„Pagaliau bus padėtas taškas beveik dešimtmetį užsitęsusioje istorijoje, ir Lietuvos sostinės centras išsivaduos dar nuo vieno pastato vaiduoklio, galų gale išsivaduosim nuo šitiek laiko užsilikusio Rusijos propagandos simbolio“, – Aplinkos ministerijos pranešime sakė ministras Simonas Gentvilas.
Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos pirkimo dokumentuose numatyta, kad nugriauti pastatą ir sutvarkyti statybvietę gali kainuoti 1,846 mln. eurų be pridėtinės vertės mokesčio.
Rangovų pasiūlymų laukiama iki lapkričio 17 dienos, o pirkimo laimėtojas bus paskelbtas iki gruodžio 16 dienos.
Maskvos namų Vilniuje idėja vystyta nuo 2004-ųjų, po tuomečio Maskvos mero Jurijaus Lužkovo apsilankymo Vilniuje, karaliaus Mindaugo karūnavimo 750 metų jubiliejaus iškilmėse. Tuomet nutarta panašų Vilniaus namų projektą vykdyti ir Maskvoje.
Skelbta, kad Maskvos namai būtų kultūros ir verslo bendradarbiavimo centras, kurio tikslas – sukurti ir toliau plėtoti gerus kaimyninius santykius tarp Maskvos ir Vilniaus.
2008-aisiais Vilniaus savivaldybė išdavė statybos leidimą pastatui Rinktinės ir Juozapavičiaus gatvių sankirtoje, pradėtos statybos.
Tačiau Rusijai aneksavo Krymą 2014 metais, idėjos statyti tokį centrą pamažu atsisakyta.
Tačiau 2016 metais Vilniaus miesto apylinkės teismas iš dalies tenkino Statybos inspekcijos ieškinį bei pripažino, jog savivaldybės išduotas statybos leidimas yra neteisėtas, nes pažeidžia pačios savivaldybės šios teritorijos detaliajame plane nustatytus aukštingumo, užstatymo tankumo reikalavimus.
Teismas buvo davęs trejų metų terminą pagal pertvarkytą projektą, gavus leidimą perstatyti statinį arba kitu atveju per šešis mėnesius pastatą pastačiusiai viešajai įstaigai „Maskvos kultūros ir verslo centras Maskvos namai“ savo lėšomis jį nugriauti. Vėliau šis terminas pratęstas.
2017 metų Valstybės saugumo departamentas Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime pažymėjo, kad „Maskvos namų“ projekto perspektyvos Vilniuje „turi palyginti didelę simbolinę ir praktinę reikšmę Rusijai kaip potencialus jos įtakos, tėvynainių politikos ir viešosios diplomatijos instrumentas“.
2022 metais teismas suteikė teisę Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai griauti pastatą, o jį pastačiusiai įstaigai skyrė 300 eurų baudą už kiekvieną teismo sprendimo nevykdymo dieną.