Valstybės teikiama parama skatins keisti kenksmingo asbesto turinčius šiferio stogus, padės palaipsniui ir saugiai iš aplinkos pašalinti kitus šios medžiagos turinčius gaminius.
Ketvirtadienį Vyriausybės patvirtintoje asbesto šalinimo programoje numatyta surinkti duomenis apie šalyje esančius asbesto gaminius, jų būklę. Nuo 2011 metų planuojama iš dalies finansuoti asbesto turinčių gaminių pašalinimo iš viešojo naudojimo ir gyvenamųjų pastatų investicinius projektus. Per trejus metus tam numatoma skirti 14 mln. litų.
Įgyvendinant programą taip pat ketinama atlikus tyrimus, padėsiančius nustatyti tuos šalies rajonus, kuriuose užterštumas asbestu gali būti didžiausias, bei atsižvelgiant į rezultatus, nustatyti šios medžiagos turinčių gaminių pašalinimo iš aplinkos prioritetus.
Be to, visuomenė bus šviečiama apie asbesto keliamą riziką sveikatai, mokoma, kaip saugiai elgtis su asbesto gaminiais.
Skaičiuojama, jog programos įgyvendinimui 2008-2013 metais iš viso reikės daugiau kaip 22,6 mln. litų.
Cheminėms medžiagoms ir ugniai atsparus, blogai garsą ir šilumą praleidžiantis asbestas anksčiau itin plačiai naudotas statyboje, pramonėje ir buityje, todėl jo galima rasti stoguose ir sienose, šilumos ir vamzdynų šilumos izoliacijoje, vėdinimo ir kituose įrenginiuose.
Nuo 2005 metų į Lietuvą uždrausta įvežti ir gaminti bet kokią produkciją turinčią asbesto.
Tuo tarpu nuo 1961 metų Lietuvoje buvo sunaudota apie 700 tūkst. tonų asbesto žaliavos, 1992 - 2002 metais po 3-4 tonas asbesto kasmet į šalį buvo atvežama iš užsienio. Šios kenksmingos medžiagos yra beveik visose tarybiniu laikotarpiu statytų pastatų stoguose, katilinėse, šilumų trasose.
Asbestas ypač kenksmingas žmogaus sveikatai, gali sukelti vėžinius susirgimus.
Kol asbesto turintys statiniai, konstrukcijos ar gaminiai neliečiami, ši medžiaga didesnio pavojaus nekelia. Jis atsiranda tuos statinius, konstrukcijas ir gaminius laužant, ardant ar apdorojant, kai aplinkoje pasklinda labai smulkios, akimi nematomos skaidulos. Žmogui įkvepiant asbesto skaidulas, jos lyg adatėlės susminga į kvėpavimo takų audinį, tapdamos įvairių nepagydomų vėžinių susirgimų bei asbestozės priežastimi.
Mokslininkų duomenimis, kasmet Lietuvoje nustatoma apie 1,5 tūkst. naujų plaučio vėžio atvejų, iš jų apie 50 gali būti sukelti asbesto. Dažniausiai kenksmingas asbesto poveikis pasireiškia tik po 20-30 metų.