Laiku nesumokėjus mokesčių ir nieko nesiėmus, VMI galės skaičiuoti delspinigius ir mokėtiną sumą išieškoti. Mokestį privalu sumokėti iki lapkričio 15 d.
„Pranešame, kad Elektroninio deklaravimo sistemoje (toliau ― EDS) suformuota pažyma „2022 metų žemės mokesčio deklaracijos duomenys“ apie Jums apskaičiuotą žemės mokestį.
Pažymą galite peržiūrėti, pasinaudoję internetinės bankininkystės prieigomis ar VMI suteiktomis prisijungimo teisėmis, prisijungę prie EDS, skiltyje Deklaravimas – Žemės mokestis“, – rašoma VMI priminime.
Žemės mokestį sumokėti ar pasitikrinti savo mokesčių prievoles ir permokas galima autorizuotų elektroninių paslaugų srityje Mano VMI, skiltyse Mokesčiai ir baudos bei Permokos ir grąžinimai.
Žemės mokesčio apskaičiavimo deklaracijos paštu nesiunčiamos tiems mokesčių mokėtojams:
- kurie yra EDS ir/ar Mano VMI naudotojai bei nurodę el. pašto adresą,
- kuriems apskaičiuota žemės mokesčio suma yra mažesnė arba lygi 2 eurams,
- kurie yra pateikę raštišką prašymą nesiųsti Deklaracijos paštu.
„Jei gyvenate užsienyje ir neturite banko sąskaitų Lietuvoje, informaciją, kaip prisijungti prie VMI elektroninių sistemų, galite rasti VMI interneto svetainėje“, – primena inspekcija.
Neprisijungus prie asmeninės VMI paskyros, preliminariai galima sužinoti apie mokėtiną mokestį pasinaudojus inspekcijos skaičiuokle.
Apmokestinama yra žmogui priklausančios žemės mokestinė vertė, kurią galima sužinoti Registrų centro svetainėje.
Mokesčio tarifas svyruoja nuo 0,01 proc. iki 4 proc. žemės mokestinės vertės. Konkrečius žemės mokesčio tarifus nustato kiekviena savivaldybė individualiai. Taip pat yra numatyta įvairių mokesčio išimčių ir lengvatų.
Turi mokėti šimtai tūkstančių
Pernai žemės mokestį turėjo sumokėti 705 tūkst. gyventojų. Mokėtina mokesčio suma – 33,5 mln. eurų. Laiku tai padarė apie 487 tūkst. gyventojų, sumokėjusių 26 mln. eurų.
„Pamiršusiems sumokėti žemės mokestį nuo lapkričio 16 d. skaičiuojami delspinigiai, todėl informuoti gyventojus pradėjome kaip įmanoma greičiau, kad nesusikauptų reikšminga papildomai mokėtina suma”, – tuo metu pranešime buvo cituojama VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė.
Finansinių sunkumų turintys ir per nustatytą terminą sumokėti negalintys gyventojai turi galimybę mokėjimą išdėstyti dalimis – sudaryti mokestinės paskolos sutartį (MPS). To nepadarius VMI turi teisę išieškoti mokestį iš jį turinčių sumokėti gyventojų turto. Pavyzdžiui, sąskaitos ar sąskaitų banke.
Sumokėti galima per Mano VMI, e. banko pavedimu, kitose mokėjimus priimančiose vietose. Mokant už kitą asmenį, svarbu nurodyti žemės savininko vardą, pavardę, asmens kodą ir įmokos kodą.
Jei gyventojas deklaracijas ir pranešimus gauna klasikiniu paštu, būtina pasitikrinti, ar teisingai deklaruota gyvenamoji vieta (miestas, gatvė, namo numeris, pašto kodas). Tai padaryti galima seniūnijoje ar per Elektroninius valdžios vartus. Tik tikslus adresas užtikrina laiku gaunamą informaciją.