• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mokslininkų skaičiavimu, Lietuvos parduotuvėse pieno produktų kainos beveik atitinka ES vidurkį arba yra kiek žemesnės.

REKLAMA
REKLAMA

Agrarinės ekonomikos instituto duomenimis, tai lėmė nuo praėjusio rudens padidėjusios supirkimo kainos ir gamybos bei prekybos kaštai, praneša LTV „Panorama“.

REKLAMA

Ūkininkų turgelyje Vilniaus centre nenugriebto pieno litras – 2 Lt. Tai pigiau nei parduotuvėje, tačiau iš tos kainos ūkininko kišenėje lieka beveik visa suma.

„Turgelyje litras pieno – 2 litai, o supirkėjai moka po 76 centus. Tai didelis skirtumas“, – sako ūkininkė Asta Paliulienė.

REKLAMA
REKLAMA

„Perdirbėjų daug, kiekvienas savo kainą reguliuoja. Netenkina jų kainos, o čia verslas“, – teigia ūkininkas Saulius Jasinevičius.

Kol kas ūkininkų turgeliuose parduodama tik keli procentai primelžto pieno ir jo produktų. Didžiąją dalį superka perdirbėjai, vasarį vidutiniškai už kilogramą mokėję 83,5 cento.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Agrarinės ekonomikos instituto duomenimis, maždaug prieš metus iš galutinės kainos, kurią sumoka pirkėjas parduotuvėje už pieną ar fermentinį sūrį, ūkininkui tekdavo vos ketvirtadalis, perdirbėjui – pusė, prekybai – penktadalis.

REKLAMA

Dabar žemdirbio dalis padidėjo iki trečdalio produkto kainos, taip pat perdirbėjų sąskaita išaugo ir prekybininkų dalis.

„Dabar žemdirbio dalis didesnė, kiek tai truks, sunku pasakyti, nes tiek Europos, tiek pasaulio rinkose yra permainų supirkimo kainose. Aišku, priklauso nuo to, kiek didžiausios šalys – Kinija, Indija – importuos pieno ir kokia bus situacija, taip pat nuo dolerio kurso“, – mano Albertas Gapšys, Agrarinės ekonomikos instituto skyriaus vedėjas.

REKLAMA

Užpernai ir pernai Lietuvoje smukusios pieno supirkimo kainos pradėjo didėti tik praėjusį rudenį. Pabrango ir kai kurie produktai parduotuvėse.

„Kaip keisis (kainos), dabar sunku pasakyti. Viskas priklausys ne tik nuo pieno supirkimo kainų kaitos, bet ir nuo perdirbimo įmonių kaštų, nes prekyboje matome, kad tie kaštai yra išaugę“, – sako A. Gapšys.

Pasak mokslininko, daugelis pieno produktų pigiau nei pas mus kainuoja Lenkijos, Čekijos, Estijos parduotuvėse, nors žemdirbiams už pieną mokama daugiau.


Salomėja Pranaitienė, LTV „Šiandien“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų