Jurga Baltrukonytė su šeima gyvena Kanaruose, ir, kaip tūkstančiai kitų užsienyje esančių lietuvių, nuolat žvalgosi galimybių grįžti:
„Mes sėdime čia, kur sėdime, laukiame žinių, jos labai kinta. Nervuoja, kad vieną dieną perskaitai, kad jau gali nusipirkti bilietą, ir jau pas mus yra moterų, kurios pasikeitė ir dar pasikeitė tuos bilietus.“
Šeima baiminasi, kad ilgai negalės išskristi ir dėl augintinio:
„Aš net neįsivaizduoju, kaip reikės grįžti ir kokios avialinijos jį skraidins. Nes karantino metu neįleidžia, neišleidžia su šunim.”
Dabar išvykti iš Lietuvos galima tik grįžtantiems namo svetur ar į darbus, vykdantiems tarptautinius komercinius pervežimus. Be to, skrydžiai tokiems asmenims leidžiami tik užsienio ir susisiekimo ministrams sutikus.
Nuo pirmadienio tvarka keičiasi – tiek daug lėktuvų nebestovės, nes nebeliks ribojimų išvykti iš Lietuvos. Skrydžiai atnaujinami. Susisiekimo ministras aiškina, kad avialinijos pasirengusios ir jau siūlo daug skrydžių krypčių.
„Lufthansa": Frankfurtas, Kopenhaga, iš Minsko, su Londonu yra pasiūlymai, nuo gegužės 15 d. – Viena, su Briuseliu, Varšuva, Stambulas, nuo gegužės 21 d. – Amsterdamas, Paryžius, Talinas, Helsinkis… Mes pasiruošę tokiems skrydžiams, bet, ar jie įvyks, spręs Vyriausybė“, – sako Susisiekimo ministras Jaroslav Narkevič.
Tačiau kur iš Lietuvos pakilę lėktuvai turėtų leistis, siūlys tik Užsienio reikalų ministerija, o tvirtins Vyriausybė.
„Svarstysim, ar šalys nėra rizikos zonoje, kaip sakykim, Švedija, mes žinome, kad yra rizikos zonoje ir tikėtis, kad greituoju metus bus atnaujintas susisiekimas su Švedija, yra mažai tikėtina“, – pasakoja J. Narkevič.
Jau aišku, kad gegužės viduryje „Lufthansa" pradės kursuoti į Frankfurtą ir iš jo. Dėl kitų krypčių patvirtinimo kol kas nėra. Vilniaus oro uosto vadovas sako, kad atnaujinamiems skrydžiams yra pasiruošę.
„Vilniaus oro uostas, noriu pabrėžti, kad ir dabar yra operuojantis, nes vykdomi kai kurių šalių piliečių susigrąžinimo skrydžiai. Operacijos mažai kuo skiriasi nuo įprastinių operacijų“, – teigia Vilniaus oro uosto vadovas Dainius Čiuplys.
Tiesa, išvykti lietuviai galės lengvai, bet grįžus lauks privaloma dviejų savaičių saviizoliacija. Taip nuo kelionių valdžia tikisi atbaidys tuos, kurie panorės tiesiog paturistauti ar keliauti be didelio tikslo.
„Karantinas 14 dienų, testavimas, anketavimas, patikrinimai, ar laikomasi saviizoliacijos, ir t.t.“, – kalbėjo premjeras Saulius Skvernelis.
Net paleidus skrydžius, į visas šalis patekti turbūt nebus paprasta. Teks tikrinti, ar šalis įsileidžia užsieniečius. Dėl atveriamų sienų Lietuva tarsis su Lenkija, o šią savaitę tikimasi sprendimo ir dėl visų trijų Baltijos šalių atvėrimo.
„Kad būtų amortizuojami netekimai, nuo ekonomikos, turizmo, kad galėtume vieni pas kitus praleisti vasaros ir pavasario atostogas“, – sako S. Skvernelis.
Užsieniečiai be rimtos priežasties į Lietuvą dar nebus laisvai įleidžiami. Tai labai nepatinka turizmo verslo atstovams:
„Kol kas mūsų sienos uždarytos ir užsieniečiai atvyksta tik individualia išimtine tvarka.“
„Laikydami neįsileidimą užsieniečių tikrai mes pralošim konkurencinėje kovoje, matyt, premjeras yra sekančiame etape numatęs šitą dalyką“, – pasakoja Turizmo verslo asociacijos prezidentė Žydrė Gavelienė.
Lėktuvuose irgi laukia neįprastas vaizdas. Trintis alkūnėmis su sėdinčiu nebeteks.
„Kaukės, dezinfekuojamos rankos, ribojamas keleivių skaičius, sėdėjimas tam tikru atstumu šachmatine tvarka“, – teigia J. Narkevič.
Įmonė „Wizz Air“ jau paskelbė, kad imsis papildomų priemonių – skrendant teks dėvėti kaukes, bus įteikiamos dezinfekcinės servetėlės, lėktuvuose neliks žurnalų, o atsiskaitoma tik kortele.