Vasario mėnesį Lietuvoje užfiksuota 0,3 proc. infliacija.
Vidutinė metinė infliacija Lietuvoje praėjusį mėnesį buvo 3,9 proc., o metinė - 4,3 procento, pranešė Statistikos departamentas.
Anksčiau statistikai vasarį prognozavo 0,2 proc. infliaciją.
"Vasario infliacija sutampa su mūsų prognozėmis, didžiausios įtakos jos augimui padarė pabrangę maisto produktai, komunalinės paslaugos, išaugusios transporto prekių ir paslaugų kainos, kurios atspindėjo pasaulinėse rinkose augančias naftos ir kitų energetinių išteklių kainas", - BNS sakė SEB Vilniaus banko vyriausioji analitikė Algė Budrytė.
"Infliaciją vasarį mažino tebesitęsiantys sezoniniai drabužių ir avalynės išpardavimai, aštrioje konkurencinėje kovoje dalyvaujantys judriojo telefono ryšio tiekėjai", - pridūrė ji.
Tikslios kovo mėnesio infliacijos prognozės SEB Vilniaus banko analitikai dar nepateikia, tačiau tikimasi infliacijos augimo.
"Infliaciją kovą tikrai išaugins jau vien padidintas akcizas tabako gaminiams bei pasibaigę drabužių ir avalynės išpardavimai. Maisto produktų kainos ir toliau augs dėl augančių sąnaudų - brangsta darbo jėga, energetiniai ištekliai", - kalbėjo A.Budrytė.
Vartojimo prekių kainos vasario mėnesį Lietuvoje pakilo 0,2 proc., paslaugų kainos - 0,6 procento.
Mėnesio infliaciją lėmė 0,7 proc. pabrangę maisto produktai ir nealkoholiniai gėrimai, 1,2 proc. pakilusios transporto grupės prekių ir paslaugų, 1,7 proc. - viešbučių, kavinių ir restoranų paslaugų, 0,7 proc. - būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro grupės prekių ir paslaugų kainos.
Vasarį 2,5 proc. atpigo drabužiai ir avalynė, 1,4 proc. - ryšių grupės prekės ir paslaugos.
Maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų grupėje 6,2 proc. brango citrusų vaisiai, 4,2 proc. - vaisių ir daržovių sultys, 2,3 proc. - daržovės ir bulvės, 2 proc. - cukrus, po 1,5 proc. - duona ir grūdų produktai bei sviestas, aliejus ir riebalai.
Tuo tarpu vynuogės per mėnesį atpigo 13,4 proc., šviežia mėsa - 0,5 procento.
Transporto grupės prekių ir paslaugų kainų pokytį vasarį lėmė 4 proc. padidėjusios benzino, 2,7 proc. - dyzelinių degalų, 1,7 proc. - asmeninių transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto paslaugų, 0,6 proc. - lengvųjų automobilių kainos.
Suskystintų automobilinių dujų kainos per mėnesį sumažėjo 3,9 procento.
Viešbučių, kavinių ir restoranų paslaugų kainos didėjo dėl 1,8 procento brangusių viešojo maitinimo paslaugų ir 0,8 proc. kilusių apgyvendinimo paslaugų kainų.
Būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro prekių ir paslaugų grupėje 3,8 proc. pabrango kietasis kuras, 3,2 proc. - būsto nuoma iš privačių asmenų, 1,4 proc. - būsto priežiūros ir remonto medžiagos ir paslaugos. Suskystintos dujos maistui gaminti per mėnesį atpigo 4,5 procento.
Vasarį taip pat 4 proc. atpigo avalynė, 1,8 proc. - drabužiai. Avalynės taisymo ir priežiūros paslaugos pabrango 2,3 proc., drabužių valymo, taisymo ir nuomos - 2 procentais.
Judriojo telefono ryšio paslaugų kainos smuktelėjo 2,1 proc., telefonų ir telefaksų įrangos - 1,8 procento.
Odontologų paslaugos per mėnesį pabrango 2,8 proc., švietimo paslaugos - 1,2 proc., baldai 0,7 proc., farmacijos gaminiai - 0,4 procento. Per mėnesį 1,5 proc. pigo atostogų išvykos, 1,2 proc. - žaislai, 0,7 proc. - fotografijos ir kinematografijos įrenginiai.
Sausį šalyje užfiksuota nulinė infliacija.