Pasak mero, verslininkų vietos politikams teko maldauti, kad duotų sunkią techniką gesinimo darbams baigti.
Kelios alytiškės šiandien negailėjo kritikos vidaus reikalų ministrei Ritai Tamašunienei dėl incidento padangų perdirbimo gamykloje. Žmonės klausia, kas jiems atlygins nuostolius. Pirmadienį uždarytas visas Pramonės rajonas, kur yra gaisro židinys. Net keliolikai įmonių uždrausta dirbti. Alytiškiai taip pat mano, kad Vyriausybė nusispjovė ant ekologinės nelaimės.
Šeštą parą ugniagesiams nepavyksta visiškai užgesinti gaisro. Ant degančių padangų nukrito 6000 kvadratiniai metrai stogo. Ugniagesiai negali prieiti prie vis dar smilkstančio židinio, kuris į aplinką meta vis naujus nuodus iš svylančios gumos.
„Konstrukcijų atkėlimas, kurios yra prispaudusios degimo produktus ir jų aušinimas ir perliejimas vandeniu, paprasta kalba kalbant. Kas liečia patį gaisro gesinimą, aktyvaus degimo jokio nėra, prieigos prie gaisravietės visiškai užgesintos. Nuo penktadienio sunkioji technika pačiame epicentre“, – sako PAGD direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Kanapickas.
Dalį gamyklos teks griauti, kad įvažiuotų sunkioji technika ir patrauktų betono luitus nuo smilkstančių padangų. Įtampa auga ir tarp Alytaus vadovų ir aukščiausios šalies valdžios. Alytiškiai jaučiasi palikti likimo valiai.
„Skambinu telefonu. Nepažįstų aš tų verslininkų, kuriems prisižadu. Prašau, tiesiog maldauju, kad atvarytų techniką ir įvažiuotume į tą gaisrą ir užgesintų. Aš kaip meras apmokytas, ką reikia daryti. Jau pusiau gaisrininkas patapau aš čia“, – teigia Alytaus meras Nerijus Cesiulis.
„Pirmiausia, tai tikrai hiperbolizuotai pasakė meras. Jaučiasi nuovargis, kelinta diena. Įtampa tikrai jaučiama. Jau nuo penktadienio yra ir ekskavatorius su kaušu, ir yra ir žnyplės ir čia Alytuje. Tai manome, kad perteklinės technikos į gaisravietę, kuri trukdytų ugniagesiams darbui, tikrai nereikia“, – kalbėjo Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.
Šiandien vidurdienį vėjas nuodingus dūmus pasuko jau link miesto. Žmonės puolė į vaistines kaukių, tačiau nieko nepešė – apsaugos priemonės iššluotos.
„Pritrūko. Per savaitgalį kiek išpirkę buvo. Šiandien rytą visas pabaigiau“, – pasakoja vaistininkė.
Štai, ką sako gyventojai:
„Trūksta informacijos. Kad žinotų detaliau – ko bijoti, kada bijoti ir kaip bijoti.“
„Dažniausiai sėdim namuose, langais uždarytais. Ir stengiamės kuo mažiau išeiti.“
„Bloga. Liūdna. Baisi.“
Nuo praeito trečiadienio nakties visiškai nepavykstant užgesinti gaisro, kai kuriose vietose teršalų koncentracija išlieka labai aukšta.
Blogiausia situacija Miklusėnų kaime. Į gyvenvietės pusę nuo pat gaisro pradžios vėjas gena daugiausiai nuodingų teršalų. Žmonės palieka namus. Vietomis užfiksuota tarša normą viršijo ir 5-8 kartus.
„Aš drįsčiau teigti, kad apie 40 procentų išvykę gyventojų. Vakar teko važinėti, užvakar. Žymiai gyventojų sumažėję toje teritorijoje. Šiandien dar išvažiuoja, skambino močiutė vakar vakare“, – sako rajono meras Algirdas Vrubliauskas.
Likę sako, kad specialistai per vėlai pateikė rekomendacijas išvykti iš namų:
„Iš karto reikėjo pranešti kažką tai daryti. O dabar jau kada po visko, tai laksto visi. Ir tą daryk, ir tą daryt. Čia turėtų būti kažkaip taip…“
Medikai neslepia – ekologinė nelaimė atsilieps žmonių sveikatai. Tik dar nežinia, kaip ir kada. Pirmiausia, ore tvyrantys teršalai pakenks sergantiems lėtinėmis ligomis. Nuodingos kietosios dalelės ir lakiosios medžiagos gali turėti įtakos vėžiniams susirgimams.
„Ir tokį didėjimą mes matome. Nes vienas kitas atsiranda ligoninėje besikreipiantis. Kurie būtent su paūmėjusiais savo lėtiniais susirgimais. Lakieji junginiai, poveikis yra ilgalaikis ir čia ir dabar mes nepastebėsime“, – teigia visuomenės sveikatos centro atstovė Dalytė Nekraševičienė.
Gaisras padangų perdirbimo gamykloje įsiplieskė trečiadienio naktį. Užsidegė 2000 kvadratinių metrų pastate esančios padangos. Prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą. Aplinkos ministerija mano, kad vien žala gamtai sieks ne mažiau nei penkis milijonus eurų. Nuostoliai bus skaičiuojami, kai gaisras bus visiškai likviduotas.