• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos pramonės ir kitų sektorių įmonėms 2024-2025 metais trūksta 5 mlrd. eurų arba 6 proc. šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) vertės lėšų investicijoms, rodo finansų įstaigos ILTE (buvusi „Invega“) atliktas tyrimas.

Lietuvos pramonės ir kitų sektorių įmonėms 2024-2025 metais trūksta 5 mlrd. eurų arba 6 proc. šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) vertės lėšų investicijoms, rodo finansų įstaigos ILTE (buvusi „Invega“) atliktas tyrimas.

REKLAMA

ILTE prognozuoja, kad minėtu laikotarpiu ir toliau augs įmonių išorinio finansavimo poreikis.

„Iš viso per praėjusius metus įmonėms pritrūko apie 5 mlrd. eurų arba tai yra 6 proc. Lietuvos BVP. Toks yra finansavimo trūkumas verslui“, – žurnalistams spaudos konferencijoje pirmadienį sakė ILTE vyriausioji ekonomistė Jonė Kalendienė.

Tyrimas parodė, kad finansavimo išorėje ieško apie trečdalis (34 proc.) visų Lietuvoje veikiančių verslo įmonių, šių lėšų prireikia trūkstant apyvartinių lėšų, pinigų plėtrai, modernizacijai.

„Pažiūrėjus pagal poreikį, apyvartinių lėšų dalis čia yra apie 700 mln. eurų, (...) o didysis to 5 mlrd. pyrago gabalas yra modernizavimui, skaitmeninimui ir efektyvinimo sprendimams. Įmonėms plėtra gal nebeatrodo labai svarbi šiai dienai, nes turime sudėtingas sąlygas ekonomikoje – ir Lietuvos, ir Europos ypač“, – tikino ji.

REKLAMA
REKLAMA

Didžiausias finansavimo trūkumas – 69 proc. – jaučiamas investicijoms į įrangos, pastatų ir procesų modernizavimą, skaitmeninimą. Taip pat įmonės pasigenda finansavimo apyvartinėms lėšoms (15 proc.), investicijoms į įmonių plėtrą (13 proc.), atsinaujinančią energetiką (3 proc.)

REKLAMA

„Įmonių finansavimo poreikis tikrai nemažės, tuo tarpu bankų skolinimo sąlygos prastėja“, – teigė ILTE ekonomistė, pridurdama, kad sąlygos praktiškai nuolatos mažėja nuo 2017 m., didėja užstatų reikalavimai.

ILTE skaičiavimais, pramonės, informacinių technologijų įmonėms finansavimą gauti yra lengviau, o sudėtingiausia situacija yra paslaugų įmonių sektoriuje, čia finansavimo negauna apie 30 proc. įmonių.

REKLAMA
REKLAMA

Apyvartinių lėšų poreikis didesnis paslaugų sektoriuje, plėtrai – pramonėje. Išorinio finansavimo apyvartinėmis lėšomis dažniau ieško labai mažos įmonės (iki 10 darbuotojų), plėtrai – vidutinės ir didelės įmonės (virš 50 darbuotojų).

ILTE duomenimis, finansavimo ypač trūksta jaunoms įmonėms, veikiančioms iki dešimtmečio, o papildomų lėšų labiausiai pritraukti siekė ne ilgiau nei 3 metus veikiančios bendrovės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Trečdalis įmonių (28 proc.) poreikius finansuoja vidiniais ištekliais, dažniausiai dėl pakankamų išteklių turėjimo ir nenoro įsiskolinti, likusi dalis įmonių – neturėjo planų ir poreikių, kuriems prireiktų papildomo finansavimo.

Remiantis Lietuvos banko (LB) apklausa, įmonių paraiškos nepatenkinamos ar patenkinamos ne pilna apimtimi dėl nepakankamo užstato (24 proc.), prastai įvertintos įmonės finansinės būklės (24 proc.), netinkamai užpildytos paraiškos (15 proc.)

REKLAMA

Didindama finansavimo prieinamumą, ILTE per tris šių metų ketvirčius rinkai pristatė rekordinį, daugiau nei 2,3 mlrd. eurų vertės priemonių paketą.

Tyrimą šių metų rugpjūtį ILTE atliko bendradarbiaudama su apklausų bendrove „Spinter“, tyrimo metu apklausta 411 bendrovių iš pramonės, statybos, transporto ir sandėliavimo, informacinių ir ryšių technologijų paslaugų sektoriaus.

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų