• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugybė turtuolių iš „Forbes“ turtingiausiųjų sąrašo užsiima investicine bankininkyste, prekiauja nafta ar verčiasi mažmenine prekyba. Tačiau kai kurie savo verslo imperijas sukūrė veikdami neįprastose srityse. Forbes.ru pristato nepakartojamų milijardierių dešimtuką.

REKLAMA
REKLAMA

Iš paskutinio „Forbes“ sudaryto turtingiausiųjų žmonių sąrašo daugiausia milijardierių (139; bendras turtas 526 mlrd. dolerių) dirba investicijų versle, antroje vietoje (129; 628 mlrd.) tie, kurie turtą susikrovė versdamiesi mažmenine prekyba ir mada, trečioje (91; 398 mlrd.) – energetikai.

REKLAMA

Nemažai sąraše yra ir besiverčiančių nekilnojamojo turto vystymu, „technologų“, finansininkų, „šachtininkų“ ir „metalurgų“. Tačiau tarp turtingiausiųjų yra ir keli tokie, kurių veiklos srityse turtuolių anksčiau nebūdavo.

Saldusis cementas

Turtingiausias Afrikos gyventojas yra Nigerijos cukraus karalius Aliko Dangote (Nr. 51 „Forbes“ sąraše; turtas – 13,8 mlrd.). Be to, A.Dangote – verslininkas, kurio turtas auga greičiausiai pasaulyje: pernai jis išaugo 557 proc.

REKLAMA
REKLAMA

O prasidėjo viskas nuo 1977 m. įkurtos mažytės prekybinės kompanijos, laikui bėgant virtusios į didžiulį konglomeratą, tapusį iš pradžių pagrindiniu cukraus tiekėju vietos gaiviųjų gėrimų, alaus ir saldumynų gamintojams, o vėliau įsitraukusį ir į cemento verslą ne tik gimtinėje, bet ir Benine bei Ganoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujos įmonės nuolat statomos ir Zambijoje, Tanzanijoje, Kongo, Etiopijoje, Sierra-Leonėje bei Liberijoje. A. Dangote sėkmė siejama su valdančiaja Tautine demokratų partija: per 2003 metų rinkimus verslininkas 200 mln. dolerių palaikė perrinktą šalies prezidentą Oluseguną Obasandžio. Kitas šalies vadovas Musa Jar-Adua irgi gavo A. Degnote paramą.

REKLAMA

Šiandien „Dangote Group“ kompanijos dominuoja Nigerijos druskos ir ryžių, tekstilės rinkose bei įsisavina naujas kryptis – transporto ir naftos bei dujų. Savo paskutiniam 54-ajam gimtadieniui turtuolis „pasidovanojo“ naujutėlaitį „Bombardier“ lėktuvą. Britanijos „Daily Mirror“ tikino, kad jis planuoja įsigyti 16 proc. „Arsenal“ futbolo klubo akcijų, tačiau milijardierius paneigė šias kalbas.

REKLAMA

Aliko Dangote (Forbes.ru nuotr.)Aliko Dangote (Forbes.ru nuotr.)

Medžių užkalbėtojas

„IOI Group“, priklausanti Malaizijos milijardieriui Lee Shin Cheng (Nr. 208; 5 mlrd.), pradėjo veiklą nuo palmių aliejaus, naudojamo maisto, kosmetikos bei metalurgijos pramonėse, gaminimo ir išaugo į stambiausią pasaulyje gamintoją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Smulkaus kinų prekeivio sūnus Lee Shin Chinga augo kaučiuko plantacijoje ir metė mokyklą būdamas 11 m. amžiaus, kad galėtų padėti šeimai prasimaitinti.

Galų gale jis baigė vidurinį išsilavinimą, tačiau jo nepriėmė dirbti valdytoju „Dunlope Estate“ palmių plantacijoje, nes jis nepakankami gerai mokėjo anglų kalbą.

REKLAMA

Po 20 metų, 1989-aisiais, jis nusipirko jam atsakiusią įmonę ir vadina šią dieną laimingiausia jo gyvenime. Turtuolis vadina palmes savo „draugėmis“, o konkurentai ir žurnalistai dėl to, kad nuolat vaikšto po savo palmių plantacijas, pravardžiuoja jį „medžių užkalbėtoju“.

REKLAMA

Lee Shin Cheng (Forbes.ru nuotr.)Lee Shin Cheng (Forbes.ru nuotr.)

Kvapų deivė

„Huabao International“ prezidentės vardas Chu Lam Ju (Nr. 409; 2,8 mlrd.) pasaulyje nebuvo žinomas iki tol, kol 2008 m. jis nepasirodė „Forbes“ žurnalo puslapiuose tarp jauniausių pasaulio milijardierių moterų.

