• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar žinote, kas vienija rimtą vaikiną, pasakojantį apie rinkodarą internete, du linksmai kvailiojančius paauglius iš Žirmūnų ir juokingą nindzės parodiją? Atsakymas paprastas – visi jie kuria vienos ar kitos formos vaizdo tinklaraščius. Bet apie viską iš eilės.

REKLAMA
REKLAMA

Tinklaraštis su vaizdu

Pastaraisiais metais labai išpopuliarėjo nauja virtualios saviraiškos forma – tinklaraščiai arba blogai. Tradicinis blogo įsivaizdavimas – teminis ar asmeninis interneto dienoraštis, kuriame jo autorius rašo savo mintis, pastebėjimus ir t. t. Tačiau tinklaraščiai evoliucionuoja ir palaipsniui atsiranda vis daugiau įvairių jų formų, kurios neapsiriboja vien tik tekstu. Labai paplito fotoblogai, kurių pagrindą sudaro fotografijos. Taip pat yra tinklaraščių, paremtų vien tik podcast‘ais, tai yra garso įrašais. O dar viena įdomi blogų rūšis – videoblogai. Kas tai ir kokių įdomesnių pavyzdžių turime Lietuvoje?

REKLAMA

Kas, kur, kada?

Nesunku suprasti, kad videoblogas (dar kartais sutrumpintai vadinamas vlog) yra tinklaraštis, kurio kertinė ašis – vaizdo įrašai. Vieni pirmųjų tokių tinklaraščių atsirado dar 2000-2001 m., o šio žanro pionieriumi tituluojamas amerikietis Adam Kontras ir jo svetainė „The Journey“, kurios archyvuose galima panaršyti štai čia.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau masinis videoblogų plitimas prasidėjo 2005 m. Jų populiarėjimą lėmė tai, kad filmuoti medžiagą tapo vis paprasčiau net be ypatingų įgūdžių ar techninių priemonių. Tam pakanka mobilaus telefono su kamera ar prie kompiuterio prijungtos interneto kameros. Taip pat didelį postūmį vaizdo tinklaraščiams suteikė vaizdo įrašų mainų portalo „YouTube“ atsiradimas. Jame atsiradę tokie vaizdo kanalai kaip humoristinis „Ask Ninja“ autoriams iš reklamos per mėnesį atneša šimtus tūkstančių JAV dolerių pajamų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Videoblogai Lietuvoje: filmai, įžvalgos, kvailystės

Lietuvoje videoblogų kol kas nėra daug. Tačiau, kita vertus, jų turime įvairių rūšių. Pavyzdžiui, Tomas Kulbokas kuria tipišką ekspertinį blogą „Marketingas internete“, kur vietoje įprastų rašytinių minčių jis pateikia įrašytus vaizdo komentarus viena ar kita interneto rinkodaros tema. Tiesa, tinklaraštis jau kurį laiką apmiręs.

REKLAMA

Tuo tarpu du paaugliai iš Vilniaus videoblogo galimybes išnaudoja visai kitaip. Jie vaizdo įrašuose fiksuoja linksmus kvailiojimus, išdaigas ir eksperimentus. Pavyzdžiui, kai lauke nėra sniego, o berniukai užsimano paslidinėti, jie primontuoja prie slidžių muilą ir taip bando išspręsti sniego trūkumo problemą. Be abejo, visa tai fiksuodami vaizdo kamera. Tiesa, „Nestabdom“ (taip vadinasi blogas) yra tik dalinis vaizdo tinklaraštis, nes daug jo įrašų visgi yra tradicinės tekstinės formos.

REKLAMA

Vaizdo tinklaraštyje galima pateikti ir neautorinį turinį. O, pavyzdžiui, muzikos klipus ar kitą medžiagą. Geras tokio vaizdo blogo pavyzdys – „Trumpuliai“. Jame reguliariai publikuojami įvairūs trumpo metražo filmukai: animacija, meniniai ir dokumentiniai filmai.

Kas videoblogų laukia ateityje?

Kaip plėtosis vaizdo blogai ateityje? Techninės galimybės šiandien leidžia bet kuriam tinklaraštininkui savo svetainėje įterpti ne tik tekstinį turinį, bet ir nuotraukas, videoklipus, prezentacijas ar garso įrašus. Tad veikiausiai ribos tarp skirtingų blogų formatų vis labiau nyks, o tinklaraštininkai išnaudos visas įmanomas informacijos perteikimo galimybes.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų