ES atliktas tyrimas, kurio metu nustatyta, kad jei efektyviai ir lygiaverčiai būtų naudojamas vyrų ir moterų potencialas darbo rinkoje, tai bendras vidaus produktas Lietuvoje išaugtų apie 20 procentų.
Didžiausia problema Lietuvoje – moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumas. Šiuo metu vyrų atlyginimas net 20 procentų didesnis nei moterų. Be to, pastebima tendencija, kad kuo aukštesnės darbinės pareigos, tuo mažiau moterų jas užima. Moterų stambaus verslo kompanijų vadovių Lietuvoje tėra 3 procentai, o moterų stambaus verslo kompanijų valdybose – tik 13 procentų. Tai lemia atlyginimų skirtumus ir sprendimų priėmimo galimybes.
Daugeliu kitų rodiklių, apsprendžiančių moterų ir vyrų lygiateisiškumą, Lietuva neatsilieka nuo Europos Sąjungos (ES) šalių, o kai kuriais atvejais jas lenkia: moterų užimtumo lygis Lietuvoje siekia 58,7 procento, kai tuo metu ES vidurkis – 58,2 procento.
Lygias moterų ir vyrų galimybes Lietuvoje lemia daugelis veiksnių, turinčių įtakos tarpusavio darbo, socialinių santykių bei šalies ekonominės raidos lygmeniui. Moterų ir vyrų lygybė – visuotinai pripažintas ir įteisintas tikslas, tačiau akivaizdu, kad nepanaudotų rezervų vis dar yra daug.
Darbdavių ir kitų institucijų pareigos užtikrinant moterų ir vyrų lygių teisių įgyvendinimą praktikoje nustatytos įstatymais, kitais teisės aktai, nors realiai ne viskas vykdoma sklandžiai.
Vien teisės aktais šių skirtumų nepanaikinsime. Reikia gana ilgo šviečiamojo laikotarpio ir, žinoma, tiek vyrų, tiek moterų geranoriškumo bei pastangų.
Todėl neužtenka pasveikinti moteris kovo 8-osios proga – pagarbą turėtų atspindėti konkretūs sprendimai, turėsiantys tiesioginės įtakos Lietuvos moterų gerovei.