Tuomet jai buvo 38 metai ir su savo 1,3 mlrd. verslininkė užėmė 760-ąją vietą turtingiausiųjų sąraše. Neįtikėtina, bet ši moteris nebuvo gavusi jokio palikimo, o visą turtą susikrovė pati. Ir visa tai – vos per 10 metų, pradėjus nuo prieskonių ir kvepalų prekybos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Chu Lam Ju pastatė tikrą investicinę imperiją. Ji nemėgsta viešumo, tačiau puikiai perprato investuotojų susidomėjimą aktyvais, orientuotais į augančią Kinijos vidinę paklausą.

Daugybės sandorių metu ji pasirodė esanti puiki verslo strategė. Kontroliuojančios bendrovės antrinės įmonės vykdo mokslinius tyrimus, gamina parfumerijos, tabako ir maistinius aromatus.

REKLAMA

Chu Lam Ju (Forbes.ru nuotr.)Chu Lam Ju (Forbes.ru nuotr.)

Liftas link turtų

Suomis Antti Herlinas (Nr. 651; 1,9 mlrd.) verslą paveldėjo iš tėvo Pekki Herlino, kuris pats jį perėmė iš tėvo bei senelio Haroldo Herlino, 1924 m. nusipirkusio liftus gaminusią kompaniją „Kone“. Dabartinis direktorių tarybos pirmininkas, valdantis apie 20 proc. kompanijos interesų ir daugiau nei 60 proc. balso teisę turinčių akcijų galėjo tapti dar turtingesnis, jei nebūtų pasidalinęs paveldėto turto su broliais ir seserimis.

REKLAMA

Jų tėvas, kurio gyvenimą aprašė žurnalistas Johnas Simonas knygoje „Kone“ kunigaikštis“ buvo ne tik darboholikas, bet ir despotas, kentęs nuo psichikos sutrikimų. Mylimiausias Pekki filmas buvo „Krikštatėvis“, o savo idealu jis laikė mafiją ir jos atsidavimą šeimai.

Antti Herlin (Forbes. ru nuotr.)Antti Herlin (Forbes. ru nuotr.)

Vaikštanti po lietumi

Per pastaruosius metus Che Chiaonu (Nr. 782; 1,6 mlrd. dolerių), Kinijos landšafto architektė, „Beijing Orient Landscape“ vadovė padvigubino savo turtą ir pirmąkart pateko į „Forbes“ sąrašą. Jai priklauso 72 proc. „Beijing Orient Landscape“ kontroliuojančios bendrovės.

REKLAMA
REKLAMA

Besiplečianti Kinijos aukštuomenės klasė siekia laiką leisti modernioje aplinkoje, tačiau su Kinijos liaudiškais elementais. Architektė tai perprato ir šiuo metu 400 jos kompanijos dizainerių golfo laukus puošia Viduramžių paveikslų motyvais.

Pati turtuolė „Forbes“ prisipažino mėgstanti pasivaikščioti lyjant lietui.

Šešėlio milijardai

Susikrauti turtą iš šešėlio – tiesiogine prasme – sugebėjo Ralfas Zonnenbergas (Nr. 782; 1,6 mlrd.). Jo tėvas Henry 1919 m. įkūrė mechaninių instrumentų gamybos kompaniją, o vėliau ją patobulino, sukūręs naują technologiją gaminti aliuminio plokštes žaliuzėms.

Šiandien į „Hunter Douglas“ grupę 100 šalių įeina 164 gamybinės, surinkimo ir marketingo kompanijos. Korporacija žinoma tuo, kad nuo 2010 m. birželio 1 d. atsisakė visų interneto pardavimų, pareiškusi, kad virtualūs biurai negali pasiūlyti tokio pat aukšto lygio aptarnavimo, koks galimas realiuose. Praeitais metais „Hunter Douglas“ įrengė langų žaliuzes aukščiausiame pasaulio pastate „Budj-Chalifa“ Dubajuje.

Pilietinio kodekso karalius

Patį garsiausią ir turtingiausia JAV advokatą Joe Jamailą (Nr. 833; 1,5 mlrd.) dar vadina ir Pilietinio kodekso karaliumi. Jo paslaugos tokios populiarios, kad jis nemąstęs gali sau leisti atsisakyti dirbti su šimtais bylų, kad ir kokios garsios jos beatrodytų.

REKLAMA

Vienas iš paskutinių pasiūlymų jam buvo dirbti su daugkartiniais ieškiniais prieš „British Petroleum“, praliejusia naftą Meksikos įlankoje. „Aš per daug užsiėmęs“, – teatsakė jis.

1985 m. jis laimėjo procesą tarp „Pennzoil“ ir „Texaco“ kompanijų, kuris tapo pačiu brangiausiu istorijoje. „Texaco“ teko sumokėti 11 mlrd., o J.Jamailo honoraras sudarė 335 mln. dolerių.

Jo dėka, gamintojai atšaukė trijų pavojingų produktų gamybą: šautuvą „Remington 600“, trijų ratų visureigi „Honda“ ir „Parlodel“ vaistą.

Jis laimėjo daugiau, nei 200 bylų, kiekvienu atveju kompensacija sudarė ne mažiau nei 1 mln. dolerių.

