Vilniaus arkivyskupijos „Caritas“ ragina keisti socialinio būsto aprūpinimo sistemą ir vietoj būsto skyrimo mokėti nuompinigius. Esą tai ne tik padėtų aprūpinti namais jų neturinčiuosius, bet ir sutaupytų valstybės lėšų.Vilniaus savivaldybės pareigūnai sako, kad nuomai savivaldybė pinigų neturi, praneša LTV „Panorama“.
Vilniaus „Carito“ nakvynės namuose šiuo metu besiglaudžiantis buvęs fotografas sako, kad į eilę butui gauti sostinės savivaldybėje užsirašė tik prieš pusmetį, tačiau apsigyventi socialiniame būste nesitiki, nes norinčiųjų eilė esą labai didelė.
„Eilėje yra apie 2 tūkst. žmonių, per metus jų sumažėja šešiais. Tai jeigu prie to artėjant metais, į savo vietą pastačius, tai kvepia kalniuku ir kryžiuku“, – kalbėjo nakvynės namų gyventojas Gediminas Martinkėnas.
Nakvynės namų socialinė darbuotoja sako, kad per kelerius jos darbo metus socialinį būstą kol kas ketina gauti tik vienas šių namų gyventojas.
„Visi tikrai žino, kad reikia laukti daug metų, todėl dažnas yra nusivylęs, jie net neketina tvarkytis dokumentų“, – tvirtino socialinė darbuotoja Sandra Stanytė.
Vilniaus savivaldybės pareigūnai sako, kad šiuo metu socialinio būsto laukia maždaug 5 tūkst. šeimų, tačiau nei pernai, nei šiemet lėšų socialiniam būstui statyti Vyriausybė nėra skyrusi. Tad tenka remontuoti senus butus, kurių šiuo metu sostinėje yra tik 180.
Susidarius tokiai situacijai, Vilniaus arkivyskupijos „Caritas“ ragina socialinio būsto aprūpinimo sistemą keisti: šeimai ne butą skirti, o pinigus jam išsinuomoti. Tai esą valstybei atsieitų pigiau nei statyti naujus namus.
„100 šeimų per metus tai kainuotų apie 960 tūkst. litų, tuo tarpu šeimas įkelti, suteikt jiems būstą, pastatyti būstą valstybei kainuotų 15 mln. litų. Tai mes skaičiavom, kad jeigu visa sistema nuo socialinių būstų pereitų prie nuomos, tai sistema per 40 metų visiškai atsipirktų“, – sakė Vilniaus arkivyskupijos „Carito“ direktorius Linas Kukuraitis.
„Statybininkai daug yra prisistatę butų, jie mums labai siūlė nuomoti. Nuomoti mes tokių pinigų neturime. Jeigu, sakykim, duotų Vyriausybė pinigų, mes galėtume nuomot kad ir visiem 5 tūkst. šeimų. Bet reikia suprasti, kad metus nuomojam, o kitus metus jau neturime pinigų. O šeimos tai jau įsikėlė į butus. Ką daryt? Į lauką išvaryt? Šito varianto dėl to, kad pinigų nėra, mes taikyt negalim“, – aiškina Vilniaus mero pavaduotojas Stanislovas Šriūbėnas.
Vis dėlto „Carito“ darbuotojai teigia, kad sistemos pakeitimas ne tik ekonomiškai naudingesnis valstybei, bet išspręstų ir dalį socialinių problemų. Ilgametę darbo patirtį su socialiai pažeidžiamomis grupėmis turinti organizacija su prašymu keisti socialinio būsto sistemą jau kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo bei Finansų ministerijas ir Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetą.
Virginija Motiejūnienė