Aidint sprogimams, šeima bando palikti namus Časyv Jare, kuris vos už 15 kilometrų nuo Bachmuto. Į atvykusį savanorių automobilį artimieji veda 75-erių senolę Raisą. Šeimą savanoriai turėjo išvežti į Dniprą, tačiau dar net nepajudėjus iš kiemo, įvyko skaudi tragedija. Vos pasiekusi mašiną, senolė neatlaikė – patyrė širdies smūgį ir mirė. Tai – viena iš siaubingų karo Ukrainoje grimasų. Priekinėje autobusiuko sėdynėje mirusi močiutė. Už jos – raudantis anūkas.
Tuo metu aiškėja daugiau detalių apie Ukrainoje sužeistą lietuvį, kovojusį Tarptautiniame užsieniečių legione. Praėjusios savaitės pabaigoje per sprogimą sužalotas vyras iš karo lauko ligoninės jau pervežtas į Dniprą, kur juo rūpinasi medikai.
„Šiuo metu jis yra Dnipro ligoninėje, jo būklė stabili ir šiuo metu kaip tik planuojamas, tariamasi dėl jo parvežimo, pargabenimo į Lietuvą. O kada tai įvyks, tai jau priklausys nuo gydytojo verdikto“, – teigia Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Valdemaras Sarapinas.
Tačiau nei kurioje Ukrainos vietoje, nei kokius tiksliai sužalojimus lietuvis patyrė informacijos apie jį turintieji neatskleidžia.
„Tokius dalykus reikėtų palikti truputėlį šalčiau ir leisti veikti toms sistemoms, kurios tą karį išveš, išoperuos ar, ką reikės, padarys ir truputėlį po karo palikti tokius dalykus. Jeigu žmonės norės save paviešinti, jie paviešins“, – sako „LDK palikuonys“ įkūrėjas Gediminas Armonavičius.
Tai jau antras Lietuvos pilietis, kuris nukenčia karo Ukrainoje lauke. O kiek iš viso lietuvių gali kautis Ukrainoje, irgi neaišku.
„Skaičius nėra viešinamas, vieta taip pat nėra viešinama, kariai, kurie kariauja, susižeidžia ar praranda gyvybes, taip pat nėra viešinami, nes reikia suprasti, kad tai yra karas“, – sako G. Armonavičius.
Tuo metu šalia Bachmuto verda intensyvūs mūšiai. Padėtis aplink šį miestą, kurį jau daugiau nei šešis mėnesius ukrainiečiai didvyriškai gina, o rusų pajėgos bando užimti, darosi vis sudėtingesnė. Tai patvirtina ir Ukrainos prezidentūra, pasak kurios, okupantai jau pradėjo intensyviai atakuoti vos už septynių kilometrų į šiaurę nuo Bachmuto esantį Paraskoviivkos kaimą.
Jis prie pat Krasnaja Horos, kurią dar vakar užėmę paskelbė „Wagner“ kovotojai. Tačiau okupantams stumiantis į priekį, Ukrainos kariai ir toliau sako, kad kovos iki galo.
„Tikiu kad išlaikysime Bachmutą ir Vuhledarą. Tai mūsų žemė, mūsų namai, mūsų artimieji ir šeimos. Dėl to laikomės įsikibę nagais ir dantimis. Ir tikimės, kad gausime ginklų, kuriais galėtume atsakyti“, – sako ukrainiečių karys Anton Fedorenko.
Kad užėmė Krasnaja Horą, šiandien paskelbė ir Rusijos gynybos ministerija. Taip pat tvirtina, kad fronte pasistūmėjo du kilometrus į priekį Vakarų link ir atkirto tris iš keturių Ukrainos kariuomenės aprūpinimo kelių Bachmute. Ukraina šių teiginių nekomentuoja, tačiau, anot NATO generalinio sekretoriaus, aišku viena – Rusija jau pradėjo savo didįjį puolimą,
„Realybė tokia, kad jau matome veiksmų pradžią ir tai, ką dabar daro Rusija, ką dabar daro prezidentas V. Putinas, jis siunčia tūkstančių tūkstančius naujų karių ir jo nestabdo labai didelis aukų skaičius“, – kalba NATO generalinis sekretorius Jens Stoltenberg.
Ypač dideli okupantų nuostoliai prie Vuhledaro. Leidinys „Politico“ skelbia, kad pastaruoju metu Rusija ten jau prarado visą elitinę 155-ąją karinio jūrų laivyno pėstininkų brigadą, jos vadovybę, 36 tankus ir dar apie 100 karinės technikos vienetų. Anot leidinio, prie Vuhledaro pastarąją savaitę ukrainiečiai nukaudavo nuo 150 iki 300 jūrų pėstininkų iš tos brigados, kuri karo pradžioje niokojo Irpinę ir Bučą.