Portalas tv3.lt, remdamasis naujausiais duomenimis, atsako į, ko gero, labiausiai kiekvienam jaunuoliui rūpimus klausimus: kokią specialybę rinktis ir kokios nesirinkti, kad pabaigę studijas nevarstytumėte Darbo biržos durų.
Naujausiais duomenimis, šiuo metu labiausiai trūksta darbuotojų paslaugų, pramonės ir statybos sektoriuje, o štai teisininkai, socialiniai darbuotojai, vadybininkai, mokytojai ir buhalteriai greičiausiai sulauks ne tokių malonių žmonių.
Skaičiai džiugina
2016 metais numatoma įregistruoti 259 tūkst. bedarbių – vidutiniškai po 20-21 tūkst. bedarbių per mėnesį – tai yra 3-4 proc. mažiau nei 2015 metais. Tiesa, Darbo biržos specialistai turi gerų naujienų. Prognozuojama, kad registruojamų bedarbių skaičius turėtų mažėti. Bus įsteigta apie 20 tūkst. Laisvų darbo vietų – beveik 7 kartus daugiau nei likviduota. Lietuvos darbo birža jau daugiau nei 20 metų rengia trumpalaikes (vienerių ar kelerių) metų darbo rinkos prognozes, kurių tikslas – numatyti darbo pasiūlos ir paklausos srautus.
Jaunimo registruotas nedarbas toliau mažėja. 2015 metais tęsiant 2014 m. pradėtas Jaunimo garantijų iniciatyvos veiklas, jaunimo iki 29 metų vidutinis metinis registruotas nedarbas sumažėjo 0,5 proc. punktu – nuo 5,7 proc. 2014 metais iki 5,2 proc. 2015 metais. Prognozuojama, kad šiais metais nedarbo lygis šalyje kris sparčiau nei vidutiniškai ES ir bus 0,6 proc. punktais mažesnis nei ES vidurkis.
Tendencijos rodo, kad sėkmingą įsidarbinimą lemia ne tik išsilavinimas, kvalifikacija ir profesiniai įgūdžiai, bet ir bendrieji gebėjimai bei papildomos kompetencijos.
Sparčiai vystantis technologijoms ir keičiantis darbų organizavimo pobūdžiui, darbdaviai pirmenybę teikia universaliems, technologiškai išprususiems ir lankstiems darbuotojams.
Siekiant integruotis ar išlikti darbo rinkoje ir toliau bus svarbu mokytis visą gyvenimą, tobulinti įgūdžius ir kompetencijas.
Geriausių krypčių ketvertukas
Paslaugų sektoriuje daugiausiai laisvų darbo vietų pasiūlys krovininiu kelių transportu, mažmenine prekyba, restoranų ir pagaminto valgio teikimo veikla, pastatų ir pramoninio valymo veikla, variklinių transporto priemonių technine priežiūra ir remontu užsiimančios įmonės. Pramonės sektoriuje – baldų, duonos, mėsos, žuvies ir paukštienos produktų gamyba, viršutinių drabužių siuvimu, medienos pjaustymu ir obliavimu užsiimančios įmonės.
Statybos sektoriuje – gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba, vandentiekio, šildymo ir oro kondicionavimo sistemų įrengimu, baigiamųjų statybos ir apdailos darbų veikla, elektros sistemų įrengimo, kelių ir automagistralių tiesimu bei pastatų remontu, restauravimu ir rekonstravimu užsiimančios įmonės.
Žemės ūkio sektoriuje – mišriu žemės ūkiu, medienos ruoša ir miško medžių auginimu bei kita miškininkystės veikla, grūdinių augalų ir naminių paukščių auginimu užsiimančios įmonės. 76 proc. visų darbo pasiūlymų bus skirti kvali kuotai darbo jėgai, tai yra 1 proc. punktu daugiau nei 2015 metais. Pastaraisiais metais nekvali kuotos darbo jėgos paklausa metais mažėja. Ši tendencija išliks ir 2016 metais.
Didžiausios įsidarbinimo galimybės:
Reklamos ir rinkodaros specialistai;
Informacinių technologijų specialistai;
Pardavimo specialistai;
Gydytojai;
Slaugos specialistai.
Mažiausios įsidarbinimo galimybės:
Apskaitos ir buhalterijos tarnautojai;
Administracijos ir vykdomieji sekretoriai;
Teisininkai;
Mokytojai;
Ekonomistai.