Kaip rašo „Yahoo Finance“ net apie 62 proc. JAV investuotojų pesimistiškai vertina tai, kas galėtų laukti maždaug 6 mėn. laikotarpiu, rodo balandžio mėnesį atlikta Amerikos savarankiškų investuotojų asociacijos apklausa.
O tokių aukštų apklausos pesimizmo rezultatų nebuvo matoma nuo 2009 m. kovo mėnesio.
Gresia recesija JAV?
Negana to, kaip teigiama publikacijoje, didėja ir recesijos rizika.
Štai vienas didžiausių bankų Amerikoje „J. P. Morgan“ prognozuoja 60 proc. tikimybę, kad iki kitų metų pabaigos JAV patirs recesiją. O ši prognozė didesnė už ankstesnę – dar prieš JAV prezidento Donaldo Trumpo muitų paskelbimą recesijos tikimybė siekė 40 proc.
Nedžiuginančios prognozės finansų rinkoje iš tiesų gali sumažinti norą investuoti akcijų rinkose.
Tačiau vienas žymiausių ir sėkmingiausių investuotojų pasaulio istorijoje Warrenas Buffetas, kuris suvokia, kas yra recesija, gali taip pat pasiūlyti viltingų patarimų.
Pirkite akcijas
Kai rinka rodo smukimo ženklus, didžioji dalis žmonių vargu, ar susimąsto apie akcijų pirkimą.
Tačiau, kaip teigia W. Buffetas, investavimas į akcijas būtų vienas protingiausių sprendimų, jeigu yra siekiama ilgalaikio turto.
„Šiandien žmonės, kure turi grynųjų pinigų ekvivalentų, jaučiasi saugūs. Tačiau jie neturėtų.
<...> Akcijų vertės augimas per ateinantį dešimtemtį beveik neabejotinai aplenks grynuosius pinigus, tikriausiai – gana ženkliai“, – dar 2008 m. „The New York Times“ publikacijoje rašė W. Buffetas, norėdamas nuraminti investuotojus Didžiosios recesijos metu.
Kitaip tariant, akcijų rinka trumpuoju laikotarpiu gali svyruoti, ypač didelių finansinių sukrėtimų metu, tačiau ilgainiui ji yra atspari.
Publikacijoje taip pat atkreipiamas dėmesys, kad nors grynieji pinigai šiuo metu gali atrodyti saugesnis variantas, investavimas į akcijas ilgainiui gali gerokai padidinti jūsų pajamas.
Būkite godūs, kai kiti baiminasi
„Viena paprasta taisyklė, kuri verčia mane pirkti [akcijas]. Būkite atsargūs, kai kiti yra godūs, ir būkite godūs, kai kiti bijo. O dabar baimė akivaizdžiai išplitusi – net tarp patyrusių investuotojų“, – „Times“ yra sakęs W. Buffetas.
Vienas žymiausių ir plačiausiai stebimų akcijų indeksų pasaulyje (atspindintis 500 didžiausių JAV įmonių akcijų rezultatus) S&P 500 nuo vasario vidurio nukrito apie 17 proc., o daugelio įmonių akcijos smuko dar labiau.
Tačiau, „Yahoo Finance“ publikacijoje sakoma, kad vietoje to reikėtų įsivaizduoti, kad tai nėra smukimas, o viso labo 17 proc. nuolaida, t.y. kuo labiau rinka smunka, tuo daugiau galite sutaupyti investuodami.
„Investuotojai turi teisę vengti labai įsiskolinusių įmonių ar verslų, kurie išlaiko silpną konkurenciją. Tačiau baimės dėl ilgalaikio patikimų šalies įmonių klestėjimo neturi pagrindo.
Šios įmonės patirs pelno sumažėjimų kaip visuomet. Tačiau didžioji dalis pagrindinių įmonių po penkerių, dešimties ar dvidešimties metų pasieks naujus pelno rekordus“, – teigė W. Buffetas.
Būkite „verslo rinkėjas“, o ne „akcijų rinkėjas“
Be to, atkreipiamas gyventojų dėmesys, kad svarbu žvelgti ne tik į nukritusias akcijų vertes, tačiau ir į tai, į kokį verslą investuojami pinigai.
Visgi pasakyti, kuri įmonė išliks klestinti didžiųjų nuosmukių metu, gali būti sudėtinga.
Todėl, pasak W. Buffeto, vertėtų įvertinti bendrovių konkurencinę padėtį rinkoje, o taip pat dėmesį sutelkti ir į tų įmonių vadovybes, kurios jau anksčiau galėjo įrodyti, kad sugeba išgyventi krizinį laikotarpį.
„Mes investuojame į akcijas remdamiesi savo lūkesčiai dėl jų ilgalaikio verslo rezultato, o ne todėl, kad tikimės trumpalaikių rinkos pokyčių. Tai itin svarbu: mes su Čarliu [Mungeriu] nesame akcijų rinkėjai – mes renkamės verslus“, – 2021 m. „Berskshire Hathaway“ sake W. Buffetas.
Rinkos patyrė dar vieną smūgį
Pasaulio rinkos, jau ir taip įbaugintos prekybos karo, savaitės pradžioje patyrė dar vieną smūgį – šįkart nerimaujant, jog JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketina atleisti FED vadovą Jerome’ą Powellą už tai, kad šis atsisako mažinti palūkanų normas. Prezidentas jį išvadino „didžiausiu nevykėliu“ ir „Ponu Per Vėlai“.
Ekspertai įspėjo, kad toks žingsnis pakenktų FED nepriklausomumui ir sukeltų pasitikėjimo krizę didžiausioje pasaulio ekonomikoje, kas savo ruožtu paskatintų JAV turto išpardavimą ir naują pasaulinę krizę.
Tačiau antradienį D. Trumpas pasistengė baimes apmalšinti, pareikšdamas: „Nesiruošiu jo atleisti.“
„Norėčiau, kad jis būtų šiek tiek aktyvesnis mažinant palūkanų normas – dabar tam puikus metas, – sakė D. Trumpas. – Jei jis to nepadarys – ar tai pasaulio pabaiga? Ne.“
Šie komentarai investuotojams atnešė taip reikalingą palengvėjimą. Rinkas nuramino ir vėlesni prezidento pareiškimai, rodantys švelnėjantį toną Kinijos atžvilgiu.
Vašingtonas neseniai įvedė 145 proc. muitus kiniškoms prekėms, o Pekinas atsakydamas įvedė 125 proc. tarifus JAV importui.
Antradienį D. Trumpas pripažino, kad šiuo metu Kinijos prekėms taikomi tarifai yra „labai aukšti“, tačiau pareiškė, jog jie „ženkliai sumažės“.
„Jie tikrai nebebus tokie, kokie yra dabar“, – sakė prezidentas, tačiau pridūrė, kad „nebus ir nuliniai“.
Šie komentarai pasirodė po to, kai JAV iždo sekretorius Scottas Bessentas už uždarų durų vykusiame renginyje Vašingtone išreiškė lūkestį, kad netrukus pavyks sumažinti įtampą dėl tarifų. Pasak jo, esama situacija nėra tvari.
Vėliau Baltųjų rūmų spaudos atstovė Karoline Leavitt pažymėjo, kad „prezidentas ir administracija rengia dirvą susitarimui“, ir pabrėžė, jog „kamuolys juda teisinga kryptimi“.
Trečiadienį Kinijos prezidentas Xi Jinpingas savo ruožtu įspėjo, kad muitų ir prekybos karai „pažeidžia visų šalių teisėtus interesus, kenkia daugiašalei prekybos sistemai ir trikdo pasaulio ekonomikos tvarką“.
Vėliau tą pačią dieną Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Guo Jiakunas patikino, jog „durys deryboms plačiai atvertos“.
Investuotojai naujienas iš Vašingtono pasitiko džiugiai.
Honkongas šoktelėjo kylant technologijų milžinių „Alibaba“ ir „Tencent“ akcijoms. Tokijas, Sidnėjus, Seulas, Velingtonas, Singapūras, Mumbajus, Džakarta ir Bankokas taip pat fiksavo augimą. Londonas, Paryžius ir Frankfurtas prekybos dieną pradėjo pozityviai.
Taipėjus šoktelėjo daugiau nei 4 proc. – didžiausią impulsą suteikė puslaidininkių gamintojos TSMC 7 proc. augimas. Šanchajus ir Manila šiek tiek nusmuko.
Aukso kaina, antradienį pasiekusi rekordines aukštumas – daugiau nei 3 500 dolerių už unciją, vėl šiek tiek sumažėjo – iki maždaug 3 300 dolerių. Doleris kompensavo dalį ankstesnių nuostolių svaro, euro ir jenos atžvilgiu.
Naftos kainos trečiadienį pakilo daugiau nei vienu procentu – po ankstesnio nuosmukio, kurį lėmė nerimas dėl ekonominio muitų konflikto poveikio.
Visi trys pagrindiniai Niujorko indeksai užfiksavo daugiau nei 2 proc. augimą.
„Nors dar anksti daryti išvadas, rinkos nuotaikos akivaizdžiai keičiasi – tai, kas atrodė kaip stipri „Amerikos išpardavimo“ banga, pamažu atsitraukia“, – sakė finansų analitikas Chrisas Westonas iš „Pepperstone“.
Jis pridūrė, kad prezidento komentarai apie J. Powellą „turėtų sumažinti baimes dėl galimos rimtos politinės klaidos“.
Investuotojai liko abejingi Tarptautinio valiutos fondo sprendimui sumažinti šių metų pasaulio ekonomikos augimo prognozę 0,5 proc. punkto iki 2,8 proc., motyvuojant D. Trumpo tarifų politika.
Kalbant apie įmones, Japonijos „Sumitomo Rubber“, neseniai įsigijusi „Dunlop“, pakilo 3,7 proc., paskelbusi apie 25 proc. padangų kainų didinimą JAV ir Kanados automobiliams bei lengviesiems sunkvežimiams.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!