• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pažadas per 100 dienų įregistruoti vienos lyties asmenų partnerystę liko neišpildytas, o aistros ir diskusijos šiuo klausimu prieš artėjančius Seimo rinkimus ne ką mažesnės nei per šią, besibaigiančią parlamentarų kadenciją. Šešių populiariausių partijų lyderių kritikos strėlės ir aštrūs pasisakymai žmogaus teisių klausimais – naujausiuose „Didžiuosiuose TV3 debatuose“ su Edmundu Jakilaičiu.

Pažadas per 100 dienų įregistruoti vienos lyties asmenų partnerystę liko neišpildytas, o aistros ir diskusijos šiuo klausimu prieš artėjančius Seimo rinkimus ne ką mažesnės nei per šią, besibaigiančią parlamentarų kadenciją. Šešių populiariausių partijų lyderių kritikos strėlės ir aštrūs pasisakymai žmogaus teisių klausimais – naujausiuose „Didžiuosiuose TV3 debatuose“ su Edmundu Jakilaičiu.

REKLAMA

Diskusijoje šįvakar dalyvavo: liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtė, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) narė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) narys Aurelijus Veryga ir politinės partijos „Nemuno aušra“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis.

Ar vienos lyties sužadėtinių pora yra šeima?

Pirmasis klausimas kandidatams į Seimą – iš kino režisieriaus Romo Zabarausko, jau aštuonerius metus gyvenančio su savo sužadėtiniu Kornelijumi.

REKLAMA
REKLAMA

„Jei šiandien mirčiau, Kornelijus gautų mano palikimą, nes esame pasirašę testamentą. Tačiau antraip nei sutuoktinių atveju, jis būtų apmokestintas.

REKLAMA

Jei pasiryžtume įsivaikinti – negalėtume to padaryti, nors nevaisinga vyro ir moters pora gali padėti vaikui, augančiam be tėvų. Noriu paklausti jūsų, ir prašau į šį klausimą atsakyti nekritikuojant politinių oponentų ar kitų jums nepatinkančių žmonių. Ar galite kreiptis į Lietuvos žmones ir paprašyti neniekinti tokių porų kaip mano, ir priimti mūsų visuomenės įvairovę?“, – debatų dalyvių klausė R. Zabarauskas.

Žemaitaitis: „Lietuvoje mes gyvename be diskriminacijos“

R. Žemaitaitis, vos tik išgirdęs režisieriaus klausimą ėmė cituoti Europos socialinių tyrimų duomenis ir Konstituciją, pasiūlydamas priimti Ūkio pagrindų įstatymą.  

REKLAMA
REKLAMA

„2023 metais tik 0,07 proc. Lietuvos gyventojų, t.y., porų, tos pačios lyties asmenų konstatavo, kad jaučia diskriminaciją. Aš manau, kad Lietuvoje mes gyvename be diskriminacijos. Nežinau, kas čia ką jaučia, bet aš nematau persekiojimo ar kito blogo dalyko.

Antras dalykas, tai jis nėra sužadėtinis, nes Konstitucijos 38 str. trečioje dalyje yra pasakyta: santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutikimu. Lietuvoje Konstitucija yra įtvirtinusi dvi lytis – vyro ir moters. <...> Partnerystės įstatymas toks, koks jis šiandien yra registruotas Seime, negali būti priimtas. Reikia jį koreguoti, ir turi būti priimtas ūkio pagrindų įstatymas“, – nurodė „Nemuno aušra“ pirmininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skvernelis: „Žmonės yra apgauti“

O tuo metu S. Skvernelis nepraleido progos įgelti politiniams oponentams, žadėjusiems per 100 dienų pateisinti „visus lūkesčius“: „Tie žmonės yra apgauti“.

Anot jo, minima apgaulė jau „tampa ciniška, kadangi kažkas dar turi nebaigtų darbų, kuriuos turėtų vėl pratęsti“.

„Aš manau, kad klausimas yra aktualus. Žmonių, gyvenančių kartu – ar tos pačios lyties, ar skirtingų lyčių, turtiniai, teisiniai klausimai turi būti išspręsti. Manyčiau, kad įstatyme turėtų būti išspręstas klausimas dėl kartu gyvenančių asmenų turto, kuris yra bendroji dalinė nuosavybė, bendro gyvenimui naudojamo turto teisinis režimas ir šio režimo pabaiga, taip pat teisės kartu gyvenančių asmenų į gyvenamąją patalpą. Dar turėtų būti išspręstas atstovavimas pagal įstatymą sveikatos priežiūros srityje.

REKLAMA

Kada šie teisiniai klausimai būtų sureguliuoti, mes išspręstume tas problemas, kurias mūsų žmonės, bendruomenės žmonės, bendrapiliečiai kelia“, – sako S. Skvernelis.

Po Blinkevičiūtės pasisakymo – reakcijos salėje

V. Blinkevičiūtė paantrino S. Skverneliui, tačiau negailėjo kritikos tiesiogiai Laisvės partijai: „Jei eisime tokiu keliu, kaip kai kurie valdantieji, tai bus tik dar daugiau cirko.“

„Buvo deginamos knygos, buvo nešiojamos picos prezidentui, buvo dar kitaip išsidirbinėjama. Ne, čia reikia labai didelio sutarimo, bendro visų politinių partijų aptarimo, bendruomenės, su prezidentu. Ir kartu radus tą susitarimą mes tikrai civilinius santykius išspręsime ir įteisinime. Aš tuo tikiu“, – nurodė socialdemokratų lyderė.

REKLAMA

Perklausta, ar tos pačios lyties pora gali būti laikoma šeima, V. Blinkevičiūtė atsakė nedvejodama: „Taip“. Tiesa, pasigirdus švilpimams salėje, V. Blinkevičiūtė patikslino savo mintį.

„Kiekvienas mes nustatome savo šeimą – kas yra ta šeima. Ir jokia Konstitucija ar įstatymai šeimos neapibrėžia. Šeimą apibrėžia pats žmogus. Kas kiekvieno yra šeima. O Konstitucija apibrėžia vyro ir moters santuoką“, – pabrėžė ji.

Čmilytė-Nielsen: tenka apgailestauti.

V. Čmilytė-Nielsen išreiškė apgailestavimą, kad iki šiol partnerystė Lietuvoje nėra įteisinta, nors tai buvo numatyta dar 2001 m. Civiliniame kodekse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ir štai, kiek metų praėjo, tai kol kas dar nėra įteisinta. Aš pati teikiau partnerystės įstatymą ir 2017 m., ir šioje kadencijoje. Mes baigiame šią kadenciją praėję dvi stadijas, tačiau tai klausimas, kuriam reikia pakankamai plataus sutarimo. Reikia ir opozicijos pagalbos – tai jokia paslaptis.

Laidą „Didieji TV3 debatai“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19:30 per TV3 televiziją ir naujienų portale tv3.lt!

tv3.lt

Čia reikia gamtininkų klausti - dvi Kalės tai pora ar ne?
Problema?. Jei nori pora rudnosiu vienas kitam ismetimo anga prakimsinet tai tegu varo juk niekas nedraudzia, bet jokia tai ne Šeima tai du psichiniai ligoniai-pyderasai ir tiek, jei nenori gydytis eina jie ten kur eina naxxx ui
Ar tos pačios lyties poros yra šeima? Nėra ir net negali būti.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų