Didžiausio Lietuvoje SEB Vilniaus banko analitikai mano, kad Latvijos lato devalvavimo tikimybė nėra didelė - tiek dėl politinių, tiek dėl ekonominių priežasčių.
"Viena vertus, niekas negalėtų paneigti, kad Latvijos produkcijos konkurencingumas mažėja dėl sparčios infliacijos, kuri šiuo metu yra didžiausia visoje Europos Sąjungoje. Kita vertus, vargu ar lato devalvavimas iš esmės išspręstų šią problemą. Nors tai būtų paspirtis eksportuotojams, kažin ar ilgai jie tuo galėtų džiaugtis ir sulaukti pakartotinų tokių centrinio banko žingsnių", - teigė bako vyriausioji analitikė Algė Budrytė.
Be to, pasak jos, devalvavus latą pabrangtų iš Rusijos importuojamos gamtinės dujos, todėl būtų prarasta dalis devalvavimo suteiktų konkurencinių privalumų. Lato devalvavimas sumažintų ir latvių perkamąją galią.
Pasak SEB Vilniaus banko, pastaruoju metu iš esmės pagerėjo Latvijos vyriausybės finansinė padėtis - 2006 metų sausio-lapkričio mėnesiais konsoliduoto vyriausybės biudžeto balansas buvo perteklinis ir sudarė net 4,2 proc. BVP.
"Tai reiškia, kad spaudimo iš politikų pusės devalvuoti latą bent jau todėl, kad neišvengiamai kaupiasi vyriausybės skola ir ji nepajėgi jos išmokėti, nėra", - teigė A. Budrytė.
Jos nuomone, Latvijos centriniam bankui nėra labai lengva keisti dabartinį fiksuotą lato kursą, nes Latvija, kaip ir Lietuva, yra vadinamojo antrojo valiutų kursų mechanizmo narė, o tai reiškia, kad bet kokį sprendimą, kuris gali turėti įtakos nacionalinės valiutos stabilumui, ji privalo derinti su ES institucijomis.
Stokholmo ekonomikos mokyklos ekonomistas Mortenas Hansenas Latvijos dienraštyje "Diena" neseniai teigė, kad latviams gali tekti devalvuoti savo nacionalinę valiutą.
Mokslininko teigimu, kainų lygis Latvijoje kyla daug sparčiau nei daugelyje pasaulio valstybių, ir tai menkina šios šalies produkcijos konkurencingumą užsienyje. Pasak M. Hanseno, jeigu Latvijos vyriausybė nesiims ryžtingų veiksmų, o infliacijos tempas nepaliaujamai spartės, vienintelis sprendimas konkurencingumui padidinti gali būti lato devalvavimas.