Tam pritarė ir sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, nors jo vadovaujama Sveikatos apsaugos ministerija pareiškė, kad sprendimas sukels didesnę žalą visuomenei. Dėl tokių Vyriausybės viražų pikti ir dalis konservatorių – sako, kad liberalai verslo interesus iškėlė aukščiau žmonių sveikatos.
Į Vyriausybės posėdį trečiadienį Armonaitė atėjo nuleidusi galvą, tačiau iš jo galėjo išeiti kaip nugalėtoja. Jos pasiūlymui dėl alkoholio pardavimo lengvinimų ministrai pritarė vienbalsiai ir be diskusijų. Ir visa tai truko vos 21 sekundę.
Vyriausybė pritarė įstatymo projektui, kuriuo numatomas ne tik alkoholio prekybos laikas sekmadieniais iki 8 val. vakaro, bet ir leidimas gėrimus parduoti 18-mečiams. Dabar alkoholis parduodamas tik sulaukus 20-ies. Tik jei įstatymo projekte valdantieji 18-mečiams ir 19-mečiams buvo numatę galimybę pirkti tik silpną, iki 15-os laipsnių alkoholį, tai Armonaitė kitus ministrus įtikino, kad pilnametystės sulaukusiems reikia leisti pirkti ir degtinę, tiksliau, visus stipriuosius gėrimus.
„Kalbam apie pilnamečius asmenis, ne apie vaikus, apie pilnamečius asmenis, kurie turi pareigas, tai tiesiog tos teisės, pareigos turi būti adekvačios“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
„Mes laikome 18-ečius suaugusiais žmonėmis ir todėl pasiūlymas pateiktas“, – priduria ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė.
O ką mano gyventojai?
„Tikrai ne, aš prieš tokius dalykus. — Kodėl? — Yra ir kitų smagesnių dalykų be alkoholio.“
„Ir taip dauguma jau vis tiek vienokiais ar kitokiais būdais vartoja tokio mažiau, nieko čia labai nepakeistų.“
„Užtenka, ir taip jaunimas jau pakankamai daug geria.“
„Nežinau, gal kiek per anksti. Nors iš kitos pusės, manyčiau, ras būdų, kaip gauti. Na bet nors kažkiek pristabdytų.“
„Aš vertinu teigiamai. Manau, kad pilnametis žmogus turi teisę, ką jam pirkti, ko nepirkti.“
„Tegul jauni geria, tegul mokyklose rūko viską, tai čia aš nežinau, kokia čia išsigimėlių partija.“
„Aš 18-os pirkdavau. Tai gal galima.“
Įstatymo projektą, pagal kurį 18-mečiams ir 19-mečiams parduoti galima būtų tik silpnus gėrimus, parengė tie patys Laisvės partijos atstovai, kartu su liberalais ir konservatoriais. Tam reikalui visos frakcijos subūrė darbo grupę. Ir ieškojo kompromiso būtent dėl amžiaus ribos. Liberalai ir laisviečiai iš karto norėjo to, ką pasiūlė Armonaitė, konservatoriai nesutiko.
„Aš labai džiaugiuosi, kad Vyriausybė priėmė tokį sprendimą“, – tikina liberalas, vienas projekto autorių Andrius Bagdonas.
Įdomiausia tai, kad Vyriausybėje Sveikatos apsaugos ministerija pristatė ekspertų išvadas, kuriose jie teigia, kad didinant alkoholio prieinamumą, didėja ir visuomenei daroma alkoholio žala. Dėl to ministerija nurodė siūlymui nepritarianti. Bet sveikatos ministras Arūnas Dulkys balsavo „už“.
„Mes turime matyti visumą, yra labai dažnai ir Baudžiamasis kodeksas, ir Administracinis kodeksas, kiti teisėkūros dalykai, kurie veikia kaip visuma. Tai manyti, kad tik dėl amžiaus tai veikia, aš manau, kad to nėra“ – aiškina sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Tačiau buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga piktinasi: „Priminsiu, kad visai neseniai, kai kalbama buvo apie perteklinį mirtingumą kovido kontekste, sveikatos ministras sakė, kad taip yra dėl to, kad mūsų gyventojų sveikata yra ir taip blogesnė nei Europos šalių. Tai taip. Tai ką jisai veikė per tą posėdį? Aš neišgirdau iš jo nė vieno žodžio, kad jis būtų ką nors kaip sveikatos ministras pasakęs.“
Armonaitė, žerdama argumentus, kodėl reikia dekriminalizuoti narkotikus, remiasi ir Pasaulio sveikatos organizacijos išvadomis, tačiau kai kalba pasisuka apie alkoholio prekybą, į tos pačios organizacijos teiginius jau nekreipia dėmesio.
„Jūs sakote nepasiteisino tas draudimas, jūs turite kažkokius matavimus, tyrimus?— Mes turime šešėlinę ekonomiką, tai jos nenorėtume, matyt, subsidijuoti ir kažkaip tvirtinti. Toks yra ministerijos matymas“, – tikina ji.
„Mes esam tarp 5 šalių, kurioms sėkmingiausiai sekėsi mažinti vartojimą, dabar viską griauti iš esmės be jokių argumentų, tik pasakant, kad tie sprendimai priimti buvo neproporcingi ir neefektyvūs. Tai kuo vadovaujantis tokie teiginiai pasakomi? Kaip suprast neefektyvūs?“ – klausia A. Veryga.
Antrina ir buvęs premjeras Saulius Skvernelis: „Atrodo, visi susitaikė, visi priprato, duoda teigiamą rezultatą, kam reikia viską griauti, argumentų aš nematau. Tiktai noras įsiteikti savo rinkėjui.“
Vyriausybė savo išvadoje nurodė, kad 18-mečiams reikia parduoti bet kokio stiprumo alkoholį, nes taip lengviau verslui. Esą tikrinti, kokio amžiaus ir kokio stiprumo gėrimą perka žmogus – papildoma našta.
„Aš pripažįstu, kad, ko gero, į sveikatos ekspertų nuomonę žiūrima pro pirštus. Matyt, kad iš tiesų, spaudimas tą padaryti ir praplėsti man yra asmeniškai įrodymas, kad tas verslas yra galinga jėga ir gali tokius dalykus ignoruoti kaip sveikata“, – svarsto konservatorių frakcijos narys Linas Slušnys.
„Ko siekia PSO, kad žmonės apskritai nevartotų alkoholinių gėrimų, ir jie negalvoja apie ekonominius aspektus, negalvoja apie tai, kiek yra surenkama mokesčių ne tik iš akcizų, bet ir iš verslo, kurie užsiima didmenine, mažmenine prekyba“, – sako A. Bagdonas.
O I. Šimonytė ragina nusiraminti: „Žiūrėkit, diskusija yra nesibaigusi, Vyriausybė yra pateikusi savo išvadas Seimui, toliau diskusijos tęsis Seime, Seimas tikrai turės galimybes įvertinti visų ekspertų nuomones.“
Ekonomikos komitetui vadovaujantis konservatorius Starkevičius sako, kad tokie argumentai nelogiški: „Negalima mūsų pridėtinę vertę kurti sveikatos sąskaita.“
„Greičiausiai, bent jau Sveikatos reikalų komitete tokiam pasiūlymui Vyriausybės nebus pritarta“, – teigia Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas.
Projekto autorius sako, kad geriau tautą blaivinti per švietimą ir mokymą, o ne draudimais.
„Bet jūs to į savo projektą neįtraukėte, ar ne? Švietimui skirti dalį lėšų. — Taip, mes į šitą projektą savo siūlymo neįtraukėme, nes pagrindinis mūsų tikslas buvo panaikinti perteklinius ribojimus“, – kalba A. Bagdonas.
Vieša informacija rodo, kad šiemet mažiausiai 5 kartus iš alkoholio prekybos uždirbančių organizacijų lobistai bandė paveikti politikus. Sutapimas ar ne, bet visais kartais nurodoma, kad bandyta paveikti tiek Armonaitės ministerijos viceministrus, tiek ir jos partijos narius Seime. Pati Laisvės partija atskilo nuo Liberalų sąjūdžio, kai Eligijus Masiulis buvo pričiuptas su, kaip įtariama, kyšiu, gautu iš „MG Baltic“ koncerno, kuris valdo ir alkoholio verslą.