• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS


Premjero Andriaus Kubiliaus komanda sutrikusi. Perspektyvia laikyta finansų ministrė Ingrida Šimonytė, kaip ir pats Ministras Pirmininkas, bandydami pateisinti katastrofiškas nesėkmes, tikina tautą, kad „vadovėlių, kaip spręsti šalį užgriuvusias problemas, nėra“.

REKLAMA
REKLAMA


Tačiau kai kurie politikai ragina Vyriausybės narius pirma tuos vadovėlius pavartyti, atnaujinti išblukusias žinias ir tik tada imtis gelbėti ekonomiką. Per pusmetį valstybės skola padidėjo 7 mlrd. Lt, o per metus, pagal pačios valdžios pateiktas prognozes, padidės daugiau nei 9 mlrd. Lt.

REKLAMA


Dėl nevykusios Vyriausybės ekonominės ir mokesčių politikos bei nekompetencijos per metus valstybės skola kiekvienam šalies gyventojui padidės nuo 6 iki 9 tūkstančių litų, o visa skola priartės prie 30 milijardų litų. Pernai pagal valstybės skolos dalį BVP ES rinkoje nusileidome tik estams. Šiemet per devynis mėnesius padėtis pasikeitė iš esmės. Prasiskolinome, tačiau ekonomikai gaivinti tie pinigai nebuvo skirti.

REKLAMA
REKLAMA

 


Gelbėjimo planas pradingo


Tačiau kai kurie ekspertai kalba net apie 12–13 mlrd. Lt skolos šoktelėjimą. Tokiu atveju valstybės skola išaugtų net iki 30 mlrd. Lt. Šiuo metu skolomis sparčiai vejamės čekus, slovakus ir slovėnus, greitai, ko gero, pavysime net danus. Po metų dvejų gal net viršysime ES vidurkį ir vėl prarasime viltis įsivesti eurą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


Akivaizdu, kad premjero A.Kubiliaus komanda sutrikusi. Perspektyvia laikyta fi nansų ministrė I.Šimonytė, kaip ir pats premjeras, siekdami pateisinti katastrofi škas nesėkmes, teisinasi, kad „vadovėlių, kaip spręsti šalį užgriuvusias problemas, nėra“. Apskritai ši Vyriausybė apie ekonomikos gelbėjimo planą kalba nuo praėjusių metų pabaigos, tačiau net artimiausi A.Kubiliaus bendražygiai to plano nematė. Tikriausiai jis sunaikintas, nes net juodžiausią praėjusių metų gruodžio naktį premjeras negalėjo pamanyti, kad skolos suma išaugs nuo planuotų 4 iki 9 mlrd. litų. Tačiau blogiausia yra ne pats skolinimosi faktas, o tai, kad už pasiskolintus milijardus ekonomika ne tik neatgaivinta, bet nusmukdyta 22–23 proc. Pasak Vyriausybės ekonominę politiką nagrinėjusių ekspertų, jeigu nemoki valdyti, neturi kvalifi kacijos, reikia trauktis ir nevaryti valstybės į bankrotą.

REKLAMA



Neketina keisti ekonominės politikos


Jau kitas A.Kubilius apie valstybės skolą kalbėjo savo atostogų išvakarėse rugpjūčio mėnesį. Tada jis sakė, kad pagal blogiausią scenarijų, jeigu Vyriausybė nieko nedarytų, valstybės skola po trejų metų viršytų Mastrichto kriterijų, t. y. 60 proc. BVP. Tokiu atveju vėl prarastume galimybę įsivesti eurą.

