• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vartotojai iki kitų metų pradžios turės pakeisti elektros energijos tiekėją į jiems tinkantį nepriklausomą tiekėją. Klientai kviečiami ilgai nedelsti, nes pasirinkus tiekėją metų pabaigoje gali tekti sumokėti daugiau nei jį pasirinkus metų pradžioje.

Vartotojai iki kitų metų pradžios turės pakeisti elektros energijos tiekėją į jiems tinkantį nepriklausomą tiekėją. Klientai kviečiami ilgai nedelsti, nes pasirinkus tiekėją metų pabaigoje gali tekti sumokėti daugiau nei jį pasirinkus metų pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ekspertai teigia, kad kalbėti apie tai, kokius kainų kitimus sukels šis nutarimas, dar yra per anksti – nepriklausomų tiekėjų kainos priklauso nuo pokyčių biržoje.

REKLAMA

Vartotojai turės rinktis nepriklausomą tiekėją

„Ignitis“ ryšių su visuomene projektų vadovas Lukas Zadarackas pabrėžė, kad elektros kainoms įtaką daro nemažai išorinių veiksnių.

„Vieni pagrindiniai yra svarbių energetinių išteklių, iš kurių yra gaminama elektros energija, kainos rinkoje – visų pirma  dujų ir anglies kainos. Prie elektros kainų lygio biržoje prisideda ir vadinamųjų apyvartinių taršos leidimų kainos, kuriuos elektros gamintojai moka už į atmosferą išmetamo CO2 kiekį, taip pat įvairios klimatinės sąlygos, lemiančios elektros gamybos iš atsinaujinančių energijos išteklių (vėjo, vandens) lygį“, – pasakojo L. Zadarackas.

REKLAMA
REKLAMA

Gyventojai visuomeninio tiekėjo paslaugomis galės naudotis iki šių metų vasaros, pasibaigus terminui vartotojai pradės naudotis nepriklausomų tiekėjų paslaugomis.

„Gyventojai visuomeniniu elektros tiekimu gali naudotis tik iki įstatyme numatyto termino, priklausomai nuo to, į kurį etapą jie patenka. Pavyzdžiui, jeigu žmogus patenka į šiuo metu vykstantį antrąjį liberalizavimo etapą, visuomeninio tiekimo paslaugomis jis gali naudotis tik iki 2022 metų liepos 1 dienos. Tai reiškia, kad jis iki 2022 metų birželio 18 dienos privalo pasirinkti vieną iš nepriklausomų elektros tiekėjų“, – teigė L. Zadarackas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas kalbėjo, kad kainos dažnai priklauso nuo oro sąlygų, sušilus orui elektros kainos būna žemesnės.

„2020 metais dėl pandemijos ir rekordiškai šiltų metų turėjome ypač mažą paklausą, todėl ir kainos buvo rekordiškai žemos. Šiemet dėl atsigaunančios ekonomikos ir šaltos žiemos stipriai išaugo elektros poreikis, o tuo pačiu – ir kainos“, – pasakojo M. Kavaliauskis.

REKLAMA

Jis teigė, kad elektros kainos gali keistis nuo to, kada klientas sudarė sutartį. Sudarius sutartį metų pabaigoje, gali tekti sumokėti gerokai daugiau nei metų pradžioje.

„Klientams elektros kaina gali skirtis priklausomai ir nuo to, kada sudaryta sutartis su nepriklausomu elektros tiekėju. Elektros kainos kilo visus praėjusius metus, bet lyginant elektros kainas biržoje 2021 metų balandį (44,74 Eur/MWh) ir gruodį (212,22 Eur/MWh), matome, kad metų pabaigoje jos buvo beveik 5 kartus didesnės. Taigi, sudaryta sutartis ir užfiksuota kaina balandį bus visai kitokia nei gruodį sudaryta sutartis, nes elektros tiekėjai reaguoja į elektros kainas biržoje“, – paaiškino M. Kavaliauskis.

REKLAMA

Jis pabrėžė, kad elektros kainos gerokai išaugo dėl kainos biržoje ir nepriklausomų tiekėjų konkuravimo, pernai metais elektros kainos pasiekė rekordinius skaičius.

„Lietuvoje šiuo metu veikia vienas visuomeninis elektros tiekėjas ir šeši nepriklausomi tiekėjai. Vartotojams patiems pasirenkant elektros energijos tiekėją, VERT reguliuoja tik apie pusę kainos už elektros energijos kilovatvalandę, o kitą pusę kainos lemia elektros kainos biržoje ir nepriklausomų tiekėjų konkurencija. Deja, taip sutapo, kad Lietuvai liberalizuojant elektros tiekimo rinką, biržoje elektros kainos biržoje pasiekė rekordines aukštumas: jei 2020 metais vidutinė metinė elektros kaina Lietuvoje buvo 34,04 Eur/MWh, tai 2021 m. ji buvo 90,45 Eur/MWh“, – teigė M. Kavaliauskis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nerekomenduojama delsti dėl pasirinkimo

M. Kavaliauskis pabrėžė, kad nepriklausomą tiekėją vartotojai pasirinks etapais – dalis vartotojų jau turėjo pasirinkti nepriklausomą tiekėją, kiti nuspręsti privalės iki šių metų pabaigos.

