Tam, kad nei Jungtinių Valstijų, nei Kinijos delegacijos nejaustų svetimos aplinkos spaudimo – pirmajam per Joe Bideno kadenciją abiejų šalių aukšto lygio diplomatų susitikimui pasirinkta neutrali vieta – atšiaurus Ankoridžas, Aliaskoje.
Tačiau net Aliaskos žvarba nepadėjo atvėsinti susitikimo metu smarkiai įkaitusios atmosferos. Žodžių karas prasidėjo po to, kai JAV valstybės sekretorius atvirai išdėstė klausimus, keliančius Vašingtonui susirūpinimą. O tų klausimų nemažai.
„Aptarsime susirūpinimą keliančius Kinijos veiksmus Sindziange, Honkonge, Taivane, taip pat kibernetines atakas Jungtinėse Valstijose ir ekonominė mūsų sąjungininkų prievartą. Visi šie veiksmai kelia grėsmę pasaulio stabilumą palaikančiai tvarkai“, – sako JAV valstybės sekretorius Antony Blinken.
„Leiskite man pasakyti apie kibernetines atakas ir technologijas – tai Jungtinės Valstijos yra šios srities čempionai“, – pasakoja Kinijos vyriausiasis diplomatas Yang Jiechi.
Ir prasidėjo tikras žodžių mūšis. Po priekaištų apie milijono uigūrų kalinimą stovyklose Sindziange, sekė atsakas apie juodaodžių žudymą. Ir taip toliau.
„Visuomet ginsime savo principus, savo žmones ir draugus“, – teigia patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake Sullivan.
„Kai kalbate apie vertybes ir tarptautinės bendruomenės nuomonę – žinokite, kad JAV neatstovauja viso pasaulio, o tik save“, – kalbėjo Y. Jiechi.
„Kalbėjau su kone šimtu kolegų visame pasaulyje. Tai ką girdžiu – smarkiai skiriasi nuo jūsų žodžių. Jie džiaugiasi Jungtinių Valstijų grįžimu. Ir reiškia nepasitenkinimą jūsų vyriausybės veiksmais“, – sako A. Blinken.
„Sindziangas, Tibetas ir Taivanas yra neatsiejami nuo Kinijos. Prieštaraujame JAV kišimuisi į mūsų vidaus reikalus“, – pasakoja Y. Jiechi.
Įprasta oficiali 5 min. susitikimo pradžia, kurios metu kameros filmuoja mandagiai besisveikinančias delegacijas, virto daugiau nei valandos trukmės apsižodžiavimu stebint visam pasauliui.
„Jungtinės Valstijos neturi teisės kalbėti su Kinija iš galios pozicijos“, – teigia Y. Jiechi.
Dar prieš susitikimą Vašingtonas paskelbė išplečiantis sankcijas Kinijos režimui. Atšaukė kinų telekomunikacijų bendrovių licencijas, apkaltino kelias kompanijas grėsme nacionaliniam saugumui. Pekinas savo ruožtu paragino Vašingtoną nepuoselėti vilčių, kad Kinija imsis kompromisų. Susitikimas Aliaskoje tęsiasi ir šiandien, bet vilčių, kad jis atneš teigiamų pokyčių santykiuose – kol kas nėra.