Labiausiai dabar dėl to ir nukentės Vokietija, bene labiausiai priklausoma nuo rusiškų dujų. Šioje šalyje įvestas naujas mokestis buitiniams dujų vartotojams.
Namų ūkiams jis gali atsieiti ir 1 tūkst. eurų per metus. Vokietijos ekonomikos ministras Robertas Habeckas sako, kad toks žingsnis nėra geras, bet „būtinas“, rašo dw.com.
Namų ūkiai, kurie dujas naudoja šildymui, rudenį gaus šimtais eurų didesnes sąskaitas, kai įvestas mokestis įsigalios spalio mėnesį. Mokestis įvestas tam, kad šalies įmonės galėtų išgyventi be rusiškų dujų.
„Tikimės, kad mokestis bus tarp 1,5 ir 5 centų už kilovatvalandę“, – informavo R. Habeckas. Pasak jo, keturių asmenų šeima papildomai turės sumokėti apie 500 eurų per metus.
Vis dėlto įvestas didžiausias 5 centų tarifas reikštų, kad tiems ūkiams, kurie per metus suvartoja vidutiniškai 20 tūkst. kWh dujų, papildomos išlaidos sieks 1 tūkst. eurų.
R. Habecko teigimu, naujo mokesčio tikslas yra stabilizuoti šalies dujų rinką.
Tiesa, tiems gyventojams, kurie dėl naujo mokesčio susidurs su skurdo rizika, yra numatytos paramos priemonės. Anot ministro, naujas mokestis „nėra geras žingsnis, tačiau būtinas žingsnis“. Daugiau detalių apie mokestį jis nepateikė.
Namų šildymas nėra tas dalykas, kurio gyventojai galėtų atsisakyti. Vadinasi, padidėjus išlaidoms šildymui, mažiau pinigų liks kitoms reikmėms. Taigi, tikėtina, kad dėl to gali sumažėti kitų prekių ir paslaugų paklausa didžiausioje Europos ekonomikoje.
Pranešimas apie naują mokestį pasirodė tuo metu, kai Vokietijoje, kaip ir kitose šalyse, gyventojai patiria didžiulį finansinį spaudimą dėl rekordinės infliacijos.
Importuojamų dujų kaina Europoje dramatiškai išaugo dėl to, kad Rusija pradėjo mažinti jų tiekimą taip atsilygindama už sankcijas užpuolus Ukrainą.
Mokestis įvedamas tam, kad išaugę dujų kaštai būtų paskirstyti tarp verslo ir gyventojų.