Valstybė dabar padengia pusę įmonių mokamos elektros kainos, viršijančios 24 centus už kilovatvalandę. Iš viso tam šį ketvirtį skirta 212 mln. eurų. Pramonininkai neatmeta, kad kitąmet kompensacijų poreikis augs.
„Kol kas kompensacijos pareikalavo 69 mln. eurų biudžeto lėšų, nes nemaža verslo įmonių dalis moka žemesnes kainas už elektrą nei šiai priemonei nustatyta 24 centų už kilovatvalandę riba“, – BNS nurodė Finansų ministerija.
Pasak jos, faktiniai viso ketvirčio duomenys bus žinomi sausio pirmoje pusėje.
Tuo metu Lietuvos pramoninkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius sako, kad dauguma pramonės įmonių sąskaitas už elektrą moka kas ketvirtį, o ne kas mėnesį, todėl kompensacijų kol kas prireikė ne visiems.
„Kiekvienas turėjo labai įvairias kainas, nes tiekėjų yra daug, kiekvieno tiekėjo yra atskira sutartis“, – BNS sakė V. Janulevičius.
Anot jo, spalį kompensacijų nereikėjo greičiausiai niekam, nes kainos buvo mažesnės, o lapkritį elektrai ėmus brangti jų jau reikėjo didesnei daliai verslų.
Pasak V. Janulevičiaus, kai kurioms įmonėms elektros kaina neaugo, nes ji buvo užfiksuota kur kas anksčiau, o 70 proc. konfederacijos narių arba perka rinkos kaina, arba yra jau užfiksavę naujas sutartines kainas.
„Tie 69 mln. eurų ir atspindi situaciją, kad apie 30 proc. visų įmonių, tikėtina, gaus kompensaciją, nes bendra suma viršijo nustatytą 24 centų kainą. Gerai, kad sistema veikia, bet tikslesnius duomenis turėsime sausio 15-20 dienomis, kai bus atsiskaityta už praėjusį ketvirtį“, – BNS sakė V. Janulevičius.
„Nuo sausio įmonių, išleistų į rinką (elektros – BNS), gali būti dar daugiau, nes baigiasi elektros pirkimo sutartys, tai gali būti, kad norinčių gauti kompensaciją bus daugiau“, – pridūrė jis.
24 centų (be PVM) riba, žemiau kurios nekompensuojama, taikoma nuo spalio 1 dienos iki gruodžio 31 dienos, o nuo 2023 metų sausio 1-osios iki kovo 31 dienos ši riba bus 28 centai.
Kompensacija siekia 50 proc. elektros kainos, viršijusios minimalias ribas, ji skirta visiems nebuitiniams vartotojams, perkantiems elektrą iš nepriklausomų tiekėjų ar iš biržos, arba gaunantiems garantinio tiekimo paslaugą.
Kompensacijos mokamos tiesiogiai elektros tiekėjams. Pirmajam kitų metų ketvirčiui tam numatyta 234 mln. eurų.