Garsiojo advokato motina apibūdino jį vaikystėje kaip berniuką, su kuriuo ji nepatartų žaisti.

„Jo pažįstami vadino jį „gelbėtoju“, „filantropu“, „geru vaikiu“, tačiau niekas ir niekada nevadino jo nuobodžiu,“ – taip parašyta knygos „Advokatas. Mano bylos ir laimėjimai“ anotacijoje.

Joseph Jamail (Forbes ru nuotr.)Joseph Jamail (Forbes ru nuotr.)

Stebuklinga transformacija

Knygų apie Harry Poterį serijos autorės Joannos Rowling (Nr. 1140; 1 mlrd.) pristatinėti nereikia.

Net jei praeityje sunkiai besivertusi vieniša motina nieko daugiau nebeparašys, honorarų už istoriją apie paauglį burtininką, už filmus apie jį, suvenyrus ir atrakcionų parko Orlando mieste Floridoje pelno jai užteks visam likusiam gyvenimui.

REKLAMA

J. Rowling knygos, aprašančios magijos mokyklą Hogwarts mieste, išėjo didesniu nei 400 mln tiražu ir yra išverstos į beveik 60 kalbų, įskaitant lotynų ir senovės graikų.

Jos leidėjo „Scholastic“ kompanijos akcijos nuo to laiko, kai 1998 m. buvo išleista pirmoji knyga, išaugo 50 proc.

J.K. Rowling (Forbes.ru nuotr.)J.K. Rowling (Forbes.ru nuotr.)

Auksiniai kiaušiniai

Ar kas būtų žinojęs, kas toks yra buvęs Ukrainos valstybinės kompanijos „Naftogaz Ukraina“ pirmininko pavaduotojas Olegas Bachmatiukas (Nr. 1140; 1 mlrd.), jei 2007 m. jis nebūtų pardavęs savo pelningų dujų perskirstymo kompanijų dalių?

Vietoj to jis pasirinko netikėtą alternatyvą – susikoncentravo ties 2003 m. nusipirktu kiaušinių gamybos verslu gimtajame Ivano-Frankovske.

Šiandien jo kiaušinių imperiją sudaro 19 naminių paukščių fermų, 6 pašaro gamybos padaliniai, kiaušinių apdirbimo gamykla, 9 fermos visoje Ukrainoje ir daug kitų panašių padalinių.

2009 m. O. Bachmatiukas Londono fondų biržoje už 20 proc. savo agrokompanijos „Avangard“ akcijų gavo apie 210 mln. dolerių. Kitaip tariant, visas jo verslas buvo įkainotas 1 mlrd. dolerių.

Tarp smulkių fermerių, kurie pagamina didžiąją dalį visų kiaušinių Ukrainoje, jo kontroliuojanti bendrovė užima ketvirtį rinkos ir daugiau nei pusę kiaušinių produktų rinkos. Tačiau ties tuo buvęs dujininkas nesustoja. Šiuo metu jis eksportuoja apie 17 proc. produkcijos, tačiau planuoja plėtimąsi į Azijos ir Vidurio Rytų rinkas, kurioms „reikia baltymų“, sakė milijardierius „The Kyiv Post“.

REKLAMA

Oleg Bachmatiuk (Forbes.ru nuotr.)Oleg Bachmatiuk (Forbes.ru nuotr.)

Robino Hudo adata

Nedaug turtuolių, esančių „Forbes“ sąraše, turi kriminalines pravardes, o štai meksikietis Choakinas Gusmanas Loera (Nr. 1140; 1 mlrd.), narkobaronas, yra žinomas kaip El Chapo (mažius). Manoma, kad jo kartelis tiekia į JAV ketvirtį visų narkotikų.

„Mažiaus“ atsiradimas turtingiausių verslininkų sąraše sukėlė pasimetimą ir nepasitenkinimą, Meksikos valdžia pavadino tai įžeidimu.

Tačiau Choakinas nebėra pirmasis: iki 1993 m. ir žūties susišaudymo su policija metu sąrašą „puošė“ Pablo Eskobaro vardas. Nuo to laiko, kol 2001 m. Gusmaną iš kalėjimo išvežė mašinoje su nešvariais skalbiniais, kartelis tapo pagrindiniu narkotikų tiekėju iš Centrinės į Šiaurės Ameriką, ir, ekspertų vertinimu, „išplovė“ per pastaruosius metus daugiau nei 20 mlrd. apyvartos.

Beje, gimtojoje provincijoje Sinaloa Gusmaną laiko beveik Robinu Hoodu, kuris „įveda tvarką miestuose ir... kapinėse“, skelbia „Chicago Tribune“.

O mėgstamiausiu vietos gyventojų bauginimo būdų iki šiol lieka priešo kūno tirpinimas rūgšties vonioje.

Joaquin Guzman Loera (Forbes.ru nuotr.)Joaquin Guzman Loera (Forbes.ru nuotr.)

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų