• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ūkininkai sako, kad prasidėjęs javų kūlimo sezonas nežada nieko gero. Derlius mažas, o grūdų supirkimo kainos irgi nekyla. Užtat, anot ūkininkų, duona parduotuvėse toliau brangsta. Jie skundžiasi, kad šiemet patirs nuostolių, todėl kitais metais derlius gali būti dar mažesnis.

Ūkininkai sako, kad prasidėjęs javų kūlimo sezonas nežada nieko gero. Derlius mažas, o grūdų supirkimo kainos irgi nekyla. Užtat, anot ūkininkų, duona parduotuvėse toliau brangsta. Jie skundžiasi, kad šiemet patirs nuostolių, todėl kitais metais derlius gali būti dar mažesnis.

REKLAMA

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius tikino, kad šiemet grūdų derlius bus tikrai mažesnis.

„Sausra lėmė, kad šiemet derlius mažesnis 15–20 proc. Tačiau dar viskas priklauso nuo Lietuvos rajono ir auginamų kultūrų. Žieminių kviečių derlius gali būti visai neblogas, o tuo metu vasariniai javai visada sunkiau išgyvena vasaros kaitrą. Todėl jų derlius gali būti labiausiai nukentėjęs nuo sausros“, – aiškino ūkininkų atstovas.

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos tarybos narys ir ūkininkas Ignas Hofmanas taip pat pastebėjo, kad šiųmetinis derlius kiekviename Lietuvos rajone yra skirtingas.

REKLAMA
REKLAMA

„Vieni daugiau lietaus gavo, kiti mažiau, todėl vienur derlius mažesnis, kitur jis toks pat, koks buvo pernai. Tuose rajonuose, kur buvo paskelbta ekstremali situacija dėl sausros, derlius derlius tikrai mažesnis.

REKLAMA

Pavyzdžiui, Radviliškio rajone jau birželio mėnesį kai kuriose vietose pasėliai tiesiog išnyko“, – pastebėjo grūdų augintojų atstovas.

Grūdai bus prastesni ir pigesni?

Bendrovės „Lande“ agronomas Guntis Laicans irgi pastebėjo, kad augalininkystės sektoriams šie metai nelengvi.

„Išankstiniai duomenys ir pokalbiai su ūkininkais leidžia teigti, kad šiemet rinkoje žieminių miežių derlius svyruos tarp 3,5–6 t/ha. Tuo metu žieminių rapsų derliaus kiekis vidutiniškai turėtų būti 2–3 t/ha. Egzistuoja tikimybė ir didesniam prieaugliui, tačiau aliejaus kiekis sėklose turėtų būti mažesnis dėl pavasarinių šalnų.

REKLAMA
REKLAMA

Sausra ypatingai paveikė žieminių rugių ir kviečių derliaus skaitlingumą, kuris turėtų mažėti 30–50 proc. Be to, išlieka svarbus klausimas dėl grūdų kokybės: ar tai bus maistiniai, ar pašariniai grūdai. Neatmestina, kad tebesitęsianti sausra išguldys dalį javų, o grūdų tūrinio svoris bus nedidelis. Tai ypač svarbus veiksnys, nulemiantys javų gaminių kokybę“, – pažymėjo agronomas.

I. Hofmanas, irgi pritarė, kad šiemet grūdų kokybė nukentėjo.

„Aukštos klasės grūdų šiemet turėsime nedaug. Tačiau rapso aliejingumas, kaip bebūtų keista, yra didesnis, nors derlius ir mažesnis. Tai yra vienintelė teigiama žinia apie šių metų derlių“, – atkreipė dėmesį I. Hofmanas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, tolimesnė situacija priklausys vėl nuo orų.

„Dabar sausų orų neturime, vis palyja. Jeigu tai tęsis ir kitą savaitę, lietus ims gadinti grūdų kokybę. Išplaus iš jų baltymus ir glitumą. Grūdai sudygti gali, jeigu taip nutiks, jei iš karto taps pašariniais. O tokių grūdų supirkimo kaina yra daug mažesnė“, – sakė grūdų augintojų atstovas.

Pasak I. Hofmano, grūdai yra biržinė prekė.

„Lietuva pasaulinėse rinkose nieko nelemia. Jeigu kitose šalyse irgi dėl sausros bus mažesnis derlius, kaina gali keistis į didesnę pusę. Tačiau kol kas nėra grūdų trūkumo, todėl kainos išliks tokios pat. Greičiau kainas galėtų pakeisti geopolitiniai pokyčiai. Pavyzdžiui, kai buvo nepratęstas grūdų gabenimo Juodąja jūra susitarimas, rinka sureagavo ir kaina pakilo. Dabar fiksuojamas kainų kritimas“, – komentavo grūdų augintojas.

REKLAMA

Grūdai pigūs – duona brangi

I. Hofmanas pastebėjo, kad žaliavų kainos yra nukritusios, tačiau kažkodėl vartotojai to nejaučia ir už duoną parduotuvėse jiems tenka mokėti brangiau.

„Perdirbėjai ir prekybininkai visada randa paaiškinimus, kodėl taip yra. Tačiau dėl to labiausiai kenčia žemdirbiai ir galutiniai vartotojai“, – įsitikinęs I. Hofmanas.

R. Juknevičiaus irgi sakė, kad derlius bus mažesnis, tačiau duonos kainos toliau auga.

„Grūdininkai derlių gaus, yra ūkininkų, kurie turi didesnių nuostolių, kai kuriuose soduose iš viso nėra obuolių, daržovių augintojams neužderėjo daržovės. Todėl grūdininkai tikrai negali teigti, kad šie metai jiems tragiški“, – pripažino ūkininkų atstovas.

REKLAMA

Anot R. Juknevičiaus, grūdų kaina nėra tokia didelė, kad padengtų javų auginimo savikainą.

„Pasaulinės grūdų supirkimo kainos yra nukritusios ir tai ūkininkus varo į neviltį. Pardavus grūdus ūkininkai pelno nesitiki, klausimas tik kokie bus nuostoliai?

Trąšų kainos išliko aukštos. Ūkininkams jau reikia ruoštis sėti žiemkenčius, tačiau trąšos brangios ir jų apskritai nėra kur nusipirkti. Iš anksto trąšas užsisakę ūkininkai išlošė. O kitiems gali tekti sėti derlių netręštose dirvose. Todėl ateinantis, kitos vasaros derlius vėl gali būti mažas“, – prognozavo ūkininkų sąjungos pirmininkas.

O kada jie neverkė
Duoną jau valgau tik su silke
Duoną jau valgau tik su silke
ir tegu pasikaria,o šiaip tai padėkokit Šimonytei,per likusius metus nuvarys Lietuvą į patį dugną
Geri metai tik laiku nuimkite derlių.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų