„Sodra“ skaičiuoja, kad šiuo metu yra 4,9 tūkst. žmonių, kurių stažas ne mažesnis nei 15 metų ir kurie nesikreipė dėl senatvės pensijos skyrimo.
Iš jų 3550 žmonių sulaukė senatvės pensijos amžiaus per pastaruosius tris mėnesius.
„Skaičius apima ir tuos žmones, kurie, pavyzdžiui, pensinio amžiaus sukakties mėnesį dirba ir nori, kad to mėnesio, kurį žmogus sukanka pensinį amžių, įmokos būtų įtrauktos į pensijos apskaičiavimą – tokiu atveju neretai prašoma skirti pensiją nuo kito mėnesio pirmosios dienos“, – komentavo „Sodra“.
Gali būti, kad nemažai gyventojų nepaprašo pensijos, nes toliau dirba. Tačiau, jei pensijos pinigų dar nereikia, jiems būtų naudingiau teikti prašymą pensiją atidėti.
Prašymas skirti pensiją yra būtinas
Dėl senatvės pensijos skyrimo į „Sodrą“ reikėtų kreiptis likus ne mažiau kaip 3 mėnesiams iki sukaks pensijos amžius ar bet kuriuo metu vėliau.
„Jei žmogus kreipėsi vėliau nei sukako senatvės pensijos amžių, senatvės pensija jam bus išmokėta už praėjusį laikotarpį, ne ilgesnį nei 12 mėnesių iki prašymo gavimo dienos.
Pavyzdžiui, žmogus sulaukė senatvės pensijos amžiaus 2023 m. gruodžio mėn., tačiau dėl senatvės pensijos skyrimo kreipsis tik 2025 m. sausio mėn. Senatvės pensija jam bus išmokėta už laikotarpį nuo 2024 m. sausio mėnesio“, – skaičiavo „Sodra“.
Prašymą skirti pensiją galima užpildyti prisijungus prie asmeninės paskyros arba bet kuriame „Sodros“ priimamajame.
„Sodros“ interneto puslapyje galima rasti visą informaciją apie pensijos apskaičiavimą, skyrimą ir mokėjimą. Pasinaudojusieji prognozuojamos pensijos skaičiuokle matys savo senatvės pensijos prognozę.
Žmonės, nesinaudojantys internetu, visą reikiamą informaciją ras „Sodros“ klientų aptarnavimo skyriuose: juose platinami lankstinukai, plakatai, atmintinės.
Informacija reguliariai skelbiama nacionalinėje ir regioninėje žiniasklaidoje. Telefonu 1883 arba (+370) 5 250 08 83 teikiamos asmeninės konsultacijos.
Senatvės pensijos dydis
„Sodra“ komentavo, kad senatvės pensiją sudaro dvi dalys – bendroji ir individualioji.
„Bendroji pensijos dalis priklauso nuo asmens įgyto pensijų socialinio draudimo stažo ir bazinės pensijos dydžio tais metais, kai žmogus išeina į pensiją.
„Bazinis pensijos dydis kasmet indeksuojamas. Vieni stažo metai įgyjami, jei darbdavys ar žmogus savarankiškai per metus sumoka pensijų socialinio draudimo įmokų nuo atlyginimo ar pajamų vertės, kuri yra ne mažesnė nei 12 nustatytų minimalių mėnesio atlyginimų (MMA).
Sumokėjus mažiau socialinio draudimo įmokų, įgyjama proporcinga dalis metų stažo. Per vienus metus negalima įgyti daugiau nei metų stažo. Būtinasis stažas senatvės pensijai 2024 m. yra 33,5 metų ir kasmet didinamas po pusę metų, kol 2027 m. pasieks 35 metus“, – komentavo „Sodra“.
Anot jos, individualioji pensijos dalis priklauso nuo asmens įgytų pensijos apskaitos vienetų (taškų) sumos ir apskaitos vieneto (taško) vertės tais metais, kai žmogus išeina į pensiją.
„Apskaitos vieneto (taško) vertė kasmet indeksuojama. 1 taškas įgyjamas, jei per metus darbdavys ar žmogus savarankiškai sumoka pensijų draudimo įmokų nuo atlyginimo ar pajamų vertės, kuri yra 12 tais metais nustatytų vidutinių darbo užmokesčių (VDU). 2024 m. VDU siekia 1 902,70 euro.
Sumokėjus mažiau socialinio draudimo įmokų, įgyjama proporcinga apskaitos vieneto (taško) dalis. Sumokėjus daugiau įmokų, įgyjama daugiau apskaitos vienetų (taškų). Didžiausia galimų įgyti taškų suma per metus – 5“, – skaičiavo „Sodra“.