Valdžia skelbia, kad testą bus galima pasidaryti nemokamai, tačiau jį atlikti bent kol kas galimybės gali būti ribotos. Beje, kad spėtumėte po testo pasinaudoti galimybių pasu, teks skubėti – jis galios tik parą, o po vakcinos jį gausite toli gražu ne iš karto. Testus atlikti ir skiepyti jau leista ir vaistinėms, o masinės vakcinacijos pradžią ministras Arūnas Dulkys žada skelbti dar gegužę.
Šypsenų krepšinio sirgalių veiduose vis daugiau. Vyriausybės žadami galimybių pasai krepšinio arenų vartus atvers dar didesniam būriui aistruolių. Galimybių pasus Vyriausybė žada jau po trijų savaičių – nuo gegužės 24 dienos. Tai bus panašus į šį programėlėje telefone patalpintas skaitmeninis QR kodas, o jį gauti galės tie, kas turės imunitetą – bus pasiskiepiję nuo koronaviruso Europos Sąjungoje registruota vakcina arba persirgę. Kiti, norėdami galimybių paso, turės gauti neigiamą COVID-19 testą.
Galimybių paso turėtojams bei vaikams iki 16 metų atsivers daugybė pramogų ir laisvalaikio įstaigų durų. Galės lankytis viduje kavinėse, restoranuose, baruose, lošimo vietose, lažybų punktuose, dalyvauti renginiuose iki 500 žiūrovų, tiesa, užimti tik sėdimas vietas ir ne daugiau kaip 75 proc. jų.
Bus leidžiama burtis be ribojimų asmeninėse šventėse, taip pat viešose erdvėse po dešimt asmenų, grįžti į kontaktinius darbus. Galimybių paso turėtojus galės kontaktiniu būdu aptarnauti valstybės ir savivaldybių įstaigos. Jie galės plaukioti pramoginiais laivais ir gyventi viešbučiuose viename kambaryje su kitos šeimos nariais.
Tiesa, per naktį šėlti su tokiu pasu valdžia dar neleis – kavinių, barų, restoranų viduje žmonės galės būti iki 9 valandos vakaro, naktiniai klubai durų praverti negalės.
Galimybių pasas persirgusiems galios 6 mėnesius nuo teigiamo koronaviruso testo. Pasidariusiems PGR arba greitąjį antigeno testą galios tik 24 valandas po ėminio paėmimo, o ne 72 val., kaip anksčiau svarstė vyriausybė, mat epideminę situaciją šalyje vertina dar kaip labai sudėtingą.
„Sprendimas įtraukti testą yra susitarimas prisiimti riziką. Testas nereiškia, kad neužsikrėsite“, – sako sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys.
Nesvarbu, kokia vakcina apsiskiepijo, bet galimybių pasu žmogus galės naudotis po 4 savaičių, tai yra praėjus vienai savaitei po „Pfizer“ ar „Moderna“ vakcinų antrosios dozės ir praėjus 4 savaitėms po „Johnson&Johnson“ ir „Vaxzevria" vakcinos suleidimo. Tiesa, pasas nustos galioti, jei pasiskiepijęs „Vaxzevria" vakcina po dvylikos savaičių žmogus nenueis susileisti antros dozės.
Nusprendusi leisti galimybių pasui naudoti ir štai tokį greitąjį antigeno testą, kurio rezultatas paaiškėja per keliolika minučių, Vyriausybė visgi reikalauja, kad jį atliktų sveikatos specialistas, galintis užtikrinti, kad testo rezultatas bus kompetentingai įvertintas ir įvestas į e.sveikatos sistemą.
Testus Vyriausybė žada leisti atlikti ne tik mobiliuosiuose punktuose, medicinos įstaigose, bet ir vaistinėse. Tiesa, perspėja, kad privačiose įstaigose testų nekompensuos.
„118 moduly bus galima registruotis specialiai galimybių pasui. Galės ir privačiose laboratorijose, tačiau tada teks iš savo kišenės susimokėti“, – pasakoja A. Dulkys.
Testų kiekio vienam žmogui vyriausybė neribos, tačiau ministrai pripažįsta, kad bet kada ir kiek nori testų pasidaryti gali būti sudėtinga.
„Skaičius bus neribotas. Bet reikia turėti omenyje, kad savivaldos galimybės atlikti, organizuoti testavimą bus ribotos“, – teigia ministrė Aušrinė Armonaitė.
Liberalai buvo suabejoję, ar verta Lietuvai investuoti pinigus ir laiką kuriant galimybių pasą, mat kitą mėnesį turėtų pradėti veikti bendras ES žaliasis sertifikatas. Ministrė A. Armonaitė svarsto, kad europinis sertifikatas bus skirtas tik kelionėms tarp valstybių ir vargu, ar atstos nacionalinį galimybių pasą. Ministrė Armonaitė pripažįsta, kad galimybių pasui teks skirti milijonus eurų, kuriuos išleis testams kompensuoti, medikų paslaugoms apmokėti.
„Priklausys nuo testų kiekio. Valstybė juos perka nebrangiai, 1,5 eur. Paskaičiavę, kad gali būti iki 3 mln. poreikis. Bet yra paslaugos suteikimo kaštai, darbo užmokesčio priedai“, – kalbėjo A. Armonaitė.
O štai lygių galimybių kontrolierė perspėja, kad galimybių pasas nebus visiems prieinamas, tad pažeis gyventojų teises, kurie neturi galimybės pasiskiepyti ar testuotis.
„Gali susidaryti situacija, kai nelygiateisiškai užtikrinamos galimybės pasinaudoti pasu asmenims, kurie neturi skiepo, nėra persirgę. Potencialiai galėtų būti užtikrinta galimybė asmenims, kurie galėtų būti testuojami. Keliame klausimą ir prašome užtikrinti, kad testavimas būtų užtikrintas asmenims nepriklausomai nuo jų socialinės padėties ir įvairiose Lietuvos vietose“, – sako Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė.
Masinis gyventojų vakcinavimas šalyje prasidės ne birželį, o jau šį mėnesį. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys tvirtina, kad tai įmanoma Lietuvai gaunant vis daugiau vakcinų. Vyriausybė leido skiepyti nuo koronaviruso gyventojus ir vaistinėse, o kada jos pradės skiepijimą, priklausys nuo to, kada savivaldybės pateiks joms vakcinas.