Visi deklarantai tokių pinigų kišenėse turi beveik 2 mlrd. Lt. šių lėšų kurių pagrįstumą mokesčių inspektoriai gali tikrinti, gali ir netikrinti.
„Visa deklaravimo sistema yra neskaidri. Mokesčių inspekcija išleidžia elitinę „baltąją“ deklaracijų knygą, kuri paprastiems mirtingiesiems neprieinama, šiandien nėra interneto svetainės, kur galima būtų pasižiūrėti svarbių asmenų deklaracijas - yra bendras vaizdas, bet be detalių“,- konstatuoja Rytis Juozapavičius, „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas.
reklama:
Politikai šiuo metu skuba ir skubina kitus išplėsti privalančių deklaracijas pildyti asmenų grupę. Tokie siūlymai pajamų dekoravimui įsibėgėjus neturėtų stebinti, juolab kad šiemet jis sutampa su rinkimų sezono įkarščiu.
Skeptikai šaiposi, kad deklarantų sąrašo praplėtimas esant dabar netobulai deklaravimo sistemai niekaip nepaveiks kovos su korupcija.
Tačiau nei šie aukšti vadovai, nei įvairių pataisų siūlytojai nepastebi, kad skaidrumas viešinant deklaruotas pajamas ir turtą nebus pasiektas, jeigu nebus uždaryta atvira korupcinė deklaracijų skylė - ne banke laikomos ar paskolintos lėšos.
„Antikorupcijos komisija nėra į tai atkreipusi dėmesio“,- VŽ dėstė Rimantas Dagys, Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas.
Ir nekreips, nes senas politikas R. Dagys, paprašytas antikorupciniu požiūriu įvertinti galimybę nurodyti deklaracijose tūkstantines paskolintas sumas arba laikomas „ne banke“, meistriškai to išvengė.
„Mokesčių inspekcija gali bet kada patikrinti, ji turi tokią teisę“,- kartojo p. Dagys. Jis pats sakė deklaravęs 30.000 Lt ne banke.
Veiklą atnaujinusiai Tarpžinybinei komisijai kovai su korupcija koordinuoti pavesta pažiūrėti į problemą kompleksiškai ir parengti būtinų teisės aktų pataisų paketą.
„Mes pabrėžėme būtinybę viešai skelbti valstybės politikų, pareigūnų ir tarnautojų turtą, pajamas ir privačius interesus. Galbūt tai pasirodys sunki užduotis, bet būtina bent jau žengti pirmą žingsnį dėl išlaidų deklaravimo, kitaip tariant, dėl gyvenimo pagal pajamas“,- VŽ sakė Jolanta Petkevičienė, Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pirmininkė.
Padėtis dėl paskolintų lėšų, kurias deklaruoja politikai, valstybės tarnautojai, teisėjai ir kt. asmenys, kuriems privalu tą daryti, irgi analogiška. Praėjusių metų liepos VMI duomenimis, pagal vienkartinį gyventojų turto ir pajamų deklaravimą, 2003 m. gruodžio 31 d. deklaruotojai nurodė, kad piniginių lėšų turėjo beveik 9,7 mlrd. Lt, tačiau tiktai 18,6% jų laikomi kredito įstaigose.
Gyventojai taip pat buvo suteikę 1,756 mlrd. Lt paskolų. Patikslinus deklaracijas, skaičiai pakito, bet vis dar matuojami milijardais.
REKLAMA