Ilgai derėjęsi, kiek kitąmet didinti pensijas, valdantieji linksta pritarti prezidento raginimui skubiai mažinti senjorų skurdo rodiklius. Tokiu būdu kitais metais pensijos didės 30 eurų pagal įstatymą dėl su ekonomikos augimu susieto indeksavimo bei pagal prezidento siūlymą bus pridėti dar 3,5 euro. Visgi aiškėja, kad visų šių pinigų senjorai sausį dar negaus. Esą metų pradžioje biudžete gali pritrūkti pinigų, o ir „Sodros“ darbuotojai esą nespės per mėnesį apskaičiuoti didesnių pensijų.
„Tai yra todėl, kad biudžete pagal visą projektą ir sudėliojimą socialinėms reikmėms tie pinigai nebuvo numatyti“, – sako Seimo komiteto pirmininkė, socialdarbietė Rimantė Šalaševičiūtė.
„Sodra" turės perskaičiuoti individualiai. Tai kainuoja daug laiko. Reikia perprogramuoti visas sistemas, perskaičiuoti individualiai kiekvieną atvejį. Dėl to pensijų didinimai, kurie numatyti, turėtų būti išmokami birželio- liepos mėnesį“, – pasakoja ministras Linas Kukuraitis.
Tikindami, kad pažadėtas didesnes pensijas senjorai tikrai ims gauti nuo liepos, valstiečiai vasarą žada grąžinti ir visas nepriemokas. Tokie atidėliojimai išmokėti visus pažadėtus pinigus, kai kalba eina vos apie 3 milijonus eurų per mėnesį, senjorus stebina:
„Netenkina. Jei jau didina, tai galėtų nuo Naujųjų metų pridėti.“
„Nors kiek. Labai nedidelę gaunu, 260 eurų, tikrai ir tie 3 eurai – duonai užtektų.“
„30 eurų sakė, duos. Tie 3 eurų buvę, nebuvę.“
„Geriau žvirblis rankoje nei briedis lankoj. Maži pinigai, sutiktume kas mėnesį 10 kartų tiek gauti, bet negausim. Vis tik duoda, o ne atima.“
Opozicija taip pat stebisi, kad iš pradžių sužavėję senjorus sotesne Naujųjų metų pradžia, valdantieji nesugeba iki galo ištėsėti pažadų.
„Gal nori apsidrausti, jei kas užstrigtų, paštas neatneštų ar dar kas, tada pasakytų. Nematau priežasčių, kad padidinus nuo sausio 1 d., indeksavimo įstatymas jau veikia 3 metus, nieko naujo, kad nuo sausio 1 d. būtų padidinta indeksuojant ir kaip siūlo prezidentas“, – teigia Seimo narys, socialdemokratas Algirdas Sysas.
„Pensijas kelti reikia, būtina. Pensininkai patiria vieną didžiausių skurdo rizikų Lietuvoje. Mes palaikome. Tačiau tai nėra joks valdančiųjų nuopelnas. Indeksavimas priimtas prie A.Butkevičiaus vyriausybės. Papildomas pensijų didinimas yra siūlomas prezidento“, – kalbėjo Seimo narė, konservatorė Monika Navickienė.
Valdantiesiems sunkiai sekasi vykdyti ir pažadą padidinti vaiko pinigus. Panašu, kad dar mažiausiai pusmetį teks laukti koalicinėje sutartyje sutartos universalios 70 eurų visiems vaikams išmokos. Nuo Naujųjų metų universali išmoka greičiausiai bus tik 60 eurų, o padidintą – 100 eurų pašalpą gaus tik daugiavaikės ir nepasiturinčios šeimos.
„Derybos prasidėjo nuo 100 eurų pagrindinei išmokai. Tai buvo lenkų pasiūlymas. Derybos baigėsi ties 70 eurų. Galvojam, kad koalicijos sutartis yra tas pagrindas, dėl ko sudaryta ši vyriausybė“, – sako Seimo pirmininko pavaduotojas Gediminas Kirkilas.
Pritrūkę pinigų didesnėms pensijoms ir vaiko pinigams, valstiečiai visgi nesiryžta papildyti biudžetą ryžtingai mažindami žymėto dyzelino nuolaidas ūkininkams ir sutinka tik šeštadaliu sumažinti pigesnių degalų kvotas.
„Jei bus panaikintas, sumažintas per pusę dažyto dyzelino kiekis, Lietuvos ūkininkų konkurencingumas su kitomis šalimis bus labai prastas“, – pasakoja „valstiečių“ lyderis R. Karbauskis.
„Didelė dalis valstiečių frakcijos gyvena iš žemės ūkio pajamų, jų šeimos nariai. Tikrai negali pritarti, jog jų asmeninės pajamos mažėtų. Matau asmeninį interesų konfliktą čia“, – teigia Seimo narys konservatorius Mykolas Majauskas.
Tačiau valdantieji ir toliau didins mokesčius alkoholiui. Nuo kovo puslitris degtinės dėl didinamo akcizo pabrangs dar 45 centais. Dėl to stiprusis alkoholis Lietuvoje taps dar brangesnis nei kaimyninėse šalyse, kur jis jau dabar žymiai pigesnis.