Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas aiškino, kad tai lyg siūlyti atsistatymo priemones žmogui, kuriam reikia skirti antibiotikų.
Pone Romanovski, kai lyginatės su kitomis valstybėmis, ar pagalba verslui dėl energijos išteklių kainų padidėjimo Lietuvoje yra mažesnė, o gal apylygė?
Mes turime pasakyti, kad šiuo metu, deja, bet pagalbos verslui vis dar nėra. Faktiškai nėra visai, nors ir buvo planuota. Jei mes lygintume su kitomis šalimis, tai bene 20 šalių taiko vienokias ar kitokias priemones – taiko subsidijas, lengvatines paskolas, lengvatinius mokesčių tarifus ir kita.
Deja, Lietuvoje tokių, kurios būtų skirtos tikslingai, dar nėra. Tai yra kai kurios priemonės, pavyzdžiui, paskolinės, kurias bandoma priderinti, bet jos vis dar nepaleistos. Mes išgirdome pažadą, kad kitos savaitės gale Finansų ministerija pristatys planą, kaip padės verslui kovoti su astronominėmis energijos kainomis.
O ko jūs tikėtumėtės?
Pirmas dalykas, mes jau tikėjomės, kad tie 120 milijonų, kurie buvo suplanuoti biudžete, pasieks verslą, bet mes matome, kad šiais metais mes jų nematysime ir jie bus, kaip buvo pasakyta, meškerei, o ne žuviai.
Jie bus skirti 2023-iems, 2024-iems metams, kada bus padedama pereiti nuo taršesnių energijos gamybos priemonių prie elektrinių, bet tai niekaip nėra susiję su priemonėmis dabar amortizuoti kylančias elektros kainas.
Mūsų lūkestis šiai žiemai būtų – mokesčių atidėjimas, kaip buvo per pandemiją. Tai švelniausias būdas, bet psichologiškai ir emociškai jis labai svarbus. Kitas dalykas, lengvatinės paskolos komercinėms palūkanoms, kurios buvo iki šiol. Taip pat siūlome diskutuoti ir apie subsidijas, kurios yra kitose šalyse. Apie subsidijas verslams, kurie yra imliausi elektros kainų šuoliui.
Pavyzdžiui, Estija paskelbė, kad ji subsidijuos dalį elektros tarifo, kuris vadinamas kaip skirstymo dedamoji. Jie pareiškė, kad verslas nuolaidą gaus 100 proc. ir tai galiausiai bus matoma kaip mažesnė elektros kaina.
Bet Vyriausybė skelbė, kad skirs 800 milijonų verslui, tarp jų ir jūsų minėti 120 mln., kurie bus skirti konversijai. Tai kaip taip yra, kad skelbiama, jog skirs 800 milijonų, o jūs sakote, kad priemonių nėra?
Aš jums duosiu kitokį pavyzdį – kada žmogus suserga, jį gali gydyti iš karto. Tai reiškia skirti antibiotikų, intensyvią terapiją, kad padėtume iš karto, arba galime pasakyti, kad mes tau pasiūlysime reabilitaciją ar kineziterapiją, atstatymą.
Tai šios siūlomos priemonės yra reabilitacija. Taip, jos labai svarbios vidutinėje arba ilgoje perspektyvose, jos susijusios, bet kaip tai dabar padės verslui, kuris šiuo metu moka 6 kartus didesnes kainas, jei jis pereis nuo dujinio katilo prie elektrinio šildymo, kuris šiuo metu yra gerokai brangesnis.
Taip, po 2 ar 4 metų taip turėtų būti, bet tos priemonės dabar nieko nesprendžia.
Visą pokalbį išgirskite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.