REKLAMA


Dabar, praėjus keliems mėnesiams, ši juoda pranašystė jau atrodo reali. Metų pradžioje valstybės skola siekė tik 15,6 proc. BVP. „Dnb Nord“ banko vyriausioji analitikė Jekaterina Rojaka sako, kad metų pabaigoje valstybės skola gali išaugti iki 31–33 proc. BVP, o kitąmet, labai tikėtina, pasieks 40 proc. BVP. Ekspertė sako, kad eidami tuo pačiu keliu galime pasiekti kur kas liūdnesnių rezultatų. O ekonominės politikos keitimo požymių kol kas nematome. Atvirkščiai – Vyriausybė vėl ketina didinti kai kuriuos mokesčius, mažinti pensijas ir piliečiams bei verslui veržti, veržti, veržti diržus nė žodelio neužsimindama apie vienintelę išeitį iš aklavietės – naujų darbo vietų kūrimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA



Siūlo pavartyti vadovėlius


Buvęs finansų ministras, Seimo Biudžeto ir fi nansų komiteto narys Algirdas Butkevičius savo kolegei dabartinei ministrei primena atidžiau pavartyti vadovėlius ir atnaujinti išblukusias žinias. „Pagrindinis valdžios tikslas sunkmečiu – aprūpinti žmones darbu. Tai taip akivaizdu, kad naivu net aiškinti tokias elementarias tiesas. Juk dirbantys žmonės moka mokesčius į biudžetą, taigi nuo užimamų darbo vietų priklauso biudžeto būk lė. O Vyriausybė lyg tyčia viską daro atvirkščiai – pirmiausia suskaičiuoja biudžeto išlaidas ir padaro išvadą, kad reikia didinti mokesčius, nes pritrūksime lėšų. O rezultatas toks – dar labiau sumažėja darbo vietų, įplaukų į biudžetą, ir Vyriausybė priversta skolintis“, – sako A.Butkevičius.

REKLAMA


Visiems projektams lėšų neužteks. Todėl buvęs finansų ministras siūlo nedelsiant atsisakyti smulkių projektų, pasirinkti prioritetinius ir jiems atlikti skelbti konkursus, kurių sąlygomis generalinis rangovas pats surastų fi nansinių resursų, o valstybė su juo galutinai atsiskaitytų per 15–20 metų. „Taip pat reikėtų nedelsiant atsisakyti mokesčių didinimo, peržiūrėti individualios veiklos apmokestinimą ir, žinoma, palikti ramybėje pensininkus“, – pataria A.Butkevičius.

REKLAMA



Devyni milijardai išgaravo


Pravalgėme 9 mlrd. Lt? Kažkaip labai lengvai ir nepastebimai ši suma ištirpo. Kur? „Ir man kyla abejonių. Pavyzdžiui, sausio 1 d. pinigų buvo tiek pat, kiek liepos 1 d., nors ekonomika krito 23,6 proc. Taigi skolinti pinigai sunaudoti, tačiau ekonomikos jie neatgaivino. Susidaro įspūdis, kad tų 9 mlrd. Lt nebūtume panaudoję“, – stebisi A.Butkevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


Kaip galėtume paaiškinti? „Neracionaliu išlaidų planavimu ir neefektyviu jų panaudojimu. Taigi, kiek ši Vyriausybė skolinsis, tiek pinigų išgaruos, ir niekas nesupras, kur jie išgaruoja“, – sako A.Butkevičius.


Ar apie tai buvo svarstoma Seimo Biudžeto ir fi nansų komitete? „Deja, Biudžeto ir fi nansų komitetas nusirito iki to, kad dabar, kai reikia priimti labai svarbius sprendimus, svarsto Azartinių lošimų įstatymo pataisymus“, – sako A.Butkevičius.

REKLAMA


Galėtume pamanyti, kad A.Butkevičius Vyriausybę kritikuoja dėl politinių priežasčių. Pakalbinkime dešiniosioms pažiūroms artimą Gediminą Vagnorių. „Deja, ši Vyriausybė pradėjo nuo klaidų. Jeigu nebūtume didinę mokesčių, o apkarpę kai kurias valdymo išlaidas, tai biudžeto skylė dabar gal siektų 3–4 mlrd. Lt. Deja, padėtis kitokia: jeigu įvertinsime valstybės ir savivaldybių įstaigų kreditorinius įsipareigojimus, skola gali pasiekti net 13 mlrd. Lt“, – daro išvadą G.Vagnorius.

REKLAMA



Vyriausybė nesimoko iš klaidų


Anot G.Vagnoriaus, visi požymiai rodo, kad Vyriausybė neplanuoja stabdyti ekonomikos kritimo. „Jeigu per artimiausius metus Vyriausybė nepakeis savo ekonominės politikos, tai fi nansų krizė peraugs į ekonominę krizę su masiniais socialiniais neramumais, nes Vyriausybė pritrūks pinigų pensijoms ir algoms mokėti“, – prognozuoja G.Vagnorius. Ką reikėtų daryti? Skubiai remti eksportą, mažinti mokesčius, kurie leistų paskatinti ekonominę apyvartą. Po kelių mėnesių į biudžetą pinigų būtų surenkama jau daugiau. G.Vagnorius įsitikinęs, kad nors rinkos gaivinimo programoms reikia pinigų, tačiau po 2–3 mėnesių investicijos atsipirktų su kaupu. Be to, kitos išeities nėra.

REKLAMA
REKLAMA


Nėra pinigų? Netiesa. „Pagal ES išteklių mažoms ir vidutinėms įmonėms ( JEREMIE) programą ES struktūrinių fondų lėšas galima panaudoti kaip kreditinius išteklius – apie 1 mlrd. Lt. Jie padalyti bankams Lietuvoje, tačiau dabar šiuos pinigus bankai panaudoja ne Lietuvoje. Argi Vyriausybė neturėtų įsikišti? Maža to, labai tikėtina, kad komerciniai bankai Vyriausybei skolina kaip tik iš minėtos programos pinigų“, – stebisi G.Vagnorius.



Skola kainuoja brangiai


Skolos tvarkymas 2006-aisiais kainavo 660 mln. Lt, 2007-aisiais – 750 mln. Lt, 2008-aisiais, kai valstybės skola sudarė apie 17 mlrd. Lt, – daugiau nei 800 mln. Lt. Pasak A.Kubiliaus, vien šiais metais skolos tvarkymas sieks 1,8 mlrd. Lt, o 2014 m. – jau per 4 mlrd. Lt. Tiek palūkanų.


Taigi brangiai prisiskolinome, tačiau ekonomikos neatgaivinome.


Dnb Nord“ banko vyriausioji analitikė Jekaterina Rojaka sako, kad Lietuva pagal išlaidas bendrajam pagrindiniam kapitalui formuoti gerokai atsilieka net nuo ES autsaiderės Latvijos. „Tai reiškia, kad mes prasčiau ruošiamės ar net nesiruošiame ūkio atsigavimui. Štai BVP dalis, skiriama mašinoms, įrenginiams ir transporto priemonėms, Lietuvoje tesudaro apie 3,8 proc., o Latvijoje – 9,1 proc., Estijoje – 8,5 proc. Taigi atsigausime gerokai vėliau ir lėčiau“, – daro išvadą J.Rojaka.

REKLAMA


Blogiausias scenarijus realus


Raimondas Kuodis, Lietuvos banko Ekonomikos departamento direktorius:


Blogiausias scenarijus, kad per trejus metus valstybės skola viršys Mastrichto kriterijų, t. y. 60 proc. nuo BVP, deja, yra realus. Žinoma, jeigu nebus imamasi veiksmingų priemonių. Bet kokiu atveju skolintis reikės, kitaip ekonomikos iš sąstingio neišjudinsime. Kur skolintis? Ar verta skolintis iš Tarptautinio valiutos fondo? Manau, kad tai ne tiek ekonominis, kiek politinis klausimas ir sprendimas.


Skolintas lėšas naudojame neefektyviai


Mindaugas Vaičiulis, Finansų analitikas:


Valstybės skola didėja labai sparčiai. Ką daryti? Didinti mokesčius? Manau, kad mokesčių didinimo riba jau peržengta. Vėl teks skolintis, nes kitaip ekonomika liks sąstingyje. Tačiau svarbu, kur ir kiek skolinsimės ir kaip pasiskolinę lėšas panaudosime. Neužmirškime, kad skolų naštą vilksime labai ilgai. Galime guostis, kad Vakarų valstybės yra labiau prasiskolinusios nei mes, tačiau mes labai sparčiai jas vejamės ir, deja, lėšas naudojame labai neefektyviai.


Albinas Čaplikas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų