„Informuojame, kad dėl techninių priežasčių šiuo metu yra nesklandumų rodant informaciją mūsų interneto banke ir mobiliojoje programėlėje. Dirbame, kad išspręstume šią situaciją ir atsiprašome dėl nepatogumų“, – klientus informavo bankas.
Vėliau apie 11 valandą bankas informavo, kad interneto banko ir mobiliosios programėlės veikla atkurta. Visgi sutrikimai nemenkai išgąsdino banko klientus.
Viena iš banko klienčių Goda (pavardė redakcijai žinoma, – red. past.) sako, kad ji išsigando pamačiusi nulius sąskaitoje ir pagalvojo, kad ji tapo sukčių auka, nes šiuo metu keliauja Balyje, kuriame turistai neretai tampa sukčių aukomis.
Pasak jos, ji nežino, kur jos pinigai. Tačiau Godai pikta, kad to nežino net ir „Luminor“ bankas.
„Tik ką gavau širdies smūgį. Dar dabar pirštai vos bepataiko į klavišus. Kaip žinia, esu Balyje, noriu susižiūrėti savo finansinę situaciją, ir... Atsidarau banko sąskaitą, o ten... Ten mane pasitinka nuliai. Trys gražūs, riebūs, apvalūs nuliai.
Kortizolio kiekys kraujyje pasiekia maksimumą. Susivokiu žiūrėdama į nulius, mane tik ką... Tik ką žiauriai nuscamino (apgavo, – red. past.). Ne bereikalo jaudinuosi – Balyje scam atvejų tikrai apstu, ir dėl to, tiesą sakant, net turiu tam tikrą paranoją. Tai žiūriu į tuos nulius, kaip ožkelė į naujus vartus ir procesinu naują informaciją – aš tik ką praradau tūkstančius eurų. Būdama labai toli namų. Apimta siaubo susivokiu, kad reikia kuo greičiau susisiekti su banku. Susirandu „Luminor“ kontaktinį numerį. Drebančiomis rankomis surenku kontaktą. Pavyksta gal iš trečio karto, nes nuo patirto šoko purtausi kaip reikiant. Dar, turėkim omenyje, esu Balyje, todėl skambinti turiu per „Skype“. O smegenis patirtas šokas beveik paralyžavo.
Pirmiausia mane Luminor informuoja, kad niekas šiuo metu lietuviškai manęs neaptarnaus. Tik rusiškai, na, ir gal angliškai. Po kiek laiko esu sujungiama su vos angliškai galinčia pašnekėti, iš akcento sprendžiant, tikrai rusiškai geriau komunikuojančia moterimi, kuri, kaip vėliau sužinau, sėdi kažkur Latvijoje. Tenka savo anglų kalbą supaprastinti iki prieš mokyklinio lygio, kad būčiau suprasta“, – socialiniame tinkle „Facebook“ pasakoja Goda ir nurodo, kad angliškai kalbanti banko atstovė jai niekuo negalėjo padėti.
Pasak banko atstovės ji net nemato klientės banko sąskaitos, o jai padėti gali tik kolegos lietuviai, kuriems ji turėtų skambinti pirmadienį. Banko atstovė tik patikino Godą, kad pinigai niekur nedingo ir kad tai susiję su techniniu gedimu, tačiau negalėjo suteikti informacijos nei kiek klientė turi pinigų, nei dėl kokių priežasčių banke įvyko toks gedimas, nei kada jis bus pašalintas.
„Tai va, sėdžiu su nuliais sąskaitoj kažkur Balyje, o mano bankas, kuriam kas mėnesį moku abonementinį mokestį, man įkirto va tokį ragą. Tai meldžiuosi, kad čia – tikrai interneto banko problema, ir vis dar turėčiau pinigų, nes tada tapčiau iš naujo laiminga. Bet kodėl aš turėjau šitą iš viso patirti? Kodėl mano bankas mane gali aptarnauti tik rusų kalba? Ir kodėl jis nežino, iš kur pas mane sąskaitoje nuliai? Ar tai normalu? Na, pirmadienį, kai Luminoras pradės veikti – išsiaiškinsiu“, – mintis dėsto Goda.
Didžiulės baudos
2021 m. birželį finansų įstaigas prižiūrintis Lietuvos bankas skyrė „Luminor“ didžiules baudas.
Tuomet Lietuvos bankas nustatė, kad „Luminor“ nevykdė vienos iš esminių mokėjimo paslaugų teikėjo pareigų – neužtikrino kliento galimybės disponuoti jo sąskaitoje esančiomis lėšomis.
Per vieną iš incidentų komercinis bankas įvykdė 772 neautorizuotas (t.y. be kliento sutikimo) mokėjimo operacijas, kurios dubliavo patvirtintas operacijas, už didesnę nei už 1 mln. eurų sumą.
Paaiškėjus, kad jos buvo įvykdytos, komercinis bankas nesiėmė tinkamų priemonių problemai spręsti – daugumai nukentėjusių vartotojų pinigų negrąžino iki kitos darbo dienos pabaigos, kaip tai nustatyta Mokėjimų įstatyme. Už šį nusižengimą skirta 150 tūkst. eurų bauda.
Kita, 100 tūkst. eurų, bauda skirta už tai, kad incidentų metu „Luminor“ su klientais komunikavo netinkamai arba apskritai jiems nepranešė svarbios informacijos.