Džiugios naujienos – Covid-19 susirgimų kreivė šalyje sėkmingai plokštėja ir pirmadienį. Naujų koronaviruso atvejų – tik kiek daugiau nei dešimt. Tačiau viltis, kad visai netrukus vėl gyvensime kaip anksčiau, ministras A. Veryga sėkmingai daužo ir toliau.
„Šiandien liūdnąją mirčių statistiką papildė dar du atvejai Klaipėdoje ir vienas Kauno klinikose“, – sako ministras A. Veryga.
„Vienas asmuo mirė namuose, dėl savo amžiaus nepriklausė rizikos grupei, buvo 58 metų. Tačiau turėjo lėtinių kitų susirgimų, pagal juos rizikos grupei priklausė. Antrasis asmuo priklausė rizikos grupei dėl savo amžiaus, jam buvo 87 metai“, – pasakoja atstovė Rolanda Lingienė.
Saulėta, bet nerami diena netoli Nemenčinės įsikūrusio Antavilių pensionato gyventojams. Pirmadienį Covid-19 infekcija čia nustatyta jau antrajai slaugytojai. Tačiau, nepaisant aplinkybių, vienas Antavilių pensionato senbūvis ir aktyviai juda, ir dar aktyviau juokauja.
„Gyvenu gerai, bet numirus būtų dar geriau, bet kaip dabar išspręst tą klausimą“, – teigia Antavilių pensionato gyventojas Vincentas.
Vincentas užtikrina – užsikrėsti jis nė kiek nebijo. Į galimą pavojų, o ir į pačią mirtį vyras moko žvelgti filosofiškai.
„Aš asmeniškai ne. Nu, žinoma, mirtis tokia prasta, galėtų pagreitint, bet kankina žmogų, kad nenorėtų grįžt.“
O štai kitas Antavilių pensionato gyventojas pavasario kvapą uodžia tik persisvėręs per balkono langą. Po nustatytų Covid-19 atvejų pensionate vyras iš savo kambario nebeišeina.
„Čia gal pusė išvis tik gulinčių yra, tai jiems tai išvis tas pats. O kitiems, kurie, na, kaip aš išeidavau visada į miestą, gal vos ne kiekvieną dieną, tai gal sunkiau. Bet žinai, kad visi taip kenčia, tai tu neišskirtinis.“
Viena iš Covid-19 infekcija užsikrėtusių darbuotojų dirbo net dviejuose pensionato skyriuose. Todėl izoliuoti ir testuoti dėl koronaviruso čia šiai dienai reikia kone 100 žmonių.
„Tai yra 43 gyventojai gyveno tame skyriuje ir tai yra darbuotoja, kuri dirbo naktinėje pamainoje. Ši darbuotoja dar dirbo kitame skyriuje, kuriame gyvena 48 gyventojai, ji ten dirbo poilsio dienomis“, – kalbėjo darbuotoja Zuzana Girkontaite.
Saviizoliacijoje dabar taip pat 8 kontaktą su užsikrėtusiomis turėję Antavilių pensionato darbuotojai. Dėl tokio darbo grafiko Antavilių pensionato administracijai jau skrieja arši kritika.
„Jeigu būtų laikomasi maksimaliai komandinio darbo. Tai yra viena specialistų komanda aptarnautų tuos pačius specialistus, tai 90 pacientų niekaip negalėtų būti“, – sako R. Lingienė.
Pasak nacionalinio visuomenės sveikatos centro artimiausiu metu bus galvojama, kaip dėl Covid-19 infekcijos patikrinti visus sąlytį turėjusius pensionato gyventojus. Šiandien pagaliau sugalvota kaip saugiai paimti ėminius netoliese įsikūrusių globos namų „Senevita" gyventojams. Sunkumų kelia tai, kad daugelis jų paveikti senatvinės demensijos, todėl realybę suvokia miglotai. Be to, daugelis dėl ligų ir amžiaus yra įkalinti lovose.
„Nuspręsta, kad tepinėliai turi būti paimti ne palatose, o lauke, kas irgi neįmanoma, tai surasta patalpa, nutarta tepinėlius šiems žmonėms paimti minimaliai invaziniu būdu, tai yra neįmti iš gerklės, paimti tik iš nosiaryklės“, – pasakoja R. Lingienė.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pirmadienį vakare informavo, kad, nustačius du koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejus Vilniaus Antavilių pensionate, imtasi visų veiksmų šiai situacijai suvaldyti. Su dviem užsikrėtusiomis darbuotojomis kontaktavusieji izoliuoti. Epidemiologinis tyrimas tęsiamas.
Pensionate antrą dieną dirba Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai. Nustatyta, kad kontaktą su užsikrėtusiomis darbuotojomis galimai turėjo 8 darbuotojai ir 90 pensionatų gyventojų.
Kaip ministeriją informavo NVSC Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė, rytoj numatoma pradėti tirti pensionato gyventojus. Antavilių pensionato administracijai sudarytas detalus veiklos planas dėl tyrimų atlikimo, patalpų dezinfekcijos bei sąlytį turėjusių asmenų izoliavimo.
Pagaliau iki galo išspręstas ir Klaipėdos hospiso likimas. Nepaisant to, kad įstaiga turi higieninį pasą tik vienam asmeniui slaugyti, o slaugomi 35, iš kurių 31-am nustatyta Covid-19 infekcija, kraustynių nebus. Tarp hospiso pacientų yra ir 4 stadijos vėžio pacientų, ir alzheimeriu, ir parkinsonu ir kitomis nepagydomomis ligomis sergančių ligonių. Ekstremaliųjų situacijų komisijos nariai nusprendė, kad daugelio jų būklė pernelyg sunki, kad būtų perkelti kur nors kitur.
„Sprendimas yra toliau liekame, izoliuojame visus sergančius pacientus hospiso patalpose. Išvežam visus, tiksliau ne mes išvežam, o kadangi tai yra hospiso pareiga, kad žmonės, kurie yra sveiki“, – teigia Klaipėdos administracijos vadovas Gintaras Neniškis.
O štai Panevėžys džiūgauja – suvaldytas židinys Algimanto Bandzos socialinių paslaugų namuose. Visi sąlytį turėjusių globotinių ir darbuotojų atsakymai dėl Covid-19 infekcijos neigiami. Suvaldytas didelį nerimą kėlęs židinys ir Troškūnų slaugos ligoninėje.
„Teigiamas atsakymas buvo rastas testuojant profilaktiškai ligoninės darbuotojus.Troškūnuose yra 18 ligonių, jie visi testuoti. Atsakymai neigiami“, – kalbėjo A. Skorupskas.
Džiugios naujienos ir iš Rokiškio – nors prieš keletą dienų ten nustatyti 3 koronaviruso atvejai skirtingose gydymo įstaigose, tarp jų ir Rokiškio psichiatrinėje ligoninėje, tačiau naujų užsikrėtimų nerasta.