Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen baigė saviizoliaciją, tad jau gali gyvai susitikti su būsimais koalicijos partneriais – liberalais iš Laisvės partijos ir konservatoriais. Būsimoji premjerė Ingrida Šimonytė derėtis ateina kartu su partijos pirmininku Gabrieliumi Landsbergiu.
Aušrinė Armonaitė irgi ne viena. Ji atsiveda labiausiai patyrusį Laisvės partijos kolegą – Vilniaus merą Remigijų Šimašių. Šio ryto pasitarimą partijos vadina pirmomis formaliomis derybomis dėl valdžios, o pirma užduotis – pasirašyti koalicinę sutartį, kuri vėliau taps pagrindu Vyriausybės programai. Pasitarimas už uždarų durų užtrunka kiek ilgiau nei planuota – daugiau kaip dvi valandas.
„Galima apibendrintai sakyti, kad dėl 80 proc. sutarėme, 20 proc. palikta diskusijai, kuri toliau intensyviai vyks artimiausiomis dienomis“, – sako Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Taigi sutartis dar nepasirašyta. Kas tie 20 procentų, dėl kurių susitarti keblu?
„Yra tokių klausimų, ir jūs puikiai juos žinote, dėl kurių įsipareigoti vienbalsio palaikymo dalis frakcijų negali. Kur yra skirtingos nuomonės, ar dėl trijų lotyniškų raidžių rašymo, ar kitų dalykų. Tiesiog tos nuomonės skirtingos yra ir jos bus skirtingos. Bet mes taip pat girdim, kad koalicijos partneriams tie klausimai yra svarbūs“, – pasakoja kandidatė į premjerus Ingrida Šimonytė.
Vis dar ginčytini klausimai – ne tik pavardžių rašyba originaliais rašmenimis, bet ir liberalų siekiai įteisinti homoseksualių porų partnerystę ar dekriminalizuoti marihuanos laikymą. Liberalai žada nepasiduoti.
„Žinoma, kad Laisvės partija siekia, kad būtų partnerystė, ieškosime formuluočių, aš matau, kad mus girdi“, – teigia Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė.
Visgi tikėtina, kad daugiausiai prieštaros sukeliantys punktai į koalicijos sutartį tiesiog nebus įtraukti arba atsiras joje, tačiau švelnesne formuluote. Kaip aiškina būsimieji valdantieji, dabar jie būtent ir ieško tų „tinkamų formuluočių“.
„Dažniausiai, kai politikai taip abstrakčiai, bendrybėmis, kalba, man yra signalas, kad jie arba slapukauja arba tikrosios derybos vyksta ne taip sėkmingai, kaip tikėtasi“, – kalbėjo apžvalgininkas Vytautas Bruveris.
Pasak Vytauto Bruverio, labiausiai tikėtina, kad aštriausios diskusijos verda būtent dėl postų, nors partijų lyderiai dievagojasi, kad kalba tik apie programą.
„Pirmiausia susitariam dėl darbų, stengiamės nedelsti ir tada bus pereita prie asmenybių, kurios galės tas sritis kuruoti“, – sako konservatorių pirmininkas Gabrielius Landsbergis.
„Esam atviri koalicijos partnerių pasiūlymams dėl sričių ir asmenybių, kurios galėtų tuos darbus padaryti. Nėra nė vienos ministerijos, kuri būtų „užsiimta“ kaip nuosava“, – pasakoja I. Šimonytė.
„Svarbiausi dalykai yra kadriniai dalykai, įsivaizduoju, kad sunkiai sekasi tiek konservatoriams, tiek Liberalų sąjūdžiui, tiek Laisvės partijai suvaldyti ir suderinti savo apetitus“, – teigia V. Bruveris.
Pasak apžvalgininko, partijos ne tik galėtų, bet ir turėtų informuoti visuomenę, ką siūlys į ministrus. Ypač visi pageidautų žinoti kandidatus į itin karštą ir svarbią sveikatos apsaugos ministro kėdę.
„Seniai būtų buvę natūralu, suprantama ir gerai, jei visos trys partijos būtų paskelbusios visus savo ministrus į visus postus. O dabar net nežinome, ką ketina deleguoti konservatoriai, pagrindinė valdžios partija“, – kalbėjo V. Bruveris.
Trys partijos dar skelbia sudarysiančios darbo grupę, kuri ruoštųsi perimti koronaviruso situacijos valdymą, o toje grupėje jau turėtų darbuotis ir būsimasis sveikatos apsaugos ministras ar ministrė. Dar sykį sėstis prie derybų stalo trys partijos žada artimiausiomis dienomis, o pasirašyti koalicijos sutartį ketina šią arba kitą savaitę.