„Dėl Rusijos paskelbto embargo daugelis Europos šalių patyrė nuostolių, tačiau tai yra kaina, kurią reikia sumokėti už priimtą politinį sprendimą, o jį lėmė geopolitinė situacija. Reikia nepasiduoti Rusijos primetamai „skaldyk ir valdyk“ taktikai ir išlaikyti ES vienybę“, – pranešime sakė V.Baltraitienė, kuri pirmadienį dalyvauja Žemės ūkio ir žuvininkystės taryboje Briuselyje, kur bus aptarta susiklosčiusi padėtis.
Todėl, anot jos, Lietuva ragina Komisiją įvertinti, ar tokie dvišaliai susitarimai atitinka ES teisę bei imtis žingsnių, kad būtų išvengta bet kokios diskriminacijos.
Pasak pranešimo, pasirodžius informacijai apie galimus dvišalius Rusijos ir kitų ES valstybių susitarimus dėl embargo atšaukimo, Lietuvos, Lenkijos ir Estijos žemės ūkio ministrai kreipėsi į ES Tarybai pirmininkaujančią Latviją, prašydami kuo skubiau aptarti situaciją.
Praėjusią savaitę pranešta, kad Rusija ruošiasi tartis su EK dėl galimybės leisti įsivežti kai kurių šalių produkciją. Tačiau Lietuva tarp šių valstybių nepateko, tad baiminamasi, kad Rusija dvišalius susitarimus galėtų naudoti kaip politinio spaudimo priemonę.
Tačiau EK atstovas spaudai Enrico'as Brivio'as (Enrikas Brivijas) BNS teigė, kad su Rusija kalbama ne apie politinį embargą, o apie fitosanitarijos reikalavimus.
„Berlyno „Žaliojoje savaitėje“ Komisijos atstovai dalyvavo techninio pobūdžio derybose su Rusijos kolegomis dėl kiaulienos ir bulvių sanitarijos ir fitosanitarijos klausimų. Derybos vyko tik dėl šių klausimų. Jose nebuvo jokių oficialių susitarimų“, - BNS teigė E.Brivio.
Anot jo, iš Rusijos pusės buvo jaučiamas atvirumas, tačiau EK pabrėžė, kad Rusija turi taikyti vienodus reikalavimus visai ES: „Bet koks derybų rezultatas turėtų būti taikomas vienodai visoms valstybėms narėms“.
Jis sakė, kad šiuo metu EK laukia Rusijos atsakymo, tačiau tikėtina, kad fitosanitarijos apribojimai kiaulienai ir bulvėms artimiausiu metu turėtų būti panaikinti.
„Šios techninės derybos vyksta nepažeidžiant Pasaulio prekybos organizacijos ginčo proceso dėl draudimo įvežti kiaulieną. Bet koks šių derybų rezultatas turėtų būti įvertintas atitinkamu laiku. Derybų metu Rusija paprašė, kad tam tikri aukštos vertės produktai būtų pridedami prie tų produktų, kuriuos galima eksportuoti. Mes laukiame tikslaus šio produktų sąrašo iš Rusijos. Bet kuriuo atveju, ES pozicija dėl Rusijos politinio embargo yra aiški ir puikiai žinoma“, - tikino E.Brivio.
Pernai rugpjūtį Rusija vieneriems metams uždraudė maisto ir žemės ūkio produktų importą iš ES, JAV ir kitų Vakarų šalių, reaguodama į Vakarų sankcijas dėl numanomos paramos Ukrainos prorusiškiems separatistams bei Krymo aneksijos.
Vakarų sankcijos Rusijai metams buvo įvestos pernai kovą.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.