Vis tik aiškėja visai kita istorijos pusė – greičiausiai didelė dalis žmonių, kuriems „Sodra“ skaičiuoja skolas, yra į užsienį gyventi išvykę lietuviai, kurie iki galo nedeklaravo savo išvykimo iš šalies.
243 milijonai eurų – atrodytų, milžiniška suma, kurią būtų galima skirti, pavyzdžiui, gynybos finansavimui arba mokesčių reformai. Sunku patikėti, bet tiek žmonės skolingi „Sodrai“ už privalomąjį sveikatos draudimą.
„Sodra“ suskaičiavo, kad tiek įsiskolinę 160 tūkstančių žmonių, kurie privalomojo sveikatos draudimo nemokėjo pastaruosius keletą metų.
„Šitie žmonės, kuriems dabar siunčiami priminimai apie PSD skolas, nėra nei savarankiškai dirbantys, nei dirbantys pas darbdavį“, – teigia „Sodros“ atstovė Malgožata Kozič.
Tokia suma susikaupė per daug metų, vos ne nuo „Sodros“ įkūrimo pradžios. Pavyzdžiui, 2016 metais skola siekė 70 milijonų eurų.
„Įvairūs gali būti žmonės: nedirbantys, niekur nesimokantys ir nesiregistravę užimtumo tarnyboje dėl kažkokių priežasčių“, – sako M. Kozič.
Ir tokių žmonių – 160 tūkstančių. Socialinės apsaugos ir darbo ministras tvirtina, kad tai gali būti nelegaliai dirbantys žmonės, kurie nemoka mokesčių.
„Lietuvoje turime apie 200 tūkstančių asmenų, kurie yra skolingi ir išieškojimas jau vykdomas per antstolius. Tai ne tik PSD skolos, tai visos skolos visumoje“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras Vytautas Šilinskas.
Skolos kaupiasi dirbantiems užsienyje
Vis dėlto viskas kur kas paprasčiau.
„Dvi didžiausios priežastys: nežino, nes nekontaktuoja su „Sodra“. „Sodra“ jų nemato, jie nemoka su ja susisiekti. Ir kita grupė gali būti išvykusieji. Irgi kaip nepasiekiami „Sodrai“. Jie išvykę iš Lietuvos ir jie galvoja, kad jie Lietuvai neskolingi“, – pasakoja „Sostinės auditorių“ vadovė Daiva Čibirienė.
Buhalterė Daiva Čibirienė pasakoja, kad didžiausi skolininkai tikriausiai ir bus išvykusieji gyventi į užsienį, kurie apskritai nedeklaravo arba nedeklaravo visur, kur reikia, savo išvykimo. Ir dėl to „Sodros“ valdininkų sprendimu privalo mokėti privalomąjį sveikatos draudimą Lietuvai, nors, galbūt, sveikatos paslaugomis čia visai nesinaudoja. Jeigu toks žmogus privalomojo sveikatos draudimo nemokėjo, pavyzdžiui, šešerius metus, jam susikauptų virš trijų tūkstančių eurų skola.
Daugiausiai išvykusiųjų iš Lietuvos šiuo metu gyvena Jungtinėje Karalystėje. Lietuvių bendruomenės pirmininkė Alvija Černiauskaitė sako, kad ši problema tokia opi, jog į ją nuolat kreipiasi lietuviai, kurie lyg iš giedro dangaus sužino, kad yra skolingi.
„Žmonės, kurie išvyksta studijuoti arba išvyksta laikinai ir nedeklaruoja išvykimo, tada, kol jie būna užsienyje, jiems kaupiasi skola. Ne visi apie tokią procedūrą žino ir tada sugrįžta į Lietuvą, atsidaro sąskaitą ir staiga nusiskaičiuoja pinigai, griebiasi už galvos ir pradeda ieškoti kas kur kaip“, – sako A. Černiauskaitė.
Bendruomenės pirmininkė pasakoja, kad kai kurie lietuviai skundžiasi, kad iš jų sąskaitos stebuklingai dingsta ir po kelis tūkstančius eurų. Nors esą jokio pranešimo apie skolą niekada nėra gavę. Pasitikrinti, kiek yra skolingi, žmonės galėtų „Sodros“ puslapyje, tačiau tie, kurie neturi lietuviškos internetinės bankininkystės ar elektroninio parašo, prisijungti negali.
Išvykstantieji gyventi svetur ir nenorintieji likti skolingi „Sodrai“, apie savo išvykimą turi pranešti Registrų centrui.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.