Tiesa, gydytoja saviizoliacijos reikalavimų nepažeidė, nes iš užsienio grįžo tada, kai kelionių į Kubą Sveikatos ministerija dar nebuvo paskelbusi rizikingomis. Gydytojai nepriklausė ir nedarbingumas, jei ji būtų norėjusi saviizoliuotis.
Šeškinės poliklinikos darbuotojai ne iš karto sužinojo, kad vienai iš šeimos gydytojų patvirtinta koronaviruso infekcija. Viena dalis poliklinikos personalo šią žinią išgirdo vakar vakarą, kita – buvo nustebinta šiandien ryte.
Į darbą atėjo su temperatūra
„Šeimos skyriuje dirba mano mama. Ji grįžo iš kelionės ir iš karto išėjo kitą dieną į darbą, kas visiškai nesuvokiama, gydytoja. Jai temperatūra pakilo šeštadienį, sekmadienį. Ji pirmadienį su temperatūra išeina į darbą“, – sako darbuotojos dukra Jurgita Steponaitienė.
„Mes atėjom į darbą ryte ir buvo iš lūpų į lūpas perduodama informacija, kad mūsų viena šeimos daktarė vakar buvo iš poliklinikos išvežta tiesiai į ligoninę su pakilusia aukšta temperatūra. Ji praeitą savaitę visą atidirbo, savo priėmimus vykdė, priiminėjo pacientus. Šią savaitę, pirmadienį, buvo atėjusi pas mūsų kabineto vieną gydytoją prašytis patarimo“, – pasakoja įvykio liudininkė.
Poliklinikos personalas ir jų giminaičiai neslepia, kad ši žinia greitai pasėjo paniką visoje įstaigoje.
„Man mama parašė, kad taip, aš irgi turėjau kontaktą su ja. Mes visi turėjom kontaktą visą dieną ir koridoriuje buvo žmonių, ir čia sukosi nemažai žmonių iš darbo, kaip dabar bus, visi ant pergyvenimo“, – teigia J. Steponaitienė.
„Yra labai didelė panika. Labai didelė panika dėl tos nežinomybės. Šiandien mes bandėme prašyti, kad bent jau kažkokius testus darytų mums. Mes neturime nei kaukių, mes neturim jokių specialių rūbų, priemonių. Kaukės buvo išdalintos pirmadienį, po vieną kaukę“, – kalbėjo įvykio liudininkė.
Sveikatos rekomendacijų nepažeidė
Aurelijus Veryga ryte aiškino neturintis informacijos apie situaciją Šeškinės poliklinikoje, tačiau jo pavaldiniai netrukus jį pataisė.
„Ką tik pasiskambinau į Visuomenės sveikatos centrą. Taip, jie patvirtino, kad Šeškinės atvejį jie dabar svarsto ir neužilgo informuos ministeriją apie tas detales“, – sako viceministras Algirdas Šešelgis.
„Ką turime gavę, kad grįžusi yra 8 dieną, ir kad 4-ias dienas grįžusi iš Kubos ji buvo darbe“, – pasakoja ministras Aurelijus Veryga.
Situaciją vėliau patikslino Vilniaus miesto savivaldybė. Administracijos direktorius Povilas Poderskis sako, kad moteris iš Kubos grįžo ne kovo 8, o kovo 6 dieną, penktadienį, kai Vilniuje vyko Kaziuko mugė. Ji, kovo 9-ą, 10-ą, 12-ą ir 13-ą dienomis dirbo. Savaitgalį šeimos gydytoja pasijuto blogai ir pirmadienį vėl užsuko į polikliniką. Tiesa, moteris Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijų nepažeidė. Gydytojai net nepriklausė nedarbingumas, jei grįžusi iš Kubos, ji būtų panorusi saviizoliuotis.
„Tuo metu, kai grįžo iš Kubos, dar nebuvo tarp viruso židinio šalių, bet iš esmės mes norėtume, kad į šitus atvejus mes greičiau sureaguotume, ir matome tame tam tikrų poliklinikos darbo organizavimo problemų“, – teigia ministras Povilas Poderskis.
Kontaktą galėjo turėti iki 80 žmonių
Dabar bus bandoma prisiskambinti kiekvienam, kuris turėjo kontaktą su šeimos gydytoja, tokių žmonių gali būti iki 80-ies. Su moterimi kontaktavę 5 gydytojai izoliuoti. Nors savivaldybė neturi informacijos apie kitus sergančius poliklinikos darbuotojus, liudininkai pasakoja, kad rizikingų situacijų Šeškinės poliklinikoje ne viena.
„Mūsų vienas daktaras radiologas buvo išvežtas iš poliklinikos irgi su pakilusia, aukšta temperatūra, kuris buvo iš kažkokios kelionės grįžęs. Psichikos sveikatos centre irgi lygiai taip pat. Buvo slaugomas žmogus, kuris grįžo iš kelionės, irgi mūsų daktarė jį slaugė, buvo pasiėmusi karantiną kažkuriam laikui, paskui vėl išėjo į darbą ir tada tik sužinojo, kad tam žmogui pasitvirtino koronavirusas ir ji vedė grupinius užsiėmimus“, – kalbėjo įvykio liudininkė.
Vilniaus miesto savivaldybė pažadėjo, kad darbo tvarka Šeškinės poliklinikoje keisis. Esą gydytojus pasieks ne tik didesnis kiekis asmens apsaugos priemonių, kalbama apie visą pacientų srauto perkėlimą.
„Mes priimsime operatyviai sprendimą, visą Šeškinės poliklinikos darbą, išskyrus būtinosios pagalbos ir perorientuoti pacientus, kuriems būtina gauti paslaugas artimiausiomis dienomis dabar į kitur ir tokio sprendimo turėtumėme šiandien sulaukti“, – sako P. Poderskis.
Kada tiksliai gali būti priimtas sprendimas dėl Šeškinės poliklinikos pacientų perkėlimo, Vilniaus miesto savivaldybė kol kas nedetalizuoja.