Visgi ne visais atvejais pavyksta darbą sutrumpinti, todėl svarbu nepamiršti, kad jeigu tokią dieną tenka dirbti ilgiau, už ją priklauso ir daugiau pinigų.
Kas gali dirbti trumpiau?
Darbo kodeksas numato, kad švenčių dienų išvakarėse darbo trukmė darbuotojams turi būti sutrumpinama 1 valanda.
Šis nuostata netaikoma tik tiems darbuotojams, kurie ir taip dirba pagal sutrumpintą darbo laiką. Pavyzdžiui, sveikatos priežiūros specialistai, mokytojai, dėstytojai, farmacininkai ir kiti Sutrumpinto darbo laiko normų ir apmokėjimo tvarkos apraše nurodyti darbuotojai.
Darbo inspekcija primena, kad darbo trukmės sutrumpinimas turi būti vykdomas nepriklausomai nuo to, kokiu darbo režimu dirbama: ar tai būtų visa darbo diena, ar ne visa, ar taikoma suminė darbo laiko apskaita, ar darbas budint.
Šią dieną darbdaviai privalo žymėti faktinį darbuotojo darbo laiką, net jei jis trumpesnis dėl švenčių išvakarių, o vadovaujantis teisingo darbo apmokėjimo principais už sutrumpintą prieššventinę valandą darbuotojams turi būti apmokama darbo sutartyje nustatytu darbo užmokesčiu.
Jeigu darbuotojas eina kelias skirtingas pareigas pas tą patį darbdavį, jam darbo diena turi būti sutrumpinama 1 valanda nuo bendros darbo dienos trukmės, o ne atskirai pagal kiekvieną pareigybę.
Tuo atveju, kai darbuotojas tik pradeda dirbti švenčių išvakarių metu, o darbą baiga jau šventinę dieną, jam 1 valanda turi būti sutrumpinta darbo dienos trukmė švenčių išvakarėse.
Kaip apmoka viršvalandžius?
Jei prieššventinę dieną nėra galimybės sutrumpinti darbo laiko, gavus darbuotojo sutikimą galima organizuoti viršvalandinį darbą.
Darbo inspekcija primena, kad už viršvalandinį darbą turi būti mokamas ne mažesnis kaip 1,5 darbuotojo darbo užmokesčio dydžio užmokestis.
Jeigu tektų dirbti per šventinę dieną, svarbu nepamiršti, kad už tai priklauso ne mažesnis kaip 2,5 darbuotojo darbo užmokesčio dydžio užmokestis.
Tuo metu už viršvalandinį darbą poilsio dieną, kuri nebuvo numatyta pagal darbo grafiką, arba viršvalandinį darbą naktį, mokamas ne mažesnis kaip dvigubas darbuotojo darbo užmokestis.
Tiesa, nedaugelis žino, kad viršvalandinio darbo laiką galima prašyti kompensuoti ne padidintu užmokesčiu, o poilsio laiku (padaugintu iš atitinkamo dydžio, kuris pridedamas prie kasmetinių atostogų laiko). Tokiu atveju, už viršvalandžius poilsio dieną nėra sumokama, tačiau apmokama už visą poilsio laiką, kuris pridedamas prie kasmetinių atostogų.
Pavyzdžiui, darbuotojas dirbo 2 valandas viršvalandžių savo poilsio dieną. Šis laikas padauginamas iš 2 ir pridedamas prie kasmetinių atostogų laiko, tokiu būdu darbuotojas iš anksto sutartu laiku pasinaudos 4 valandų poilsiu.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!