Vandens tiekėjai iš vartotojų įsigudrino imti pinigus ir už tai, ko jie negauna. Pavyzdžiui, už valymo įrenginius, kurių dar net nėra. Kai kuriuose rajonuose neteisėti mokesčiai renkami jau beveik 5 metus, nes tai leidžia vietos savivaldybės. O žmonės ir toliau geria vandenį su fosforu ir kitais “prieskoniais„.
Pažadus pamiršo
„Ne nuo mūsų priklauso, kad investicijos vėluoja, o nuo statybininkų. Dabar vyksta jau trečias konkursas, nes pralaimėjusios įmonės konkursų rezultatus užginčija. Dabar paskelbti valymo įrenginių, siurblinių konkursai. Tačiau nereikia sakyti, kad žmonės, mokantys už būsimas investicijas, nieko negauna. Jie gauna vandenį“, - “Vakaro žinioms„ sakė bendrovės “Kupiškio vandenys“ direktorius Albertas Audickas.
UAB „Kupiškio vandenys„ yra viena iš 12 vandens tiekimo įmonių, išsibarsčiusių po visą Lietuvą (žr. lentelę). Jas Valstybės kontrolė šią savaitę įvardijo kaip tiekėjas, renkančias iš žmonių pinigus už investicijas, kurių nė nebuvo arba buvo tik iš dalies. Pažadėjusi investuoti į švaresnį vandenį, bendrovė ta proga dar 2007-aisiais pabrangino vandenį, tačiau investavo vos 38 proc. žadėtų pinigų. O žmonės moka lyg visi pinigai būtų investuoti.
Fosforo neišvalo
„2007-aisiais vanduo pabrango 40-50 proc.“, - pripažino A.Audickas. Tačiau, anot jo, negalima sakyti, kad vartotojai negauna to, už ką moka - jie esą gauna gana švarų vandenį. Tai kam tada nauji valymo įrenginiai?
„Nes seni gerokai susidėvėję. Be to, jie fosforo ir azoto nevalo, o dabar yra ES reikalavimas valyti„, - paaiškino A.Audickas.
Kalčiausios - savivaldybės
Anot auditorių, labiausiai vartotojus apgavo UAB “Švenčionių švara“. Ji 2007-ųjų viduryje taip pat išsikaulijo vandens kainų padidinimą dėl būsimų investicijų, tačiau, pasak Valstybės kontrolės, iki 2010 metų pradžios investavo vos 29,1 proc. žadėtų lėšų. Ilgiausiai visus mulkina UAB “Kelmės vanduo„ - už neatliktus iki galo darbus ji iš vartotojų didesnius pinigus renka jau nuo 2006-ųjų balandžio.
Beje, nors daugelis vandens vartotojų mano, kad dėl nepagrįstų kainų kalta Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK), jie klysta. Pasirodo, vandens tiekėjai pirmiausia dėl kainų didinimo kreipiasi į savivaldybę. Ji prašymą persiunčia VKEKK. Ši pagal patvirtintą metodiką patikrina, ar kainos pagrįstos. Tačiau teisės aktai neleidžia drausti į kainą įskaičiuoti žadamų investicijų. O patikrinti, ar pažadai yra rimti, komisija neturi galimybių. Paskui galutinį žodį taria savivaldybės. O šios retai kada atsako vandens tiekėjams neigiamai. Ir, kas blogiausia, net ir matydamos, jog pažadai nevykdomi, paprastai nesiima žygių, kad apgaulė būtų panaikinta.
Gelbėkitės patys
Valdemaras VALKIŪNAS - Kupiškio ir Biržų atstovas Seime:
„Taip vyksta visur, ne tik Kupiškyje. Savivaldybės kaltos, kad leidžia branginti vandenį ir neprižiūri, ar investicijos yra. Tačiau ir centrinei valdžiai reikia nemiegoti ir prižiūrėti. Bet kontrolės nėra“, - sakė Seimo narys.
Tačiau jis pats nė nemano dėl rinkėjų ieškoti teisybės. V.Valkiūno nuomone, skęstančiųjų gelbėjimas - pačių skęstančiųjų reikalas.
„Vartotojas turi teisę ginti savo teises, kreiptis kur nors. Aišku, nieko negaus, nieko iš to neišloš, bet nors pasitreniruos, apšils, kaip sakoma„, - naudą žmonėms įžvelgė jų atstovas.
Danas NAGELĖ