, kokias mes matome Ukrainoje. Sakykit, koks yra toks žudynių tikslas? Kam reikia tokio žiaurumo?
Norėčiau pasiūlyti grįžti į istoriją ir nevalingai pirmiausia, kai sužinojau informaciją apie civilių žudynes Ukrainos miestuose, iškart prisiminiau 1940-tuosius ir Rainių miškelį, ir tai, kas dėjosi Lietuvoje, kas dėjosi Lenkijoje, t.y. Katynės žudynės. Tai primena seniai naudotą bolševikų ir Stalino modelį – apvalymas. Tas buvo kartojama ir dabar prasidėjus šiam karui, kuris apgailėtinai vadintas „specialiąja operacija“, tačiau pilno spektro agresija. Ir iškart buvo kalbama apie „denacifikaciją“ ir „demilitarizaciją“. Todėl aš manau, kad tai buvo ciniškas, žiaurus planas tiesiog patriotiškai nusiteikusią visuomenės dalį, ypač vyrus, galinčius laikyti ginklą, eliminuoti.
Kaip jūs manote, ar Ukraina turi pakankamai jėgų ir ginklų atsiimti per šį karą Rusijos užgrobtas teritorijas?
Tai nepaprastai priklausys nuo Vakarų valstybių, kurios remia Ukrainą ir palaiko, ne visos, deja, bet daugelis jų tiek morališkai, tiek ginkluote. Tačiau vienas pagrindinis dalykas – ginkluotės nėra pakankamai tiekiama. Ir ką minėjo jūsų kolega grįžęs iš Ukrainos, kuris parvežė žodžius tiesiai iš žvalgų būrio, kad „ką mums vakariečiai pristato per savaitę, mes iššaudome per 20 valandų“. Tai labai svarbu, kad vakariečiai tai išgirstų ir atrastų savyje drąsos pakankamai ginkluotės tiekti, nes ukrainiečiai kartoja nuolat – duokit mums pakankamai ginkluotės, mes patys užsidarysime oro erdvę.
Kaip manote, ar gali Ukrainos kariuomenė artimiausiu metu, kol dar nevėlu, deblokuoti Mariupolį?
Labai norėtųsi, kad jie turėtų tokias galimybes, ir aš manau, kad, kai Mariupolis yra dabar taip spaudžiamas žiedu, jeigu atsirastų galimybė paspirginti Rusijos pajėgoms į nugarą arba kitoje vietoje atlikti netikėtą operaciją, kas atitrauktų dalį pajėgų nuo Mariupolio, būtų nepaprastai naudinga. Bet, kaip minėjau, „jeigu“ – jeigu yra tokia galimybė.
Visą pokalbį su atsargos pulkininku Sauliumi Guzevičiumi žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.