„VMI tikslas bendradarbiauti su mokesčių mokėtojais, kad mokesčius jie mokėtų laiku ir tai darytų savarankiškai“, – primena inspekcijos vadovė Edita Janušienė, vis dėlto šių metų pradžioje, kai suteikėme vienintelę progą ištaisyti praeities klaidas be jokių pasekmių, taip pat davėme ir pažadą sąžiningiems mokesčių mokėtojams, jog netinkamai vykdantiems pareigą mokėti mokesčius ir nepasinaudojusiems proga pasitaisyti – VMI dėmesio išvengti nepavyks.
Inspekcijos vadovė informavo, kad VMI jau pradėjo siųsti laiškus mokesčių tiems mokėtojams, kuriems ateityje bus skirtas papildomas mokesčių administratoriaus dėmesys. Gavusiems tokius laiškus derėtų suklusti.
Ko tikėtis iš VMI nuo liepos?
VMI viršininkės pavaduotojas Artūras Klerauskas paaiškino, kad po liepos 1 d. atnaujins kontrolės veiksmus ir didžiausią dėmesį skirstiems tiems, kurie:
• buvo informuoti apie VMI turimą informaciją, susijusią su galimu mokesčių vengimu, tačiau nepasinaudojo galimybe atsiskleisti iki liepos 1 d.;
• nepašalino mokestinių tyrimų metu nustatytų prieštaravimų;
• yra kontroliuojamų sektorių (mėsa, statyba, naudotų automobilių prekyba ir remontas, viešasis maitinimas) mokesčių mokėtojai, ir jų veikloje nustatytos rizikos.
Sutelkus VMI išteklius, numatyta padvigubinti griežtųjų kontrolės veiksmų skaičių II pusmetį.
Pirmieji laiškus pradėjo gauti gyventojai. Anot pavaduotojo, tokiuose laiškuose nurodoma, kad pagal VMI gautą informaciją (tiek iš Lietuvos, tiek užsienio, taip pat lengvatinių mokesčių šalių) jie galimai nesumokėję visų mokesčių. Be kita ko, juos gaus asmenys, nedeklaravę savo sąskaitų užsienyje. VMI duomenis, jose yra per 20 mln. eurų.
Taip pat apie galimai nesumokėtus mokesčius ir būsimus veiksmus laiškais bus informuojami ir juridiniai asmenys.
Laiškuose bus nurodoma, kokia rizika nustatyta ir kiek liko laiko susimokėti mokesčius.
A. Klerausko teigimu, nustačius asmenis, vengiančius mokėti mokesčius, šiems bus skiriamos baudos.
„Visais atvejais įstatymas lankstus <...>. Mes nesakome, kad visai nebus susitarimų, kad visais atvejais bus maksimalios baudos. <...> Mūsų sprendimai kryps į reiklesnę pusę“, – sakė A. Klerauskas ir pridūrė, kad VMI bus ne pikta, bet reikli.
Pavaduotojo teigimu, pirmą kartą prasižengus baudos bus minimalios, iki kelių eurų (skiriama pusė minimalios baudos), tačiau už didesnius, pakartotinius nusižengimus sunkinančiomis aplinkybėmis būtų taikomos kelių šimtų eurų ar tūkstančius eurų, taip pat prasižengęs mokesčių mokėtojas viešai būtų paskelbtas nepatikimu mokesčių mokėtojų. Dėl to jie, pvz., negalėtų dalyvauti viešuosiuose pirkimuose. Be to, kai kurioms įmonėms būtų atimtas leidimas verstis tam tikra veikla.
VMI siūlo mokesčių mokėtojams, gavusiems laišką (1,3 tūkst.) apie jų rizikingumą arba fiksuojamą PVM atotrūkį (4,2 tūkst.), pasinaudoti vienintele galimybe ir iki liepos 1 d. patikslinti ar pateikti 2014 – 2018 m. mokesčių deklaracijas. Papildomai deklaruotus mokesčius be jokių baudų ar delspinigių reikia sumokėti per 20 dienų, o jei toks laikas yra per trumpas – kreiptis į VMI ir sudaryti periodinių mokėjimų grafiką iki 2 metų be jokių palūkanų.
Nuo metų pradžios jau gauti 663 prašymai sudaryti savanoriškai deklaruotų anksčiau pamirštų mokesčių periodinių mokėjimų grafikus bendrai 5,25 mln. eurų sumai, iš jų per paskutinę savaitę – 38 prašymai 297,6 tūkst. eurų sumai.
Galės patys pasitikrinti
Mokesčių mokėtojams, kurių rodikliai kelia pagrįstų klausimų, VMI atveria dalį įmonių rizikos profilio: 4,2 tūkst. įmonių, kurioms VMI apskaičiuotas reikšmingas PVM atotrūkis, aktualią informaciją galės pamatyti prisijungę prie Mano VMI.
„Atveriame mokesčių mokėtojams informaciją, kurią paprastai galėjo matyti tik VMI, siekdami, kad įmonės pažvelgtų į save iš mokesčių administratoriaus perspektyvos ir, tikimės, priimtų tinkamą sprendimą – pasitaisyti, kol tą galima padaryti be jokių sankcijų“, – sako E. Janušienė ir primena, jog informacija apie tai, jog įmonėje yra fiksuojamas PVM atotrūkio faktas, bus paskelbta viešai.
Įprastai PVM atotrūkis skaičiuojamas kartą per metus ir tai yra tarsi „momentinė fotografija“, fiksuojanti įmonės vaizdą konkrečiu laikotarpiu. Atotrūkis parodo, kad įmonė sumoka mažiau mokesčio nei labai panašios to paties profilio įmonės.
Tačiau atsižvelgiant į šio pusmečio išskirtinumą, t. y. dėl galimybės atsiskleisti ir ištaisyti praeities klaidas, po liepos mėn. 1 d. VMI darsyk įvertins patikslintas PVM deklaracijas ir atotrūkį perskaičiuos. Tai reiškia, kad pasitaisius ir deklaravus papildomus mokesčius, pagerėję mokestiniai rodikliai gali sumažinti mokesčių mokėtojo PVM atotrūkį, o pagerėję veiklos rodikliai mažina tikimybę patekti į VMI kontrolės akiratį.