„Nepriklausomą elektros tiekėją gyventojai turi pasirinkti etapais, priklausomai nuo suvartojamo elektros kiekio. Didžiausi vartotojai, kurie priskirti pirmam elektros tiekimo rinkos liberalizavimo etapui, šį pasirinkimą jau turėjo padaryti iki 2020 metų pabaigos. Antruoju etapu (iki 2022 metų birželio 18 dienos), nepriklausomą elektros tiekėją renkasi gyventojai, sunaudojantys 1000–5000 kWh per metus, o mažiausi elektros vartotojai turės pasirinkti elektros tiekėją iki 2022 metų pabaigos“, – kalbėjo vadovas.

REKLAMA

Jis įspėjo nepasilikti nepriklausomo tiekėjo paieškų paskutinei minutei – nepasirinkus tiekėjo iki nustatyto termino gali tekti sumokėti gerokai daugiau.

„Kadangi elektros kainos biržoje yra rekordinėse aukštumose, o visuomeninio tiekimo kaina yra dalinai subsidijuojama valstybės, tokioje situacijoje gyventojams patariama pradėti domėtis nepriklausomu teikėju jau dabar, neskubant, pasilyginant, tačiau pasirašant sutartį pasirinkti elektros tiekimą nuo liepos 1 dienos, kaip ir priklauso pagal terminą. Nepasirinkus nepriklausomo tiekėjo iki priskirto termino pabaigos gyventojam gresia garantinis elektros tiekimas, kuris yra 25 proc. brangesnis“, – pabrėžė M. Kavaliauskis.

REKLAMA

Visuomeninio tiekėjo patirti nuostoliai gali persikelti žmonėms, o nepriklausomi tiekėjai elektrą perka biržoje, todėl juos pasirinkus nuostolių bus mažiau.

„Visuomeninio tiekimo kaina yra subsidijuojama valstybės. Tačiau valstybės patirtas nuostolis finale bus perkeltas vartotojams, pakeliant kitas elektros kainos dedamąsias, kurios vis dar bus nustatomos VERT ir taip bus padengtas per penkerius metus. Tuo tarpu nepriklausomi tiekėjai elektrą perka biržoje, kur jokio subsidijavimo nėra“, – teigė M. Kavaliauskis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl didelio vartotojų, kuriems reikės išsirinkti tiekėją, skaičiaus, termino pabaigoje gali susidaryti grūstys – rekomenduojama nepagailėti laiko ir atidžiai perskaityti tiekėjų planus.

„Šiemet iki metų pabaigos nepriklausomą tiekėją turės pasirinkti išties didelis skaičius vartotojų – per milijoną namų ūkių. Prognozuojama, kad artėjant terminui, gali susidaryti „kamščiai“: vienu metu daug skambučių, užklausų, prašymų pakonsultuoti. Todėl gyventojams, kuriems reikės daryti šį pasirinkimą, patariama apie tai pradėti galvoti jau dabar: skirti tam laiko, pasidomėti nepriklausomų tiekėjų siūlomais elektros planais, jų kainodara, pagalvoti ir pasverti galimus pasirinkimus“, – komentavo vadovas.

REKLAMA

Jo teigimu, fiksuotos kainos apsaugo nuo netikėtumų rinkoje, todėl pasirinkus fiksuotas kainas bus išvengta rizikų, sumokėti teks gerokai mažiau.

„Fiksuotas energijos produktas yra kaip draudimas nuo netikėtumų rinkoje ir pernai jis tikrai įrodė savo, kaip saugiklio, funkciją. Tie, kas pasirinko kintamos kainos elektros planus, mokėjo gerokai daugiau nei tie, kas užfiksavo kainą“, – atkreipė dėmesį M. Kavaliauskis.

REKLAMA

Nepriklausomų elektros tiekėjų kainos – neprognozuojamos

M. Kavaliauskis kalbėjo, kad visuomeninio tiekimo kaina yra stabili, o nepriklausomų tiekėjų kainų pokyčius prognozuoti sunku, nes jos reaguoja į pakitimus biržoje.

