NVSC rugpjūčio 18 d. duomenimis aptarnauti savo klientus tik su galimybių pasu nusprendė ir tai deklaravo jau 449 įmonės.
Daugiausiai, net 253 įmonės, veiklą vykdo Vilniuje, 45 – Kauno mieste, 21 – Klaipėdoje, o 130 – kituose miestuose.
Anot NVSC specialistų, dauguma įmonių, net 364, teikia viešojo maitinimo paslaugas, 25 įmonės teikia apgyvendinimo paslaugas, 20 – grožio paslaugas, o likę 40 paslaugų teikėjų užsiima kita veikla.
„Verslai, kurie nusprendė nelaukti rugsėjo 13 d. ir jau dabar apsisprendė dirbti su galimybių pasą turinčiais klientais sprendimo keisti iki tol, kol reikalavimai įsigalios visiems verslams, nebegalės“, – pažymėjo NVSC.
Į neigiamus komentarus nekreipia dėmesio
Kultūrinė erdvė ir baras „Dūmų fabrikas“ dar pirmadienį, rugpjūčio 16 d. pranešė, kad durys bus atviros visiems, turintiems galimybių pasus.
„Ačiū už supratingumą, daugiau užsidaryti nebenorim“, – buvo rašoma socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje.
„Dūmų fabriko“ direktorė Greta Zakarevičienė teigė, kad į neigiamus klientų komentarus dėl šio sprendimo nekreipia dėmesio.
„Daug jų ir nebuvo. O savo sprendimo tikrai nekeisime. Žinojome ir buvome nusiteikę, kad gausime blogų komentarų. Tačiau žinome, kad juos gavome ne dėl savo veiklos, bet dėl politinių sprendimų.
Dėl galimybių pasų tikrinimo problemų manau, kad nekils. Mūsų kavinukė nedidelė, nėra didelio srauto žmonių, tad visiškai užteks dirbančių darbuotojų, kurie tiesiog patikrins galimybių pasus. Be to, tikimės, kad žmonės bus sąmoningi ir nenorės kenkti nei sau, nei mums. Norime, kad visi gyventume saugesnėje aplinkoje“, – komentavo G. Zakarevičienė.
Kitos išeities neturi
Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė teigė, kad kiekvienos įmonės savininkas svarsto dirbti su apribojimais ar galimybių pasu.
„Tačiau juk dirbti be galimybių paso galima tik nepilną mėnesį. Tad tie restoranai, kurie nėra dideli ir kuriuose žmonės rezervuoja staliukus, persijungė dirbti su galimybių pasais Ir kiek teko matyti viskas sėkmingai veikia. Žinoma, gali pasitaikyti ir provokacijų, tačiau įstatymas yra visiems vienodas“, – sakė asociacijos prezidentė.
Ji pastebėjo, kad yra visokių žmonių, kai kurie nenori vakcinuotis.
„Tačiau tokie žmonės turi pasirinkimą. Jie gali darytis testą. Tad tikrai netiesa, kad jie yra verčiami skiepytis. Jokios prievartos nematau. Juk yra kitas kelias – testai. Žinoma, šis sprendimas yra sudėtingesnis, bet jis yra.
Be to, visada juk bus nepatenkintų žmonių. Tačiau mes siekiame, kad nebūtų uždaryti verslai ir kad žmonės būtų sveiki. Verslas neturi alternatyvų, jis gali dirbti arba bus uždarytas. O žmonės gali rinktis – skiepytis arba testuotis“, – kalbėjo E. Šiškauskienė.
Ji sakė, kad visi norėtų būti sveiki, gyvi ir laisvai dirbti.
„Tačiau kai matau, kad verslai sunkiai atsigauna ir kiek turi skolų ir atidėtų mokesčių, tai dar vieno karantino jie nebeatlaikytų. Tad kito pasirinkimo mums nėra“, – tikino E. Šiškauskienė.
Suteikia galimybę atsisakyti ribojimų
Portalas tv3.lt primena, kad apie savo apsisprendimą aptarnauti tik klientus, turinčius galimybių pasą, verslo įmonės turės pranešti NVSC, užpildydamos deklaraciją, kurią galima rasti NVSC interneto svetainėje.
Pateikdamos šią deklaraciją, įmonės įsipareigoja paslaugas teikti ar aptarnauti tik tuos asmenis, kurie turi galimybių pasą.
„Ši deklaracija suteikia galimybę įmonėms, teikiant paslaugas ir aptarnaujant asmenis, nesilaikyti tam tikrų reikalavimų, tokių kaip kaukių dėvėjimas, atstumų laikymasis, ploto ribojimai, lankytojų srautų valdymas.
Šie reikalavimai tampa rekomendacinio pobūdžio. Tuo metu teikiant paslaugas visiems asmenims, nepriklausomai nuo to, ar jie turi galimybių pasą, ar ne, šių reikalavimų laikytis būtina“, – komentavo NVSC.