Greičio matuoklių įrengimo darbai Lietuvos keliuose yra vykdomi skirtingais etapais: atliekami įrangos derinimo ir meteorologijos darbai, todėl, pasak Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD) komunikacijos skyriaus atstovo Sauliaus Jansono, ruožų skaičius, kur pradeda veikti nauji greičio matuokliai, keičiasi kasdien.
Skaičiuojama, kad Lietuvos keliuose veikia 262 vidutinio greičio matavimo sistemų (VGMS) įrenginiai, o papildomai įrengta ir dar 100 prietaisų.
„Šiais metais valstybinės reikšmės keliuose papildomai baigta įrengti 50 naujų VGMS ruožų (100 įrenginių).
Iš viso valstybinės reikšmės keliuose šiuo metu veikia 131 VGMS ruožas (262 įrenginiai) ir 70 momentinio greičio matuoklių (MGM), išdėstytų pavojinguose taškuose. Šie matuokliai fiksuoja greičio pažeidimus, kelių mokesčio sumokėjimo, techninės apžiūros ir civilinės atsakomybės draudimo galiojimą“, – aiškino S. Jansonas.
LAKD atstovo teigimu, per kitus dvejus metus numatoma tolimesnė greičio matavimo sistemų plėtra – 2023–2024 metais planuojama įrengti 54 VGMS ruožus, 2023 metais – 6 MGM.
Greičio matuoklius daužo piktavaliai
Nors greičio pažeidėjų kiekvieną mėnesį fiksuojama tūkstančiais, atsiranda ir tokių, kurie savo pykti išlieja sugadindami stovinčius greičio matuoklius. Tačiau perspėjama, kad prietaisų trankymas nepadės, o tik dar labiau pablogins situaciją tai darančiam asmeniui.
„Iki šiol fiksuoti keturi atvejai, kai buvo sugadinti ar nežymiai apgadinti Kelių direkcijos valdomi greičio matuokliai.
Atkreipiame dėmesį, kad greičio matuoklių gadinimas nuo užfiksuotų pažeidimų pažeidėjų neišgelbės, kadangi pažeidimai fiksuojami ir iškart perduodami realiu laiku.
Sugadinta ar sunaikinta greičio matavimo įranga bus atstatoma toliau siekiant užtikrinti eismo saugumą keliuose“, – perspėjo S. Jansonas.
Policija rengia specialius patikrinimus
Lietuvos policijos atstovai primena, kad spalio 24–26 dienomis keliuose bus surengti skirtingi vairuotojų patikrinimai:
- Vairuotojų veiklos, nesusijusios su vairavimu (naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis ir pan.), kontrolė.
- Privalomų saugos priemonių (saugos diržų, vaikams skirtų specialių sėdynių (prisegimo sistemų), saugos šalmų) naudojimo kontrolė.
- Atkreiptinas dėmesys: apskričių vyriausieji policijos komisariatai savo prižiūrimose teritorijose gali organizuoti ir kitas papildomas prevencines priemones.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kuriais atvejais už greičio viršijimą sulauksite įspėjimo, o kada – baudos:
- Greičio viršijimas iki 10 km/val. vairuotojams užtraukia įspėjimą;
- Greičio viršijimas daugiau kaip 10 km/val., bet ne daugiau kaip 20 km/val. vairuotojams užtraukia baudą vairuotojams nuo 12 iki 30 eurų;
- Greičio viršijimas daugiau kaip 20 km/val., bet ne daugiau kaip 30 km/val. vairuotojams užtraukia baudą nuo 30 iki 90 eurų;
- Greičio viršijimas daugiau kaip 30 km/val., bet ne daugiau kaip 40 km/val. užtraukia baudą vairuotojams nuo vieno šimto dvidešimt iki vieno šimto septyniasdešimt eurų;
- Nustatyto greičio viršijimas daugiau kaip 40, bet ne daugiau kaip 50 km/val. užtraukia baudą vairuotojams nuo 170 iki 230 eurų.
- Greičio viršijimas daugiau kaip 50 km/val. užtraukia baudą vairuotojams nuo 450 iki 550 eurų, taip pat gali būti atimtas vairuotojo pažymėjimas 1–6 mėnesius. Neturintiems teisės vairuoti transporto priemones asmenims baudos siekia nuo 450 iki 700 eurų.
Informaciją apie veikiančių ir planuojamų įrengti vidutinio bei momentinio greičio matuoklių vietas galima pamatyti ČIA.