„Visuomeninio tiekimo kaina (nepasirinkusiems nepriklausomo tiekėjo) yra užfiksuota pusei metų (sausio 1–liepos 1 dienoms) ir ji vartotojams nesikeis iki šių metų vidurio. Nepriklausomų elektros tiekėjų kainos keičiasi dažnai, reaguojant į kainų pokyčius biržoje, o ten elektros kaina natūraliai nuolat svyruoja dėl daugelio veiksnių. Šiuo metu bazinės elektros gamybos, kuri užtikrina kainų stabilumą, lieka vis mažiau, todėl ir ateityje galimi dideli kainų svyravimai“, – paaiškino M. Kavaliauskis.

REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, peržvelgus kainų kaitą pirmosiomis sausio savaitėmis, šį mėnesį elektros kainos gali būti mažesnės nei gruodį.

„Ateities elektros kainas prognozuoti yra sudėtinga, todėl dažnai šios prognozės nėra itin tikslios. Pirmųjų sausio savaičių kainų dinamika rodo, kad vidutinė elektros kaina šį mėnesį bus mažesnė nei buvusi gruodį, tačiau pateikti tikslią kainų prognozę artimiausiems mėnesiams šiuo metu yra sudėtinga“, – komentavo vadovas.

Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos veiklos valdymo skyriaus vyr. specialistė Eglė Juozėnaitė išskyrė, kad visuomeniniai elektros tiekėjai turi nustatytas kainas, o nepriklausomi jas nusprendžia patys.

„Lietuvos rinkoje veikia visuomeninis elektros energijos tiekėjas ir nepriklausomi elektros energijos tiekėjai. Visuomeninis tiekėjas elektros energijos kainos viršutinę ribą vartotojams nustato Valstybinė energetikos reguliavo taryba (toliau – Taryba), o nepriklausomi tiekėjai galutinę elektros energijos kainą nusistato patys (išskyrus valstybės reguliuojamą dalį, t. y. skirstymo, perdavimo, sisteminių paslaugų ir VIAP kainas)“, – kalbėjo E. Juozėnaitė.

REKLAMA

Jos duomenimis, nepriklausomi tiekėjai gali kur kas lanksčiau reaguoti krizinėse situacijose, prireikus pakeisti siūlomų planų tarifus.

„Nepriklausomi tiekėjai reaguodami į elektros energijos kainos augimą rinkoje, atitinkamai keičia savo siūlomų planų tarifus, o visuomeninis tiekėjas elektros energijos kaina nustatoma 6 mėnesiams. Todėl, esant nestabiliai situacijai rinkoje, nepriklausomi tiekėjai gali lanksčiau reaguoti į elektros energijos (kaip produkto) kainos pokyčius, nei visuomeninis tiekėjas“, – teigė specialistė.

Nuspėti elektros kainų yra neįmanoma, joms šiuo metu didžiausią įtaką daro gamtinių dujų kainos. Peržvelgus sandorius pastebima, kad gamtinių dujų kainos šiek tiek sumažėjo.

„Elektros energijos kaina tiksliai gali būti suprognozuojama tik trumpą laikotarpį į ateitį, todėl šiuo metu prognozuoti elektros kainų lygį elektros rinkoje ilgesniam laikotarpiui yra sudėtinga. Šiuo metu didžiausią įtaką elektros energijos kainoms lemia didelės gamtinių dujų kainos. Vadovaujantis šiuo metu sudarytais gamtinių dujų ateities sandoriais – TTF indeksas vasario mėnesiui yra lygus 84,6 Eur/MWh, o nuo balandžio mėnesio iki metų pabaigos pastebimas neženklus gamtinių dujų kainos sumažėjimas, kuris svyruoja ties 76–78 Eur/MWh“, – pabrėžė E. Juozėnaitė.

REKLAMA

Artimiausias ryškus žemėjimas galėtų būti tik kitų metų balandį. Kol kas sandoriai atitinka rinkos narių lūkesčius, tačiau ateityje gali ir kisti.

„Ženklus sumažėjimas pastebimas tik 2023–ųjų metų balandį, kai kaina lygi 41,8 Eur/MWh. Pažymėtina, kad tokie sandoriai atspindi šiuo metu vyraujančios rinkos dalyvių lūkesčius, kurie ateityje pasikeitus aplinkybėms gali ir kisti“, – užbaigė E. Juozėnaitė.

Visa tai kas čia surašyta, yra skirta pridengti paprastą žodį „SPEKULIACIJA“.
Nėra lietuvoje jokių „nepriklausomų tiekėjų“. O priklausomų vartotojų sočiai. Dalį jų apgauti pavyksta žodžių lavina. Ką valdžia su žiniasklaida ir daro.
man keista elektra yra ta pati teka per tuos pačius laidus iš kur čia gali būti tiek tiekėjų tai tik spekuliacija ar kas nusitiesė savo nuosavus laidus iš kur tie tekėjai.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų